ٍErfan 19 بهمن 1401 0 نظر

مزایا و معایب زندگی در کانادا چیست؟

کشور کانادا در حال حاضر یکی از مهاجرپذیرترین کشورها است. این سرزمین بزرگ بنا بر موقعیت جغرافیایی خاص و همچنین وضعیت اقتصادی بسیار مطلوب خود توانسته بهترین و مرفه‌ترین شرایط را برای سکونت مردم خود و همچنین مهاجرین فراهم کند.

البته این کشور از جمله کشورهایی است که بیشترین تنوع در جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی و باستانی را دارد. اما همان طور که می‌دانید هر کشوری حتی بهترین کشورها مانند کانادا در کنار مزیت‌های بسیار زیاد خود دارای برخی معایب و چالش‌ها هستند.

مزایا و معایب زندگی در کانادا از جمله مباحث بسیار مهم و سوالات متداول بسیاری از افرادی است که قصد مهاجرت و حتی سفر کوتاه مدت به این کشور را دارند. در این مطلب قصد داریم به صورت کامل در مورد مزایای زندگی در کانادا و همچنین معایب و مشکلات آن به توضیحات کاملی بپردازیم.

مزایای زندگی در کانادا و معایب آن

آشنایی با جغرافیای کشور کانادا

قبل از پرداخت به مبحث اصلی مزایای زندگی در کانادا و معایب آن ابتدا در مورد جغرافیای کانادا اطلاعات مختصری را ارائه می‌دهیم. کشور کانادا از نظر مساحت دومین کشور بزرگ در قاره آمریکای شمالی است. در حقیقت این کشور حدود 41 درصد از وسعت کل قاره آمریکای شمالی را تشکیل می‌دهد. این کشور از سمت غرب به اقیانوس آرام  و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از شرق به اقیانوس اطلس و از جنوب نیز ایالات متحده آمریکا منتهی می‌شود.

کانادا با وسعت 9.984.670 کیلومتر جمعیتی بالغ بر 38 میلیون را در خود جای داده است. مناطق آب شیرین این کشور به وسعت 891.163 کیلومتر مربع است. کانادا با توجه به وسعت و عظمت خود به دومین کشور پهناور از نظر مساحت خشکی معرفی شده است. به این کشور سرزمین بزرگ سفید شمالی (The Great White North) گفته می‌شود؛ واژه بزرگ به دلیل مساحت عظیم آن و واژه سفید نیز به دلیل نزدیکی آن به قطب شمال و سرد بودن آب و هوای آن به کار برده می‌شود.

اگر بخواهیم وسعت و عظمت این کشور را توصیف کنیم باید بگوییم که وسعت این کشور در حال حاضر کمی کوچک‌تر از وسعت کل قاره اروپا بوده و حدود سه پنجم روسیه است.

مزایای زندگی در کانادا

بررسی مزایا و معایب زندگی در کانادا یکی از مهم‌ترین کارهایی است که قبل از مهاجرت به این کشور باید انجام دهید. البته برای کسب اطلاعاتی دقیق و کامل نیاز است تا به یک منبعی آگاه و به‌روز مراجعه کنید. ما در این بخش به صورت کامل در مورد مزایای زندگی در کانادا و در ادامه در مورد معایب و مشکلات این کشور توضیحات کاملی را ارائه می‌دهیم.

قبل از مهاجرت به کانادا ابتدا شما باید به بررسی شرایط خود پرداخته و در مورد این مسئله تحقیق کنید که آیا شرایط روحی و فردی شما با شرایط زندگی در کانادا با وجود برخی مزایا و معایب سازگاری دارد یا خیر. برای این امر لازم است تا مزایا و معایب زندگی در کانادا را به دقت بررسی کنید.

کشور کانادا مزیت‌های بسیار زیادی در جنبه‌های مختلف از جمله سیستم آموزشی و درمان، امنیت بسیار بالا، فرصت‌های شغلی زیاد و متنوع، جاذبه‌های گردشگری متنوع و… دارد. در ادامه در مورد هر یک از این موارد اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

سیستم پیشرفته بهداشت و درمان در کانادا

سیستم درمان و بهداشت کانادا یکی از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین سیستم‌های مراقبت و درمانی در کل دنیا است. در واقع تمامی خدمات بیمه بهداشت و درمان در کشور کانادا از طریق برنامه‌های استانی با بودجه عمومی در اختیار شهروندان این کشور قرار می‌گیرد.

به عبارتی یکی از مزایای زندگی در کانادا بهره‌مندی از سیستم بسیار پیشرفته و مطلوب بهداشت و درمان در این کشور است. سیستم درمانی این کشور به صورت میانگین حدود 70 درصد از نیازهای بهداشتی و درمانی مردم را تامین می‌کند، 30 درصد باقی مانده نیز همان خدماتی است که توسط بخش‌های خصوصی بهداشت و درمان ارائه می‌شود.

دولت کانادا نیز علاوه بر شهروندان خود برای مهاجرین شرایط متفاوت و آسانی را برای بهره‌مندی از این خدمات درمانی پیشرفته در نظر گرفته است. به گونه‌ای که مهاجرین بعد از مهاجرت به این کشور تنها در مدت 3 ماه می‌توانند از خدمات بیمه و بهداشت این کشور بهره‌مند شوند.


اینجا کلیک کنید

شرایط بهره‌مندی از خدمات بهداشت و درمان در کانادا برای مهاجرین

افرادی که به تازگی به کشور کانادا مهاجرت کرده‌اند بایستی فرم ثبت تقاضا از اداره بیمه استانی را تهیه کرده و سپس نسبت به اخذ بیمه درمانی در این کشور اقدام کنند. البته برای دریافت تاییدیه باید هر یک از اعضای خانواده کارت سلامت مجزا داشته باشند.

همان طور که در مطالب بالا گفته شد، فرد متقاضی بعد از طی مراحل قانونی در عرض 3 ماه می‌تواند به صورت کامل از بیمه و خدمات درمانی این کشور بهره‌مند شده و استفاده کند (در این مرحله کارت سلامت نیز توسط دولت کانادا به فرد ارسال می‌شود). افرادی که به هر دلیلی نسبت به اخذ کارت سلامت این کشور اقدام نکرده‌اند باید تمامی هزینه‌های مربوط به خدمات درمانی خود و اعضای خانواده خود را به صورت آزاد پرداخت کنند.

پایین بودن نرخ جرم و جنایت یکی از بزرگ‌ترین مزایای زندگی در کانادا

همان طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین فاکتورها در بررسی شرایط کلی هر کشوری مسئله امنیت جانی و مالی است. یکی از مزایای زندگی در کانادا بالا بودن امنیت و پایین بودن نرخ جرم و جنایات در مناطق مختلف این کشور است.

پایین بودن آمار جرم و جنایت در این کشور جدای از مبحث اقتصاد و امکانات زندگی عامل اصلی در فراهم کردن آرامش در زندگی مردم است. بر اساس آخرین آمار و ارقام بیش از 85 درصد از مردمان این کشور از شرایط زندگی خود رضایت کامل دارند.

در حقیقت کشور کانادا به دلیل بی حاشیه بودن و امنیت بسیار بالای خود مورد توجه بسیاری از مهاجرین قرار گرفته است. وجود قوانین سفت و سخت در قبال انواع و اقسام جرم و جنایت و همچنین شرایط مطلوب اقتصادی باعث شده تا میزان جرم و جنایت حتی جرم‌های کوچک همچون کیف دزدی به کمترین میزان خود برسد.

نظارت نیروی انتظامی در تمامی مناطق و شهرهای کشور به خصوص در مناطق گردشگری بسیار دقیق و کامل است، به همین دلیل مهاجرین و توریست‌های مقیم کانادا نیز علاوه بر شهروندان از امنیت جانی، مالی و آرامش خود رضایت کامل را دارند.

امنیت در شهر ونکوور

یکی از معایب زندگی در کانادا میزان نسبتا بالای جرم و جنایت در برخی از شهرهای این کشور از جمله ونکوور است. در شهر ونکوور جرم و جنایات تنها مربوط به بخش فروش مواد مخدر آن هم در برخی از مناطق این شهر مربوط می‌شود. البته به دلیل ارزش‌های گردشگری و توریستی در طی چند سال اخیر میزان این دسته از جرم و جنایات در این شهر به مقدار زیادی کاهش یافته است.

وجود فرصت‌‌های شغلی بسیار مناسب با درآمدهای کافی

یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزایای زندگی در کانادا برخورداری از فرصت‌های شغلی متنوع و البته با درآمدهای مکفی و مناسب است. بخش اعظمی از اقتصاد این کشور توسط درآمدهای فعال حوزه گردشگری نیز تامین می‌شود. به عبارتی مردم این کشور اغلب در حوزه گردشگری نیز فعالیت داشته و از این حوزه کسب درآمد می‌کنند.

البته فرصت‌های شغلی در کانادا تنها به بخش گردشگری و توریستی منتهی نمی‌شود، بلکه در زمینه‌های مختلف همچون پزشکی و خدمات درمانی، حوزه IT و فناوری و رشته‌های مختلف مهندسی بیشترین فرصت‌های شغلی وجود دارند.

رویکرد کشور کانادا برای مهاجرین در زمینه اشتغال‌زایی بسیار مطلوب است، این در حالی است که در تعداد کثیری از کشورهای غربی نرخ بیکاری در بالاترین میزان خود قرار گرفته است. دولت کانادا برای مهاجرین به خصوص افراد متخصص و دارای مهارت شرایط ویژه‌ای را از نظر اشتغال و درآمدزایی در نظر گرفته است.

فرصت‌های شغلی زیاد در کانادا برای مهاجرین

لیست مشاغل مورد نیاز و پر تقاضا در کانادا در سال 2023

 • برنامه نویس کامپیوتر
 • مدیر فناوری اطلاعات و کامپیوتر
 • طراح و توسعه دهنده وب
 • توسعه دهنده نرم افزار
 • دستیار حقوقی
 • کارمند ورود اطلاعات
 • کارمند دفتری
 • دستیار امور اداری
 • جوشکار و اپراتور تجهیزات مربوطه
 • نجاری
 • مکانیک خودرو
 • مونتاژ کار
 • تکنسین دستگاه‌های مختلف تولیدی
 • سوپر وایزر تولید
 • راننده کامیون
 • مسئول خرید
 • کارگر انبار
 • کارگر خدماتی
 • آشپزی
 • مهندسی عمران
 • کارشناس کنترل کیفیت
 • مهندس صنایع
 • مهندس پروژه
 • مدیریت مهندسی
 • پرستار و کمک پرستار
 • عینک‌ساز
 • داروساز
 • و…

سیستم آموزشی پیشرفته و سطح بالا کانادا

از مزایای زندگی در کانادا علاوه بر برخورداری از خدمات درمانی و فرصت‌های شغلی مناسب می‌توان به سیستم آموزشی بسیار نوین و سطح بالای این کشور اشاره کرد.

سیستم آموزشی کانادا چندین سال است که در لیست برترین سیستم‌های آموزشی در دنیا قرار گرفته است. در واقع علت اصلی مهاجرت بسیاری از افراد به این کشور برخورداری از شرایط بسیار مناسب تحصیل و آموزش‌ است. سیستم آموزشی در این کشور اغلب به صورت استانی اداره می‌شود، به همین دلیل نظام آموزش و پرورش در شهرها و مناطق مختلف کانادا متفاوت است.

اما با این حال سطح آموزش و پرورش در این کشور بسیار بالا بوده و در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌های این کشور جزو برترین دانشگاه‌های جهان هستند. دانشگاه‌هایی همچون تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا و آلبرتا از بهترین و برترین دانشگاه‌ها در سراسر دنیا هستند.

مزایای سیستم آموزشی کانادا

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های سیستم آموزشی کانادا این است که کودکان این کشور از مهد کودک تا تحصیلات بعد از متوسطه یارانه آموزشی از دولت این کشور دریافت می‌کنند. البته این مورد نیز به تنهایی یکی از مزایای زندگی در کانادا محسوب می‌شود.

ویزای استارتاپ کانادا – شرایط، هزینه ها

کشور کانادا حدود 6 درصد از تولیدات ناخالص داخلی خود را صرف تقویت و بهبود شرایط سیستم آموزش و پرورش خود می‌کند. البته باید به این نکته اشاره کرد که این مقدار بالاترین سرمایه‌گذاری است که کانادا در مقایسه با سایر کشورها برای سیستم آموزش خود در نظر گرفته است.

در نظر گرفتن بهترین شرایط برای مهاجرین

کشور کانادا بنا بر شرایط بسیار مطلوب و مناسبی که برای مهاجرین خود در نظر گرفته است به یکی از دوستانه‌ترین کشورهای جهان شهرت دارد. بر اساس نظرسنجی انجام شده (نظرسنجی HSBC) این کشور رتبه اول را در مهاجرپذیری کسب کرده است.

از وجود فرصت‌های طلایی برای سرمایه‌گذاری گرفته تا شرایط اشتغال‌زایی مناسب و مطلوب زندگی همواره کانادا بهترین کشور برای مهاجران است.

مزایای مالیاتی برای کودکان

دولت کانادا برای شهروندان خود و همچنین افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند از نظر مالی به کودکان و فرزندان تا 18 سالگی کمک مالی می‌کند. در واقع بستر رشد و پیشرفت کودکان شما در کشور کانادا فراهم بوده و شما هیچ گونه نگرانی تا سن 18 سالگی فرزندان خود از نظر هزینه‌های تحصیل نخواهید داشت.

تنوع بالای جاذبه‌های گردشگری

کشور کانادا بنا بر موقعیت جغرافیایی خاص خود یکی از بهترین کشورها برای گردشگری است. بهره‌‌مندی از جاذبه‌های گردشگری متنوع به دلیل وجود دشت‌های وسیع، طبیعت بکر و دست نخورده و دریاها و اقیانوس‌های بزرگ یکی دیگر از مزایای زندگی در کانادا است.

از جاذبه‌های گردشگری قابل توجه و محبوب این کشور می‌توان به آبشار نیاگارا با ارتفاع 57 متر، پارک ملی بنف و کوه‌های راکی، خلیج زیبای فاندی اشاره کرد.

معایب زندگی در کانادا

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد بحث مزایا و معایب زندگی در کانادا یکی از مباحث بسیار مهم و قابل توجه است که هر فرد متقاضی قبل از مهاجرت به این کشور باید در این زمینه اطلاعات کاملی کسب کند. تا به این بخش از مقاله در مورد مزایای زندگی در کانادا به صورت کامل صحبت کردیم. در ادامه معایب زندگی در کانادا را معرفی می‌کنیم تا شما هم با چالش‌های این کشور آشنا شوید.

آب و هوای سرد

یکی از معایب زندگی در کانادا که البته برای بسیاری از مهاجرین عادی است سرد بودن آب و هوا است. سردی آب و هوای این کشور در طول سال 8 ماه به طول انجامیده و این امر شرایط را برای افرادی که به آب و هوای معتدل دارند سخت می‌کند. اما با این حال مردمان کانادا نیز با آب و هوا هیچ گونه مشکلی نداشته و به آن عادت دارند.

بالا بودن هزینه‌های زندگی در کانادا

با وجود بالا بودن میزان درآمدها و حقوق‌های دریافتی هزینه‌های زندگی در کشور کانادا در مقایسه با سایر کشورهای غربی به مقدار کمی بیشتر است. در کنار مزایای زندگی در کانادا این مورد نیز یک چالش اصلی برای مهاجرین به شمار می‌رود. البته بالا بودن هزینه‌های زندگی در کانادا به معنای سختی بسیار زیادی زندگی در این کشور نیست، بلکه با فعالیت در برخی مشاغل پردرآمد نیز می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

اخذ اقامت دائم کشور کانادا در کمترین زمان با کمترین هزینه

امروزه افراد بسیار زیادی از سراسر جهان قصد مهاجرت دائم به کشور کانادا را دارند. در واقع مزایای زندگی در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای ایالات متحده آمریکا بسیار بیشتر بوده و شرایط زندگی مرفه و مدرن برای ساکنین در این کشور مهیا است.

با استفاده از روش‌های مختلفی همچون ویزای تحصیلی، ویزای کار و ثبت شرکت می‌توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد. اما قبل از انجام هر کاری باید ابتدا با یک شرکت مهاجرتی معتبر و مطمئن مشورت کنید تا بتوانید با طی مراحل قانونی اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

شرکت مهاجرتی آلتین رویا با بیش از 20 سال سابقه درخشان و موفق در زمینه امور مهاجرتی یکی از برترین شرکت‌های مهاجرتی است که قادر به ارائه خدمات نوین در این زمینه می‌باشد. اگر شما هم قصد دارید بنا بر شرایط فعلی خود با بهترین روش و در کمترین زمان اقامت دائم یا حتی موقت این کشور را اخذ کنید کافی است تا با مشاورین ما در آلتین رویا تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید