خرید ملک در یونان – اقامت یونان از طریق خرید ملک

خرید ملک در یونان یکی از آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای رسیدن به امکان اقامت، کار، تحصیل، سفر و ..‌. نه تنها در خود کشور یونان، بلکه در هر نقطه‌ای از اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است.

با دریافت اقامت یونان از طریق ملک، هم‌ می‌توانید به این کشور یا سایر کشورهای حوزه شنگن مهاجرت کنید و هم همچنان در کشور عزیز خودمان زندگی کنید و از اجاره ملک خود در یونان و مزایای رشد سرمایه‌گذاری خود در این کشور و نیز امکان سفر بی‌دردسر و بدون نیاز به ویزا به بیش از ۱۰۰ کشور جهان، بهره‌مند شوید.

اقامت یونان از طریق خرید ملک

مبلغ مورد نیاز برای دریافت اقامت یونان با خرید ملک

برای اینکه یک ذهنیت ابتدایی از قیمت ملک در یونان داشته باشید باید بگویم که قیمت یک آپارتمان ۴۰ متری در پایتخت یونان حدود ۸۰ هزار یورو می‌باشد و شما می‌توانید هم‌اکنون اگر چنین مبلغی در دست دارید اقدام به خرید ملک در یونان نمایید اما حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات یونان که شما را به کارت اقامت و در نهایت پاسپورت این کشور می‌رساند ۲۵۰ هزار یورو می باشد.

این مبلغ جزو کمترین تعرفه‌های کشورهای اروپایی برای اعطای اقامت به ساکنان خارج حوزه اروپا، از مسیر خرید ملک است.

هم اکنون به احتساب در نظر گرفتن معادل تومانی ۳۲ هزار و پانصد، برای هر یورو، مبلغ مورد نیاز برای گرفتن اقامت یونان با خرید ملک، به ۸ میلیارد و ۱۲۵ میلیون تومان می‌رسد که چنانچه می‌بینید این قیمت از قیمت ملک در تهران، مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

با توجه به تورم موجود در ایران و رشد قیمت یورو نسبت به تومان، شاید به‌صرفه باشد که با همان موجودی‌ای که هم اکنون در دست دارید اقدام به خرید ملک در یونان نمایید و به مرور با خریدن خانه‌های بیشتر، مبلغ سرمایه گذاری ملکی خود را به ۲۵۰ هزار یورو برسانید و سپس برای دریافت کارت اقامت یونان اقدام نمایید.

این در حالی است که بسیاری از هموطنان ما اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند در صورتی که واحد پولی ترکیه لیر است و ارزش آن بارها از یورو پایین‌تر است.

در خصوص این ایده می‌توانید با وکلای مهاجرتی مجرب ما در شرکت آلتین رویا مشورت نمایید.

یونان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دریافت اقامت اروپا از طریق خرید ملک.

شاید یونان در مقایسه با کشورهای اروپای شمالی‌تر، مقصد بسیار مطلوبی برای مهاجرت نباشد اما قطعا یکی از بهترین گزینه‌ها برای دریافت اقامت اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است.

در این خصوص دست‌کم پنج دلیل داریم:

 • پایین بودن مبلغ سرمایه گذاری ملکی
 • شرط حضور کم‌تر از ۱۴ روز در سال
 • شرط سنی برای محدودیت فرزندان زیر 21 سال به جاي ۱۸ سال
 • تمدید اقامت ۵ ساله به جای دو ساله
 • دریافت پاسپورت بعد از ۶ سال به جای ۱۰ سال

مبلغ ۲۵۰ هزار یورویی که دولت یونان به عنوان حداقل سرمایه‌گذاری جهت دریافت پاسپورت از طریق خرید ملک، تعیین کرده جزو پایین‌ترین قیمت‌ها در میان تعرفه کشورهای اروپایی در این خصوص است.

به عنوان مثال شما با مبلغ ۲۶۰ هزار یورو در کشور پرتغال، در صورتی می‌توانید اقامت بگیرید که ملک شما در مناطق حاشیه‌ای‌تر باشد و یا ملک شما بیش از ۳۰ سال سن داشته باشد و نیازمند بازسازی باشد و برای خرید ملک بهتر در منطقه مناسب باید ۵۰۰ هزار یورو هزینه کنید .

در اسپانیا در هر صورت باید حداقل ۵۰۰ هزار یورو هزینه کنید تا به پاسپورت اروپایی برسید.

از دیگر مزایای اقامت یونان، این بوده که رسیدن به پاسپورت یونان با خرید ملک، در عرض ۶سال ممکن است در حالیکه این عدد برای کشورهای اسپانیا و پرتغال ۱۰ سال است. همچنین یکی از برتری‌های انتخاب یونان برای اخذ پاسپورت اروپایی، شرط حضور پایین مورد نیاز در این خصوص است. شما برای تمدید اقامت خود کافی است سالی دو هفته را در یونان بگذرانید.

تمدید اقامت هر ۵ سال صورت می‌گیرد در صورتی‌که این میزان برای کشورهایی مثل پرتغال و اسپانیا دو ساله است.

ضمنا شما می‌توانید برای فرزندان زیر ۲۱ سال خود نیز درخواست اقامت بدهید در صورتیکه این عدد برای کشورهای اسپانیا و پرتغال ۱۸ سال است.

کمی در مورد یونان به عنوان انتخابی برای گرفتن پاسپورت اروپایی

یونان یک از کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپاست بنابراین شما با داشتن پاسپورت یونان، یک شهروند اروپایی محسوب شده و می‌توانید از مزایا و حقوق شهروندی اروپایی‌ها همچون افتتاح حساب در بانکهای اروپایی و سفر بدون ویزا در کشورهای حوزه شنگن، انواع سرمایه گذاری و تجارت آسان‌تر و … بهره‌مند شوید.

نکته: مبلغ کم تعیین شده برای خرید خانه در یونان نسبت به اغلب کشورهای اروپایی  و شرط حضور ۱۴ روز در سال، برخی دیگر از جذابیت‌های دیگر انتخاب یونان برای اخذ پاسپورت اروپایی از طریق خرید ملک است.

فرآیند خرید ملک در یونان

در خصوص فرآیند خرید خانه در یونان باید بگوییم شما پس از مشاهده املاک و قیمت‌ها در سایت‌های گوناگون فروش ملک و مشاهده میدانی خانه‌ها در کشور یونان ضمن مسافرت با ویزای توریستی به این کشور، می‌توانید چند خانه را برای خرید کاندید کنید.

در نهایت وقتی خانه‌ای را پسندیدید با وکیل خود در مورد جنبه‌های مختلف حقوقی و عمرانی خانه که نیاز به بررسی دارند مشورت می‌کنید. در واقع وکیل شما می‌باید قبل از خرید خانه مواردی را چک کند که در بخش بعدی به آن موارد خواهیم پرداخت.

در صورت مناسب بودن شرایط، در یک دفتر اسناد رسمی اقدام به نوشتن قرارداد و گذاشتن بیعانه‌ای به ارزش ۱۰ درصد ملک می‌نمایید که این مبلغ باید از طریق یک حساب بانکی به حساب فروشنده انتقال پیدا کند.

شما برای خرید ملک در یونان نیاز به یک شماره مالیاتی و افتتاح حساب دارید که به کمک وکیل شخصی و وکیل یونانی خود می‌توانید این کارها را انجام دهید.

پس از طی مراحل ذکر شده در قرارداد بین شما و فروشنده و ارائه مدارک لازم برای اخذ سند ملکی در دفترخانه رسمی، خانه به نام شما سند می‌خورد.

پس از انتخاب خانه، چطور از مناسب بودن خانه برای خرید، مطمئن شویم؟

توجه داشته باشید که مرحله بعدی پس از پسندیدن یک خانه، خرید آن نیست بلکه باید عوامل زیادی چک شود تا علاوه بر پسندیده بودن خانه، مناسب بودن آن نیز تایید شود. این عوامل به کمک وکیل شما چک می‌شوند و عبارتند از:

 • آیا با سند ملک، وام گرفته شده و آیا آن وام تسویه کامل شده است؟
 • بررسی نامه‌های اصالت ملک و مالک از دفترخانه رسمی
 • آیا ملک انتخابی به دیگر املاک و مستغلات وابسته است؟
 • آیا ملک دارای جریمه و اخطار است یا خیر؟
 • سابقه مالیاتی ملک
 • سندهای مربوط به قیمت گذاری صحیح ملک(انجام شده توسط دفتر مشاور املاک رسمی و دادگستری یونان)
 • امکانات ملک و رعایت اصول ساخت و ساز درست در آن
 • قیمت حدودی اجاره ملک (در صورت تصمیم مالک مبنی بر اجاره ملک)
 از سند خانه تا گرفتن اقامت و پاسپورت

شما با در دست داشتن سند و مدارکی که برای اخذ اقامت یک‌ساله یونان نیاز دارید به دفتر سفارت ایران در یونان مراجعه می‌کنید و برای دریافت برگه اقامت موقت اقدام می‌کنید.

پس از مدتی کارت اقامت یک ساله شما در یونان نیز آماده می‌شود.

پس از گذشت این یک سال، تمدید اقامت بعدی به مدت پنج سال خواهد بود. پس از این مدت نیز به اقامت دائم می‌رسید البته در صورتی که ملک خود را نفروخته باشید و عمل خلافی نیز مرتکب نشده باشید.

در این مرحله اگر برای دریافت پاسپورت یونان، اقدام کنید پس از یک سال می‌توانید پاسپورت کشور یونان را در جیب خود داشته باشید.

دریاقت اقامت یونان از طریق خرید ملک

قیمت خرید خانه در آتن

در خصوص قیمت ملک در یونان، ابتدا اشاره‌ای به قیمت انواع مختلفی از خانه در پایتخت این کشور یعنی آتن خواهیم داشت:

شما در شهر آتن می‌توانید یک آپارتمان یک‌خوابه ۴۰ تا ۸۰ متری را با مبلغی معادل۸۰  تا ۱۵۰ هزار یورو بخرید و یک خانه شهری دو خوابه ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری را با قیمت ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار یورو خریداری نمایید.

برای خرید آپارتمان سه خوابه نوساز ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری در شهر آتن به ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار یورو نیاز دارید.

برای خرید یک خانه روستایی ۸۰ تا ۱۲۰ متری به ۵۰ تا ۲۰۰ هزار یورو و برای داشتن یک ویلای مستقل سه خوابه با متراژ ۱۵۰ تا ۲۵۰ متر، به ۱۷۰ تا۴۰۰ هزار یورو نیاز دارید.

شما یک ویلای لوکس و لاکچری ۲۰۰ تا ۴۰۰ متری در شهر آتن را می توانید با ۳۰۰ الی ۸۰۰ هزار یورو خریداری نمایید.

قیمت خرید خانه در یونان

در بخش قبل در خصوص قیمت خانه در پایتخت یونان صحبت کردیم اما توجه داشته باشید که اگرچه آتن پایتخت یونان است اما گران‌ترین شهر یونان نیست و مثلاً قیمتها در مقدونیه به مراتب گران‌تر از آتن است.

یونان دارای جزایر بسیاری است و در این جزایر می‌توانید با ۷۰ هزار یورو، آپارتمان نوساز یک‌خوابه خریداری نمایید که در صورت دو خواب بودن، این قیمت به ۱۰۰ هزار یورو و در صورت سه خوابه بودن به ۱۲۰ هزار یورو می‌رسد؛ قیمت‌های گفته شده کف قیمت می‌باشد.

در حومه‌های شهری یک ویلای دو خوابه را می‌توانید  به قیمت ۱۰۵ هزار یورو خریداری نمایید.

اگر راضی به خرید خانه‌های قدیمی باشید با۵۰ هزار یورو نیز می‌توانید به یک خانه در یونان برسید.

مناسب ترین شهرهای یونان برای خرید ملک

جواب این سوال که مناسب‌ترین شهر یا منطقه برای خرید خانه در یونان کدام منطقه است به اهداف شما و شرایط زندگی شما بستگی دارد مثلاً اینکه آیا شما می‌خواهید در خانه خریداری شده، زندگی کنید یا آن را اجاره دهید؟

آیا مناطق پر جنب و جوش را برای زندگی می‌پسندید یا مناطق آرام با مناظر طبیعی و …

مثلا اگر ترجیح می‌دهید که خانه شما در منطقه‌ای باشد که رشد خوبی داشته باشد باید بگوییم که شبه جزیره پلوپونز به صورت میانگین سالیانه ۲۰ درصد و جزیره کرت ۸ درصد رشد دارد در حالی‌که این عدد در شهر آتن که پایتخت یونان است حداکثر ۵ درصد است. طبق آنچه گفته شد لزوما آتن بهترین انتخاب نیست.

مدارک لازم برای اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

شما برای گرفتن اقامت یونان از طریق خرید ملک، علاوه بر سندی که به نام شما شده است به مدارک زیر نیز نیاز دارید:

 • پاسپورتی که حداقل ۱۸ ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اصل شناسنامه
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • پرینت حساب بانکی جهت گرفتن ویزای شنگن
اهمیت مشاوره با وکیل مهاجرتی

شما با کمک یک وکیل مهاجرتی می‌توانید بهترین کشور و بهترین مسیر را برای رسیدن به هدف مهاجرتی و یا اخذ پاسپورت خارجی، با توجه به شرایط و اهداف خودتان، پیدا کنید.کمی صحبت در مورد پیچیدگی‌های مربوط به این حیطه ممکن است روشنگر باشد:فرض کنیم هدف شما صرفا داشتن پاسپورت اروپایی است و باز هم فرض کنیم که مسیر انتخابی شما نیز خرید ملک دقیقا در کشور یونان است تا به این طریق صورت مسئله را ساده کنیم. در این صورت:شاید در وهله اول فکر کنید که خوب کافی است در پایتخت این کشور، یک خانه به مبلغ ۲۵۰ هزار یورو بخرید و جواب مسئله به این صورت تمام است اما و اما….

اما وقتی شما قصد سکونت در ملک را ندارید آیا بهتر نیست منطقه‌ای را انتخاب کنید که رشد اقتصادی خانه در آن بیشتر است؟ آن مناطق کجای یونان است؟  در این صورت آیا مبلغ دریافتی شما از اجاره کاهش پیدا می‌کند؟ اگر بله، این تفاوت چقدر است؟

اگر ملک خود را به صورت کوتاه‌مدت به توریستها اجاره دهید بهتر است یا طولانی‌مدت به دانشجوها؟

آیا بهتر نیست به جای یک خانه چند خانه در مناطق مختلف بخرید؟ در این صورت مناطق انتخابی شما کجاست؟

تمام این مشاوره‌ها، برای کمک به تصمیم گیری شماست و این وکیل مهاجرتی که از آخرین قوانین و قیمتها در کشور مقصد انتخاب شده توسط متقاضی مهاجرت یا پاسپورت، آگاه است و می‌تواند به‌صرفه ترین راه‌ها و مناسب‌ترین آنها را به متقاضی پیشنهاد دهد.

سوالات متداول در خصوص دریافت اقامت یونان از طریق خرید ملک

آیا میتوانم با خرید خانه در یونان، برای خانواده‌ام نیز اقامت بگیرم؟

بله، شما با خرید ملک در کشور یونان، می‌توانید نه تنها برای خود بلکه برای همسر، فرزندان زیر۲۱ سال  و والدین خود و همسرتان نیز اقامت بگیرید.

آیا اجاره کار و تحصیل دارم؟

بله، به محض دریافت کارت اقامت تمام حقوقی که یونانی‌ها دارند همچون حق تحصیل رایگان در مدارس، حق کار و تحصیل در دانشگاه و..‌ به شما نیز داده می‌شود.

حداقل مبلغ خرید ملک در یونان چقدر است؟

شما با مبلغ ۸۰ هزار یورو(در حال حاضر این مبلغ معادل ۲ میلیارد و ۶۰۰ هزار تومان است)، می‌توانید آپارتمانی یک خوابه و۴۰ متری در آتن بخرید. همچنین با مبلغ ۵۰ هزار یورو می‌توانید یک خانه روستایی در حومه شهر داشته باشید.

خرید ملک در کدام شهر یونان بهتر است؟

جواب این سوال به عوامل زیادی بستگی دارد مثلاً آیا شما می‌خواهید با سرمایه ۲۵۰ هزار یورویی خود تنها یک خانه بخرید یا چند خانه؟ آیا رشد اقتصادی خانه برای شما مهم است یا مبلغ اجاره آن و یا اینکه می خواهید در خانه سکونت کنید و…

دریافت کارت اقامت یونان با اقدام از طریق خرید ملک، چقدر زمان میبرد؟

این زمان به طور معمول چهار تا شش ماه  می‌باشد.

کلام آخر

پس از مشاوره و تصمیم‌گیری در مورد انتخاب کشور مقصد و مسیر رسیدن به اقامت آن، نوبت به عمل و قدم گذاشتن در این راه می‌رسد. در عمل و برای معامله کردن یک سرمایه بزرگ در یک کشور خارجی که با قوانین و عرف حقوقی و معاملاتی آن و نوع معاشرت و زبان مردم آن آشنایی ندارید، قطعا حضور یک وکیل مجرب اگر یک امر لازم و واجب نباشد، کمک کننده است.

ما بیش از ۱۰ سال است که در شرکت مهاجرتی آلتین رویا با تیمی از وکلا و مشاوران پرسابقه و مجرب در خدمت هموطنان خود بوده‌ایم تا به آنها کمک کنیم که فرصت یک باره زندگی را دلخواه‌تر و در شرایطی که به اهداف و آمال و آرزوهای آنها نزدیک‌تر است، زندگی کنند.

شما خواننده عزیز نیز می‌توانید روی کمک ما حساب کنید، ما قدم به قدم پشتیبان و همراه شما در این مسیر خواهیم بود.

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید

 

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید
تماس با ما

Rate this page