ٍErfan 24 بهمن 1401 0 نظر

قبرس جنوبی کجاست؟

کشور قبرس جنوبی یکی دیگر از مهاجرپذیرترین کشورها است. این کشور در طی چندین سال اخیر به دلیل رشد اقتصادی بالقوه و همچنین جاذبه‌های گردشگری متنوع خود توانسته توجه بسیاری از مهاجران و گردشگران را به خود جلب کند. قبرس جنوبی یکی از مراکز جنوبی و مالی پیشرو در منطقه خود به شمار می‌رود.

یکی از سوالات متداولی که بسیاری از افراد پیش از تصمیم به مهاجرت به قبرس با آن مواجه می‌شوند این است که قبرس جنوبی کجاست؟ در حقیقت هدف از مطرح شدن این پرسش جامع کسب اطلاعات مفید درباره جغرافیای قبرس جنوبی، فرهنگ، جمعیت، مساحت و مواردی از این قبیل است.

کسب اطلاعاتی دقیق در مورد هر یک از این موارد ذکر شده می‌تواند به شما کمک کند تا دید بهتر و شفاف‌تری نسبت به قبرس جنوبی داشته باشید. در ادامه این مطلب در راستای پاسخ به پرسش قبرس جنوبی کجاست توضیحات دقیق و به‌روزی در مورد این کشور ارائه می‌دهیم.

قبرس جنوبی کجاست؟

قبرس جنوبی کجاست: آشنایی با جغرافیای قبرس جنوبی

برای ارائه پاسخی کامل و جامع در رابطه با پرسش قبرس جنوبی کجاست ابتدا باید در مورد جغرافیای این کشور به صورت مفصل صحبت کنیم. کشور قبرس جنوبی یک پل ارتباطی بین اروپا و خاورمیانه و قاره آسیا و آفریقا است. در حقیقت این کشور به واسطه موقعیت جغرافیایی بسیار خاص و کارآمد خود یکی از بهترین مقاصد برای تجارت و سرمایه‌گذاری است.

این کشور با ترکیه و یونان هم‌مرز بوده و به همین دلیل بخشی عظیمی از فرهنگ و آداب و رسوم آن متشکل از فرهنگ و آداب این دو کشور همسایه است. همان طور که می‌دانید کشور قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی از زمان‌ بسیار دور تقسیم شده است. بخش جنوبی این جزیره پهناور یعنی قبرس جنوبی محل سکونت یونانی‌ها است.

تاریخ و جغرافیای قبرس جنوبی

در راستای پاسخ به پرسش قبرس جنوبی کجاست باید به این نکته مهم اشاره کنیم که این کشور از سمت جنوب در 80 کیلومتر کشور ترکیه قرار گرفته است. قبرس جنوبی از سمت غرب با کشور سوریه، از سما شمال غربی با اسرائیل و از شرق با یونان و از شمال با مصر هم‌مرز بوده و همسایگی دارد.

در بین جزایر مدیترانه‌ای، جزیره قبرس جنوبی بعد از جزیره سیسیل و ساردینا بزرگ‌ترین جزیره است. مساحت این کشور به 9251 کیلومتر مربع می‌رسد. در رابطه با جغرافیای قبرس جنوبی می‌توان به کوه‌های کرنیا و ترودوس نیز اشاره کرد. این کوه‌ها بیش از هزار مایل رشته کوه را تشکیل می‌دهند.

مرتفع‌ترین قله موجود در قبرس جنوبی کوه المپوس است که بیش از 6400 پا ارتفاع دارد. این کشور با رشته کوه‌های متعدد و متنوع خود معروف است. اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که بسیاری از رودخانه‌های اصلی موجود در این کشور از کوه‌های ترودوس سرچشمه می‌گیرند. تنوع جاذبه‌های توریستی و گردشگری در مناطق پوشیده از گیاهان این کشور بسیار زیاد است.


دریافت مشاوره رایگان

نقشه قبرس جنوبی

در پاسخ دقیق و کامل به پرسش قبرس جنوبی کجاست باید در مورد نقشه این کشور اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. در حالت کلی نقشه قبرس جنوبی بیشتر شبیه به یک قابلمه است، الگوی اصلی خط ساحلی این کشور تقریبا 640 کیلومتر فرورفتگی داشته و همواره دارای صخره‌ای با سواحل شنی طویل و بلند است. کوه‌های کرنیا واقع شده در سمت غربی قبرس جنوبی به دلیل داشتن قله‌های پنج انگشتی به پنتا داکتیلوس معروف هستند. این کوه‌ها در امتداد سواحل شمالی واقع شده‌اند

نقشه قبرس جنوبی

گونه‌های گیاهی متنوع در قبرس جنوبی

البته افزون بر مطالب فوق برای اینکه شما دیدگاه بهتری درباره پاسخ پرسش قبرس جنوبی کجاست داشته باشید بهتر است در مورد گونه‌های گیاهی این سرزمین اطلاعات مفیدی را کسب کنید. در بخش شمالی این کشور دشت حاصلخیز و وسیع در امتداد ساحل شمالی واقع شده است، این منطقه مملو از گیاهان بوده و همچنین دارای درختان زیتون و مرکبات متنوع است.

منطقه محدود به کوه‌های ترودوس دارای پوشش جنگلی مملو از کاج، بلوط‌های کوتوله و درختان بلند قامت سرو است. البته افزون بر موارد فوق بخش غربی قبرس جنوبی با گیاهان تاکستان کاشته شده و پوشانده شده است. در فصول گرم سال همچون فصل تابستان، بهار و حتی پاییز دشت‌های وسیع کشور قبرس جنوبی چشم‌اندازی زیبا و رنگارنگ داشته و پوشیده از گل‌های وحشی و اکالیپتوس و انواع اقاقیا و کاج‌های جنگلی هستند. وجود این حجم از پوشش گیاهی در قبرس جنوبی علت اصلی معتدل بودن آب و هوای این کشور است.

قبرس جنوبی کجاست؟ اقلیم و آب و هوای قبرس جنوبی

داشتن اطلاعات کافی در مورد اقلیم و آب و هوای قبرس جنوبی می‌تواند به شما در رسیدن به پاسخ قبرس جنوبی کجاست کمک زیادی کند.

در حقیقت آب و هوای این کشور از نوع مدیترانه‌ای شدید بوده و دارای ریتم بسیار منظم و قوی فصلی است، به عبارتی فصل تابستان بین ماه ژوئن تا سپتامبر ادامه داشته و زمستان‌های سرد و نسبتا مرطوب نیز در این کشور از نوامبر تا مارس طول می‌کشد. در کشور قبرس جنوبی فصل بهار و پاییز کوتاه‌تر بوده و بعد از گذشت مدت کمی فصل زمستان و تابستان جای آن‌ها را می‌گیرد.

بارش‌های پاییزی و زمستانی در این کشور متغیر است، اما میانگین بارندگی در این کشور 500 میلی‌متر است. در شهر نیکوزیا یا همان پایتخت قبرس جنوبی کمترین میزان بارندگی رخ می‌دهد به همین جهت آب و هوای این شهر نسبتا خشک است. دمای هوای شهر نیکوزیا در فصول گرم همچون فصل تابستان در بیشترین مقدار حدود 37 درجه سانتی‌گراد است.

در فصول سرد سال در بخش‌های کوهستانی به خصوص کوه‌های ترودوس بارندگی برف بسیار سنگین و شدید است، به گونه‌ای که در چنین مواقعی پیست اسکی تمام عیار در این کوه‌ها تشکیل می‌شود.

تاریخ قبرس جنوبی

البته باید از بعد تاریخی هم به پرسش قبرس جنوبی کجاست باید پاسخ دهیم تا شما دیدگاهی کامل و همه‌جانبه نسبت به این کشور داشته باشید. حفاری‌های موجود در آثار باستانی این کشور نشان از وجود فرهنگ نوسنگی در قبرس جنوبی از 6000 سال پیش قبل از میلاد است. کشور قبرس جنوبی در سال 1974 میلادی به صورت رسمی استقلال خود را اعلام کرد.

دین و فرهنگ مردم قبرس جنوبی

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد، فرهنگ کشور قبرس جنوبی متاثر از فرهنگ یونانی است. از طرفی قبرس جنوبی یک کشور کاملا مستقل بوده و به کشور یونان هیچ‌گونه وابستگی ندارد. وقت شناسی در این کشور یکی از اصلی‌ترین آدابی است که مردمان آن دارند، به همین جهت تمامی مراسمات و یادبودهای رسمی دقیقا در زمان مقرر خود برگزار می‌شوند.

خرید ملک در قبرس – اخذ اقامت و هزینه ها

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد قبرس جنوبی باید بدانید این است که این کشور در حال حاضر عضو اتحادیه اروپا (شینگن) بوده و به همین دلیل یک کشور توسعه یافته و پیشرفته محسوب می‌شود. بر خلاف قبرس شمالی که از قوانین ترکیه پیروی می‌کند در قبرس جنوبی هیچ یک از این قوانین لحاظ نمی‌شود.

کشور قبرس جنوبی مرکز فرقه آفرودیت است، نماد آفرودیت در این کشور به یکی از مهم‌ترین آثار باستانی تبدیل شده و افراد بسیاری از سراسر دنیا از این اثر بازدید می‌کنند. در حقیقت قبرس جنوبی عمدتا به خاطر فرهنگ باستانی و خدایان یونانی خود مشهور است. اما در طی چندین دهه اخیر هیچ‌گونه بت پرستی در مردمان این کشور مشاهده نمی‌شود.

دین تعداد کثیری از مردمان کشور قبرس جنوبی مسیحی ارتدوکس است، به عبارتی مردمان این کشور مسیحی هستند. از سایر ادیانی که تعدادی از مردمان قبرس جنوبی از آن‌ها تبعیت می‌کنند می‌توان به مواردی چون ارمنی، مارونی، انگلیکن و کاتولیک رومی اشاره کرد.

جمعیت در قبرس جنوبی

یکی دیگر از موارد مهمی که در پاسخ به پرسش قبرس جنوبی کجاست باید به آن اشاره کرد جمعیت مردم در این کشور است. حدود 80 درصد از مردمان این کشور یونانی بوده و به زبان یونانی صحبت می‌کنند، این در حالی است که 20 درصد از مردم این کشور زبان ترکی را در اولویت تکلم خود قرار داده‌اند. در جدول زیر جمعیت قبرس جنوبی از سال 2015 تا 2022 آورده شده است.

سال جمعیت
2015 1.160.985
2016 1.170.187
2017 1.179.678
2018 1.189.265
2019 1.198.575
2020 1.207.359
2021 1.244.671
2022 1.251.488

اقتصاد قبرس جنوبی

همان طور که می‌دانید موقعیت جغرافیایی هر کشوری در اقتصاد آن تاثیر دارد. از این رو در پاسخ به پرسش قبرس جنوبی کجاست باید به اقتصاد این کشور نیز اشاره کرد. بخش عظیمی از درآمد ناخالص داخلی کشور قبرس جنوبی مربوط به محصولات متنوع کشاورزی چون مرکبات، سبزیجات، سیب زمینی، پنبه و زیتون است. افزون بر این موارد در اراضی‌ سرسبز قبرس جنوبی گوسفند، طیور و نژادهای مختلف و گران‌قیمت گاو پرورش داده می‌شود.

البته کشور قبرس جنوبی از نظر تولید حرف اول را در منطقه خود می‌زند، به عبارتی در زمینه تولید مصالح ساختمانی، مواد شیمیایی و فلزات، کاغذ، چوب و خاک رس قدرت بالایی دارد. افزون بر موارد فوق پالایش نفت و همچنین منابع معدنی چون مس، گچ و نمک در این کشور وجود دارد.

واحد پول در قبرس جنوبی

واحد پول در کشور قبرس جنوبی پوند قبرس بود، اما با گذشت زمان میزان استفاده از این واحد پولی کاهش یافت. تا اینکه در سال 2008 قبرس جنوبی عضو اتحادیه شینگن شد، از این سال به بعد واحد پولی بخش جنوبی قبرس به یورو تغییر کرد. واحد ارز در کشور قبرس شمالی به تبعیت از قوانین دولت ترکیه لیر ترکیه است.

مزایای زندگی در قبرس جنوبی

قبرس جنوبی یکی از بهترین مقاصد برای گردشگری و در عین حال سرمایه‌گذاری است. هزینه‌های زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای عضو اتحادیه شینگن بسیار کمتر است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که قبرس جنوبی از نظر اقتصادی در طی 3 سال اخیر رشد چشمگیری داشته است.

کشور قبرس جنوبی از نظر تحصیلی، فرصت‌های شغلی و همچنین زندگی دائمی در بهترین شرایط ممکن قرار دارد. سیستم پیشرفته آموزش و پرورش در این کشور و همچنین مجهز بودن سیستم بهداشتی و درمانی از جمله مزیت‌های زندگی در این کشور است. مدارک تحصیلی که از سمت دانشگاه‌های معتبر قبرس جنوبی ارائه می‌شود ارزش و اعتبار بین‌المللی دارد.

افزون بر این موارد پاسپورت کشور قبرس جنوبی نسبت به قبرس شمالی ارزش بیشتری دارد، چراکه این کشور عضو اتحادیه اروپا بوده و با استفاده از پاسپورت آن می‌توان به بیش از 110 کشور دنیا سفر کرد.

مزایای زندگی در قبرس جنوبی

سرمایه گذاری مطمئن و آسوده در قبرس جنوبی با آلتین رویا

همان طور که در مطالب بالا در راستای پاسخ به پرسش قبرس جنوبی کجاست گفتیم، این کشور به واسطه موقعیت جغرافیایی مطلوب و رشد اقتصادی چشمگیر خود یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری است. البته قبل از اقدام به خرید ملک در قبرس جنوبی باید با یک شرکت سرمایه گذاری و مهاجرتی مطمئن و معتبر مشورت کنید. شرکت آلتین رویا با بیش از 20 سال سابقه درخشان و نمونه در زمینه سرمایه‌گذاری و خرید ملک در بیش از 20 کشور می‌تواند در مسیر سرمایه گذاری در قبرس جنوبی شما را یاری کند.

البته افزون بر این موارد شرکت آلتین رویا آماده خدمت رسانی در زمینه امور مهاجرتی به ویژه مهاجرت تحصیلی به قبرس جنوبی است. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد خرید ملک در قبرس جنوبی و مهاجرت تحصیلی به این کشور می‌توانید با مشاورین ما در آلتین رویا تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید