ٍErfan 19 بهمن 1401 0 نظر

معرفی بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

کشور کانادا به دلیل داشتن شرایط مطلوب اقتصادی، امنیتی و رفاه در حال حاضر یکی از بهترین کشورها برای سکونت و حتی سرمایه‌گذاری است. در حقیقت دانشگاه‌های موجود در کشور کانادا از جمله معتبرترین دانشگاه‌ها در سراسر دنیا هستند. سالانه افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا قصد دارند از طریق تحصیل به کشور کانادا مهاجرت کنند.

اگر شما هم قصد مهاجرت به کانادا از این طریق را دارید اولین کاری که باید انجام دهید کسب اطلاعات به‌روز و دقیق از بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا است. مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم کشور کانادا بوده و در واقع فرصتی عالی برای شروع یک زندگی با امکانات مرفه و آینده‌ای درخشان است.

اگر شما هم می‌خواهید با کسب اطلاعات دقیق و جامع در مورد بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا در یکی از رشته‌‌های پولساز و آینده‌دار در این کشور تحصیل کنید با ما تا آخر این مقاله همراه شوید.

معرفی بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

قبل از اینکه در مورد بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا صحبت کنیم ابتدا در رابطه با یکی از مهم‌ترین مسائل یعنی شرایط تحصیل در کانادا اطلاعات لازم را ارائه می‌دهیم.

شرایطی که سیستم آموزشی کانادا برای افراد با تابعیت خارجی در نظر گرفته است در مقایسه با شرایط تحصیل در سایر کشورها بسیار آسان‌تر و بهتر است. دولت کانادا هر ساله بیش از 10 هزار دانشجو را از سراسر دنیا را در دانشگاه‌های خود اپلای می‌کند.

شما برای اینکه بتوانید اقامت تحصیلی کانادا را اخذ کنید ابتدا باید از یک دانشگاه یا مرکز علمی معتبر و تایید شده در کانادا نامه پذیرش را دریافت کنید. سپس این نامه را به همراه سایر مدارک هویتی و تحصیلی خود به کانادا ارسال کنید.

یکی از شرایط اولیه برای تحصیل در کانادا داشتن حداقل 4 سال سن است. اما شرط اولیه برای تحصیل در مقطع دانشگاهی (کالج) در کانادا ارائه مدرک دیپلم با معدل بالا است. این مدرک برای پذیرش در مقطع لیسانس (کارشناسی) نیز الزامی بوده و در این حالت باید معدل شما بیشتر از 14 باشد.

همچنین برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد باید از یک یا چند استاد دانشگاه مقطع کارشناسی توصیه‌نامه تحصیلی دریافت کنید.

داشتن مدرک زبان از آموزشگاه معتبر با نمره قابل قبول

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا و اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور داشتن مدرک زبان است. افرادی که قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارند باید در مقاطع مختلف زبان نمرات زیر را کسب کنند:

 • مقطع کارشناسی: حداقل نمره 6 در آزمون آیلتس
 • مقطع کارشناسی ارشد: حداقل نمره 6.5 در آزمون آیلتس
 • دکترا: حداقل نمره 7 در آزمون آیلتس

اثبات توانایی مالی

فرد متقاضی اعم از دانشجو یا دانش آموز ابتدا باید مدارک مربوط به تمکن مالی را به منظور اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارسال کند. منظور از مدرک تمکن مالی همان توانایی مالی شما در پرداخت هزینه‌های تحصیل در کانادا، هزینه مهاجرت تحصیلی و همچنین هزینه زندگی در این کشور است.

بر اساس بیانیه دولت کانادا فرد متقاضی برای دریافت اقامت تحصیلی این کشور بایستی به اثبات توانایی مالی حدود 10 هزار دلار در سال را برای یک نفر انجام دهد. اما چنانچه شخص به همراه خانواده قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور دارد بایستی داشتن مبلغی حدود 4 هزار دلار برای اولین نفر و از نفر دوم به بعد 3 هزار دلار را اثبات کند.

تمامی موارد فوق از جمله پارامترهایی هستند که قبل از کسب اطلاعات درباره بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

پولسازترین و بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

همان طور که در مطالب بالا گفته شد کشور کانادا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل و سکونت دائم است. این کشور از نظر آکادمیک جایگاه بسیار خوبی در دنیا دارد. وجود شرایط آسان و امکانات مرفه باعث شده تا هر ساله میزان مهاجرت تحصیلی به این کشور افزایش یابد.

در حقیقت تشخیص بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا بر اساس عواملی چون مقدار شهریه دانشگاه، اشتغال‌پذیری رشته، نیاز روز بازار کار رشته و میزان درآمد بعد از فارغ‌التحصیلی صورت می‌گیرد. در ادامه برخی از پولسازترین و بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا را که بر اساس این عوامل انتخاب شده‌اند را معرفی می‌کنیم.

رشته تجارت و امور مالی

رشته تجارت و امور مالی بی‌شک یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا است. این رشته با نام Business and finance شناخته شده و بنیان‌های اقتصادی هر کشور به خصوص کانادا را تشکیل می‌دهد.

تحصیل در این رشته به شما این امکان را می‌دهد تا ساختار بازارهای مالی را یاد بگیرید. بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در این رشته تجارت و امور مالی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه انتاریو غربی

همچنین از جمله مشاغل پرطرفدار و پولساز این رشته تحصیلی می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجارت
 • مدیریت سرمایه
 • مدیریت دارایی
 • حسابداری
 • امور بیمه
 • بانکداری

بهترین مشاغل در رشته تجارت و امور مالی به همراه حداقل درآمد دریافتی

حقوق اولیه مشاغل مربوط به این رشته تحصیلی به ازای هر ساعت کاری عبارت‌اند از:

 • مدیریت مالی: 44 دلار کانادا
 • کارمند حسابداری: 34 دلار
 • مشاور مالی: 31 دلار
 • تحلیلگر مالی: 36 دلار

رشته تجارت و امور مالی از بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا

رشته علوم کامپیوتر و مهندسی نرم‌افزار

رشته علوم کامپیوتر از جمله رشته‌های پرطرفدار و پولساز در سراسر دنیا است. این رشته در حال حاضر یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا است که هر ساله متقاضیان قصد تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های معتبر کانادا دارند.

رشته علوم کامپیوتری و مهندسی نرم‌افزار از جمله رشته‌هایی است که همواره موقعیت‌های شغلی بسیار مناسب با درآمد مطلوبی دارد. بر اساس گزارش سازمان مهاجرت CIC رشته مدیریت پروژه و مهندسی نرم‌افزار در لیست 10 شغل پر متقاضی در این کشور قرار گرفته‌اند. در جدول زیر لیست بهترین دوره‌های علوم کامپیوتری در کانادا را به همراه دانشگاه‌های معتبر آورده شده است.

دوره تحصیلی طول دوره بهترین دانشگاه
کارشناس علوم کامپیوتر 4 تورنتو
کارشناسی ارشد علم داده و یادگیری ماشین آماری 2 آلبرتا
کارشناس آمار و علوم کامپیوتر 4 مک گیل

میانگین درآمد فارغ‌التحصیلان رشته علوم کامپیوتر و مهندسی نرم افزار

مشاغلی همچون مدیر پروژه، مهندسی نرم افزار، توسعه دهنده وب‌سایت، تحلیلگر برنامه و توسعه دهنده جاوا از جمله شغل‌های پولساز رشته علوم کامپیوتر هستند. در جدول زیر میزان درآمد سالانه مشاغل مختلف رشته علوم کامپیوتر و مهندسی نرم افزار در شهرهای مختلف کانادا آورده شده است.

شهر حقوق سالانه مشاغل رشته علوم کامپیوتر (دلار کانادا)
تورنتو 55000 الی 119000
مونترال 45000 الی 100000
کلگری 57000 الی 125000
ادمونتون 58000 الی 125000
کبک 42000 الی 91000
ونکوور 55000 الی 119000

رشته پزشکی و بهداشت از بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

رشته پزشکی و بهداشت یکی از حیاتی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی در سراسر دنیا است. از طرفی تعداد کثیری از افرادی که قصد مهاجرت به کانادا دارند تحصیل در رشته پزشکی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا است.

بر اساس آخرین آمار و ارقام رشته پزشکی یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا است، علت این امر نیاز شدید کشور کانادا به فارغ‌التحصیلان این رشته است. صنعت پزشکی و سلامت حدود 7.8 بیلیون دلار در تولید ناخالص داخلی این کشور سهم دارد. این میزان نشان دهنده اهمیت بسیار بالای رشته پزشکی در اقتصاد این کشور است. برترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته پزشکی و سلامت عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک مستر

میانگین حقوق رشته پزشکی و سلامت در کانادا

میزان درآمد در این سمت‌های شغلی برای افراد تازه‌کار حدود 51.749 دلار در سال است. در جدول زیر برترین رشته‌های پزشکی به همراه طول دوره آورده شده است. بر اساس گزارش CIHI میانگین درآمد ناخالص هر پزشک متخصص در کانادا در سال 2022 حدود 354 هزار دلار بوده است. البته باید به این نکته اشاره کنیم میزان درآمد دریافتی پزشکان بر اساس تخصص متفاوت است.

بر این اساس حداقل حقوق دریافتی پزشکان و فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی و سلامت در سال 2023 به صورت میانگین حدود 48 هزار دلار است.

دوره تحصیلی طول دوره دانشگاه پیشنهادی
لیسانس علوم شیمی دارویی 4 لورنتین
دکترای پزشکی 4 آلبرتا
کارشناسی ارشد در انفورماتیک زیست پزشکی 1 کوئینز
کارشناسی ارشد پزشکی آزمایشگاهی و پاتوبیولوژی 2 تورنتو

رشته مهندسی از رشته‌های تحصیلی پر تقاضا در کانادا

رشته مهندسی یکی دیگر از بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا است. اگر شما هم به هر یک از رشته‌های مهندسی علاقه دارید باید بدانید که در طی چندین سال اخیر فرصت‌های شغلی بسیار زیاد با درآمد مناسبی در کشور کانادا وجود داشته و همواره نیز وجود دارد.

ویزای استارتاپ کانادا – شرایط، هزینه ها

بر اساس داده‌ها و گزارشات HR در کشور کانادا قرار بر این است که حداکثر تا سال 2025 تنوع رشته‌های مهندسی در این کشور افزایش یابد. در طی چندین سال اخیر به خصوص در سال 2023 کشور کانادا با کمبود شدید نیرو در رشته‌ها و مشاغل مهندسی مواجه شده است. در جدول زیر رشته‌های برتر مهندسی در کشور کانادا به همراه بهترین دانشگاه‌های این رشته‌ها معرفی شده است.

دوره تحصیلی طول دوره بهترین دانشگاه
مهندسی عمران 4 واترلو
مهندسی مکانیک 4 مک گیل
مهندسی برق 4 واترلو
کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و مکانیک 1 تورنتو
کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر 1 تورنتو

میانگین درآمد مشاغل مهندسی

میانگین حقوق سالانه یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا یعنی رشته مهندسی حدود 81248 دلار کانادا است. البته میزان تخصص و مدرک تحصیلی فرد متقاضی در میزان درآمد دریافتی آن تاثیر مستقیمی دارد. این در حالی است که افراد با مدرک تحصیلی برتر و تخصص بیشتر به طور میانگین سالانه بیش از 130 هزار دلار درآمد دارند.

حقوق تقریبی مهندسی عمران در شهر آلبرتا حدود 47.07 دلار، در شهر بریتیش کلمبیا حدود 43.75 دلار است. بر اساس آخرین برآوردها متوسط حقوق دریافتی مهندسین برق در کانادا در سال 2022 و 2023 حدود 85156 دلار در سال است. در مقابل افراد با بیشترین تخصص در این زمینه درآمدی حدود 115 هزار دلار در سال دارند.

تقاضای شدید برای اشتغال در رشته‌های مهندسی در کانادا

دریافت مشاوره رایگان

روزنامه نگاری و رسانه از بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

با توجه به رشد و توسعه علم و تکنولوژی و همچنین فراهم شدن بستر در رسانه‌های دیجیتال تقاضا برای مشاغل مربوط به رشته‌ روزنامه‌نگاری و رسانه نیز در تمامی کشورهای توسعه یافته به خصوص کانادا افزایش یافته است.

به عبارتی امروزه رشته روزنامه‌نگاری و رسانه از بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا است، چرا که این رشته در کانادا بازار کار بسیار پر رونقی دارد.

بر اساس آمارگیری‌های انجام شده در سال 2017 درآمد صنعت تلویزیون کانادا حدود 7.1 میلیارد دلار بوده است. این آمار و ارقام نشان‌دهنده جایگاه بسیار ویژه صنعت رسانه در کانادا است. رشد و توسعه صنعت رسانه‌ای در کانادا باعث شده تا همواره فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی در اختیار متقاضیان و فارغ‌التحصیلان این رشته قرار گیرد. حقوق میانگین مشاغل مربوط به رشته رسانه و روزنامه‌نگاری در جدول زیر آورده شده است.

سمت شغلی درآمد سالیانه (دلار کانادا)
مدیریت محتوای وب‌سایت 55.951
ویرایش ویدئو 44.808
طراحی گرافیک 48.931
بازاریابی آنلاین 48.623
بازاریابی شبکه‌های اجتماعی 49.751
مدیر دیجیتال مارکتینگ 44000

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا در رشته رسانه و روزنامه‌نگاری

 • تبلیغات
 • بازاریابی
 • روابط عمومی رسانه‌های اجتماعی
 • تولید کننده رسانه‌های دیجیتال
 • طراح UX و UI
 • طراحی گرافیک
 • جلوه‌های بصری و انیمیشن

سایر رشته‌های تحصیلی برتر برای مهاجرت به کانادا

در مطالب فوق بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا را به همراه میزان حقوق به صورت کامل معرفی کردیم. علاوه بر این رشته‌ها، رشته‌های تحصیلی دیگری نیز وجود دارند که شما می‌توانید در کشور کانادا در آن‌ها مشغول به تحصیل شوید. از جمله این رشته‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت منابع انسانی
 • داروسازی
 • گردشگری
 • حقوق
 • داروسازی
 • روانشناسی

اخذ ویزای تحصیلی کانادا در کمترین زمان

همان گونه که در رابطه با مسئله بهترین رشته‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا گفتیم، شرایط اخذ ویزای تحصیلی در این کشور در مقایسه با سایر کشورها آسان‌تر است. اما نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که شما به عنوان فرد متقاضی برای آماده کردن مدارک تحصیلی و مورد نیاز خود و همچنین طی مراحل قانونی اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیاز به یک شرکت مهاجرتی مطمئن و حرفه‌ای دارید.

شرکت آلتین رویا یکی از برترین و معتبرترین شرکت‌های مهاجرتی است که در حال حاضر در بیش از 25 کشور مطرح دنیا در حال ارائه خدمات مهاجرتی برای افراد با تابعیت ایرانی است. این شرکت با بیش از دو دهه سابقه درخشان و موفق در امور مهاجرتی و سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند به شما کمک کند تا در کمترین زمان با صرف هزینه‌های کمتری ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید.

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید