ٍErfan 4 بهمن 1401 0 نظر

بررسی کامل هزینه زندگی در کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ از نظر مساحت در دنیا به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی خاص و همچنین اقتصاد برتر یکی از مهاجرپذیرترین کشورها است. طبیعت بکر و جاذبه‌های گردشگری بسیار متنوع در کنار امکانات زندگی مرفه و مهم‌تر از وجود امنیت بالا از دلایل اصلی تبدیل کشور کانادا به مهد توریست‌ها و گردشگران و همچنین سکونت بسیاری از افراد با تابعیت خارجی است.

یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد مهاجرت و حتی سفر به کشور کانادا دارند بررسی هزینه زندگی در کانادا است. در حقیقت این پارامتر یکی از مهم‌ترین مواردی است که نه تنها قبل از سفر به کانادا باید قبل از سفر به هر کشور در مورد آن به صورت گسترده تحقیق کنید.

در این مقاله هزینه زندگی در کانادا در سال 2023 را از تمامی جنبه‌های به صورت کامل بررسی کرده‌ایم تا شما نیز به عنوان یک فرد مهاجر و یا توریست بتوانید اطلاعاتی دقیق و به‌روز را در این زمینه کسب کرده و بودجه‌بندی بهتر و دقیق‌تری داشته باشید.

هزینه زندگی در کانادا در سال 2023

منظور از هزینه زندگی در کانادا چیست؟

شاید برای شما هم مانند برخی از افراد این سوال پیش بیاید که اصلا منظور از هزینه زندگی در کانادا چیست؟ در واقع منظور از هزینه زندگی همان هزینه‌هایی است که شما برای تامین رفاه و آسایش خود از جمله هزینه‌های مسکن، خوراک، حمل و نقل عمومی، مراقبت‌های بهداشتی و خدمات درمانی و مالیات متحمل می‌شوید.

البته افزون بر موارد ذکر شده موارد دیگری نیز شامل هزینه زندگی در کانادا می‌شوند که در ادامه تمامی آن‌ها را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

نگاهی کلی به هزینه زندگی در کانادا

بر اساس آمار و ارقام Numbeo در سال 2021 میلادی کشور کانادا در بین کشورهای گران‌قیمت دنیا برای زندگی در رتبه بیست و ششم قرار گرفته است. این عدد و رتبه نشان دهنده این است که هزینه‌ زندگی در کانادا در حال حاضر به نسبت سطح امکانات، رفاه و امنیت و اقتصاد خود بسیار کمتر است. بر اساس همین آمار نیز هزینه زندگی در کانادا حدود 28.55 درصد کمتر و ارزان‌تر از هزینه زندگی در نیویورک است.

هزینه زندگی در کانادا: اجاره ملک

همان طور که در مطالب بالا گفتیم یکی از موارد بسیار مهم در زمینه هزینه زندگی در کانادا هزینه‌های مربوط به اجاره ملک در شهرهای مختلف این کشور است. در واقع بخش بزرگی از هزینه‌های زندگی در این کشور به هزینه محل سکونت مربوط می‌شود. هزینه‌های اجاره ملک در کانادا با توجه به نوع منطقه (کم جمعیت، توسعه یافته و…) متفاوت است.

اما در حالت کلی میانگین اجاره ملک در این کشور حدود 18 هزار دلار در ماه است که البته باید به این نکته اشاره کنیم که میانگین اجاره ملک در کانادا نسبت به سایر کشورهای هم‌رده بسیار ارزان‌تر است. در جدول زیر هزینه اجاره ملک در شهرهای مختلف کانادا را بررسی کرده‌ایم.

شهر  اجاره یک خوابه  اجاره دو خوابه 
اتاوا (Ottawa) پایتخت 1500 دلار 1900 دلار
تورنتو 17000 دلار 20000 دلار
مونترال 1400 دلار 1900 دلار
کلگری 1200 دلار 1500 دلار
ادمونتون 1000 دلار 1200 دلار
همیلتون 1500 دلار 1750 دلار
ونکوور 2100 دلار 2951 دلار

شهرهای مناسب کانادا برای اجاره ملک

همانطور که ملاحظه کردید قیمت اجاره خانه در برخی از شهرهای کانادا گران‌تر از سایر شهرها است. اما در مقابل شهرهایی وجود دارند که در آن‌ها هزینه‌های مربوط به اجاره خانه کمتر و به‌صرفه‌تر است. در جدول زیر لیست شهرهای ارزان کانادا برای اجاره ملک را معرفی کرده‌ایم.

ایالت  شهر میانگین اجاره ملک 
مانیتوبا ونیپگ 1311 دلار
کبک شهر کبک 1027 دلار
ساسکچوان رجینا 1019 دلار
آلبرتا Red Deer 990 دلار

هزینه زندگی در کانادا: هزینه غذا و مواد خوراکی

کانادا کشوری با نژاد، قومیت و فرهنگ مختلف است، به همین دلیل شما با صفر و مهاجرت به این کشور شاهد لیست بلند بالا و متنوعی از غذاهای بین‌المللی و سنتی خواهید بود.

یکی از موارد مهمی که در هزینه زندگی در کانادا باید آن را در نظر داشته باشید هزینه غذا و مواد خوراکی است. قیمت غذا در رستوران‌های شهرهای مختلف کانادا متفاوت است. اما در حالت کلی در شهرهایی همچون کبک، نیوفنلاند، نوا اسکوشیا، لابرادور و نیوبرانزویک هزینه‌های مربوط به مواد غذایی کمتر است.

برای مثال شما برای تهیه یک وعده غذایی مناسب و متوسط در رستوران ایتالیایی برای دو نفر در شهری مانند ونکوور باید حدود 100 دلار، در شهر مونترال 90 دلار، در شهر کبک 74 دلار، کلگری 100 دلار و تورنتو 105 دلار بپردازید.

اما در صورتی که غذای مورد نظر خود را منزل آماده و سرو کنید هزینه بسیار کمتری را متحمل خواهید شد. برای نمونه هزینه مواد غذایی برای خانواده دو نفره ماهانه حدود 400 دلار است.

نوع ماده غذایی  قیمت متوسط به دلار کانادا
شیر (یک لیتری) 2.61
فیله مرغ ( یک کیلوگرم) 14.22
تخم مرغ (12 عدد) 3.93
برنج سفید (یک کیلو) 4.02
پنیر محلی (1 کیلو) 14.36
سیب (1 کیلو) 4.66
موز (1 کیلو) 1.82
پرتقال (1 کیلو) 4.43
پیاز (1 کیلو) 2.96
سیب زمینی (1 کیلو) 3.06
گوجه فرنگی (1 کیلو) 4.66
آب (1.5 لیتری) 2.25
نان (500 گرم) 3.09

جدول متوسط هزینه مواد غذایی متداول در کانادا

هزینه زندگی در کانادا: خرید ملک

خرید ملک در کانادا همواره یکی از بهترین فرصت‌های برای سرمایه‌گذاری پرسود در این کشور است. هزینه‌های مربوط به خرید ملک در این کشور بسیار کمتر از سایر کشورها بوده و همچنین شرایط خرید ملک نیز برای مهاجران به مراتب آسان‌تر است.

اگر شما هم قصد خرید ملک در کانادا را دارید باید این مورد را در مسئله هزینه زندگی در کانادا قید کنید تا بتوانید بودجه خود را بهتر و دقیق‌‌تر تنظیم کنید.

قیمت ملک در شهرهای اصلی و مهم کانادا و حومه‌ها تفاوت زیادی دارد. گران‌ترین خانه‌های در شهرهای موجود در سواحل غربی همچون ونکوور و بریتیش کلمبیا است، در حالی که ارزان‌ترین خانه‌ها در استان‌هایی همچون منیتوبا و پرنس ادوارد قرار دارند.

قیمت خرید خانه در شهر ونکوور کانادا

شهر ونکوور به علت داشتن موقعیت جغرافیایی خاص و همچنین آب و هوایی معتدل و بی‌نظیر یکی از بهترین شهرها برای خرید ملک است. البته هزینه خرید مسکن در این شهر کمی گران‌تر از شهر تورنتو و مونترال است. برای نمونه در شمال شهر ونکوور قیمت خرید ملک در ماه فوریه حدود 1.640.000 دلار کانادا بود.

قیمت خرید ملک در شهر مونترال

تعرفه‌های فروش‌ املاک در شهر مونترال کانادا از سال 2019 به بعد به میزان 30 درصد کاهش یافته است. به طور میانگین هزینه خرید ملک در مونترال حدود 400 هزار دلار است.

هزینه زندگی در کانادا: هزینه حمل و نقل

کانادا بعد از روسیه دومین رتبه بزرگ‌ترین کشور در دنیا را دارد. برای جابه‌جایی در این سرزمین بزرگ و وسیع شما یا باید یک وسیله نقلیه شخصی داشته باشید و یا اینکه از سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته این کشور استفاده کنید.

شمار زیادی از مردم کانادا از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفتن به مناطق مختلف شهر نیز استفاده می‌کنند. هزینه حمل و نقل در این کشور کمی گران‌تر است، به همین دلیل بهتر است برای محاسبه هزینه زندگی در کانادا هزینه‌های مربوط به حمل و نقل را در نظر بگیرید.

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که هزینه حمل و نقل در کانادا در شهرهای مختلف متفاوت است. برای مثال کرایه مترو در شهر تورنتو 3.25 دلار است که می‌توانید آن را با پول نقد، کارت ماهانه (Presto Card) پرداخت کنید. تورنتو از نظر سیستم حمل و نقل گران‌ترین شهر کانادا است.

انواع حمل و نقل در کانادا هزینه (دلار کانادا)
رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی 3.20
هزینه ماهانه رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی 90
رفت و آمد با تاکسی ( به ازای هر دو کیلومتر) 4 دلار
رفت و آمد با تاکسی مدل جدید (Golf ) 26000
رفت و آمد با تاکسی تویوتا مدل جدید 24809

هزینه تردد با وسایل نقلیه عمومی

هزینه زندگی در کانادا: هزینه پوشاک

هزینه پوشاک نیز بخشی از هزینه زندگی در کانادا است. لباس‌های مارکدار و برند در کشور کانادا مانند سایر کشورها نسبت به لباس‌های متوسط گران‌تر هستند. اما به دلیل وجود رقابت شدید بین فروشندگان و عرضه کنندگان قیمت لباس و پوشاک در کانادا به نسبت مقرون به‌صرفه‌تر است.

لباس و کفش  هزینه (دلار کانادا)
شلوار جین 65
لباس تابستانی 45
یک جفت کفش پیاده روی (نایک) 102
کفش مردانه 129

هزینه‌ زندگی در کانادا: هزینه‌های دولتی (مالیات، بیمه و…)

هزینه‌های دولتی نیز بخشی از هزینه زندگی در کانادا بوده و باید در محاسبه تمامی هزینه‌ها این مورد را لحاظ کنید. هر شهروند مقیم کانادا ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد و سایر هزینه‌های دولتی است. میزان هزینه مالیات بر اساس میزان حقوق دریافتی هر شخص متفاوت است. برای نمونه افرادی که حقوق ماهانه حدود 100 هزار دلار دارند باید حدود 40 درصد مالیات بپردازند.

مالیات خانه در کانادا

یکی دیگر از پارامترهای مهم مربوط به مالیات که مهاجران نیز آن را در نظر نمی‌گیرند مالیات خانه است. مالیات خانه به تنهایی بخشی از هزینه‌ زندگی در کانادا به شمار می‌رود. آن دسته از مهاجرانی که در کشور کانادا ملکی را خریداری کرده باشند باید به صورت سالانه مبلغی را تحت عنوان مالیات به مجموعه شهرداری (Municipality) پرداخت کنند.

ویزای استارتاپ کانادا – شرایط، هزینه ها

البته افراد واجد شرایط می‌توانند این مالیات را به صورت دو قسط (بخشی در نیمسال اول و بخشی در نیمسال دوم) بپردازند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت عدم پرداخت مالیات مربوط به ملک شهرداری می‌تواند ملک شما را مصادره کند.

هر شهرداری در بخش‌های مختلف کانادا نرخ مالیات بر دارایی سالانه را تعیین می‌کند که این نرخ بین 0.5 درصد تا 2.5 درصد است.

هزینه اینترنت در کانادا

همان طور که می‌دانید اینترنت بخش اعظمی از زندگی کنونی افراد را به خود اختصاص داده است، به همین دلیل مهم است که در هزینه زندگی در کانادا هزینه اینترنت را در نظر بگیرید. در حالت کلی هزینه طرح‌های اینترنتی در کانادا بین 50 دلار تا 90 دلار است، البته در صورت افزایش امکانات و تجهیزات این هزینه به 100 تا 110 دلار در ماه افزایش خواهد یافت.

هزینه اینترنت در کانادا

هزینه زندگی در کانادا: هزینه خدمات رفاهی (برق، آب، گاز و…)

هر یک از شهرهای مختلف کانادا هزینه‌هایی را در قبال ارائه خدمات رفاهی چون آب، برق، گاز و… از شهروندان دریافت می‌کنند. در بین 10 استان این کشور استان انتاریو بیشترین هزینه خدمات رفاهی را در بر می‌گیرد. اما در حالت کلی هزینه خدمات رفاهی برای هر فرد در کشور کانادا ماهانه حدود 100 دلار است. در صورتی که هزینه خدمات رفاهی نیز در این کشور برای خانواده 4 نفره در ماه حدود 1930 دلار است.

نوع خدمات رفاهی هزینه (دلار کانادا)
برق، گرمایش، سرمایش، زباله و آب 166.8
تعرفه هر دقیقه مکالمه تلفن همراه 0.34
اینترنت ADSL 79.80

هزینه تفریحات در کانادا

هنگام ارزیابی هزینه زندگی در کانادا بهتر است هزینه تفریحات خود در شهرهای این کشور را در نظر داشته باشید. در جدول زیر هزینه برخی از تفریحات مختلف را بررسی می‌کنیم.

ورزش و تفریح هزینه (دلار کانادا)
باشگاه بدنسازی 51.68
اجاره زمین تنیس 20.68
بلیط سینما 14

هزینه زندگی در کانادا: هزینه تحصیل

اگر شما خودتان دانشجو و یا فرزندان شما در حال تحصیل باشند لازم است تا در لیست هزینه زندگی در کانادا هزینه‌های مربوط به تحصیل را اعمال کنید. در حالت کلی هزینه تحصیل در کشور کانادا نسبت به سایر کشورها همچون انگلیس و آمریکا بسیار کمتر است.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که مدرک تحصیلی کانادا اعتبار بیشتری نسبت به مدارک تحصیلی آمریکا و انگلیس دارد، به همین دلیل سالانه خیل عظیمی از دانشجوها به منظور ادامه تحصیلات عالی خود در کانادا از طریق روش‌های مختلف همچون بورسیه تحصیلی به این کشور مهاجرت می‌کنند.

هزینه تحصیل در کانادا به نوع دانشگاه و سطح علمی آن و همچنین رشته تحصیلی فرد بستگی دارد. در حالت کلی هزینه ماهانه تحصیل در کانادا حدود 4500 دلار است.

اخذ اقامت دائم کانادا در کمترین زمان

حال که در مورد مبحث مهم و اصلی هزینه زندگی در کانادا اطلاعات دقیق و لازم را کسب کردید بهتر است در مورد روش‌های مهاجرت به کانادا و همچنین چگونگی اخذ اقامت دائم این کشور اطلاعاتی را به دست آورید.

اما برای اینکه بتوانید دقیق‌ترین و به‌روزترین اطلاعات را در این زمینه کسب کرده و به دنبال آن در کمترین زمان اقامت دائم کشور کانادا را دریافت کنید باید قبل از انجام هر کاری با یک شرکت مهاجرتی معتبر همکاری کنید. شرکت آلتین رویا با بیش از دو دهه سابقه موفق و درخشان هم در زمینه امور مهاجرتی می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق تمامی روش‌ها از جمله استارتاپ، ویزای تحصیلی و ویزای کار اقامت موقت و دائم کانادا را اخذ کنید.

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید