خرید ملک در پرتغال – اقامت پرتغال با خرید ملک

اقامت پرتغال با خرید ملک

خرید ملک در  پرتغال، به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌تواند نه تنها شما بلکه خانواده تحت کفالت شما (حتی والدین همسرتان) را  به اقامت موقت، اقامت دائم و تابعیت این کشور  و در واقع تابعیت حوزه اروپا برساند.

یکی از مزایای قابل توجه به‌دست آوردن تابعیت اتحادیه اروپا از طریق به‌دست آوردن اقامت پرتغال با خرید ملک، این است که برای به دست آوردن کارت اقامت، لزومی به حضور در این کشور ندارید و حتی برای تمدید کارت اقامت نیز کافی است تنها یک هفته از سال را در کشور پرتغال بگذرانید.

این در صورتی است که اگر کشور انتخابی شما اسپانیا باشد، برای گرفتن تابعیت این کشور باید ۹۰ روز از هر ۱۸۰ روز را  در کشور اسپانیا یا حوزه شنگن بگذرانید.

شما برای مهاجرت به پرتغال از طریق خرید ملک یا به بیان دقیق‌تر به‌دست آوردن تابعیت پرتغال از طریق خرید ملک، نیاز دارید که  ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار یورو در بازار املاک و مستغلات این کشور، سرمایه‌گذاری کنید. این سرمایه‌گذاری لزوما به صورت خرید ملک در  پرتغال نیست بلکه می‌توانید آن را در ساخت یک هتل یا برای خرید ملکی که در دست ساخت است، هزینه نمایید.

مزایای به دست آوردن اقامت پرتغال با خرید ملک

به‌دست آوردن اقامت پرتغال با خرید ملک، تقریبا هر مزیتی را که به ذهن شما برسد شامل می‌شود که برخی از آنها عبارت هستند از:

 • اخذ تابعیت برای تمام اعضای خانواده پس از 6 سال
 • دریافت اقامت دائم با کمترین میزان شرط حضور
 • دریافت کارت اقامت موقت بدون شرط حضور
 • نداشتن شرط سنی
 • برخورداری از تمام حقوق شهروندی
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • امکان فروش خانه پس از گرفتن پاسپورت

اقامت پرتغال با خرید ملک

شما و افراد تحت کفالت شما یعنی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال (فرزندان بین ۱۸ تا ۲۴ سال به شرایط خاص) و پدر مادر بالای ۶۵ سال شما و همسرتان با خرید ملک در پرتغال می‌توانید ظرف مدت ۵ سال به اقامت دائم این کشور برسید  و در مدت ۶ سال به پاسپورت و تابعیت کشور پرتغال دسترسی پیدا کنید.

شما و خانواده شما به محض به دست آوردن کارت اقامت موقت پرتغال، از تمام مزایای شهروندی این کشور شامل بیمه‌های درمانی، مجوز تحصیل و کار و نیز امکان تحصیل رایگان برای فرزندانتان در مدارس پرتغال برخوردار خواهید بود.

برای دریافت کارت اقامت موقت پرتغال نیازی به مدرک زبان انگلیسی نیست و شرط سنی وجود ندارد اما برای به دست آوردن تابعیت پرتغال، باید زبان پرتغالی شما و میزان وابستگی و همجوشی شما با مردمان پرتغال، قابل قبول باشد. مزیت دیگر اینکه پرتقال تابعیت دوگانه را می‌پذیرد.

گفتنی است در روش خرید ملک در پرتغال و اخذ اقامت از این طریق، شما پس از به دست آوردن اقامت دائم می‌توانید ملک خود را بفروشید. اما فروختن ملک پیش از این زمان معین، موجب می‌شود که نتوانید برای اقامت دائم اقدام نمایید.

فرآیند خرید ملک در پرتغال

شما جهت مهاجرت به پرتغال از طریق خرید ملک یا به‌طور کلی به دست آوردن اقامت پرتغال از طریق خرید ملک، با استفاده از ویزای توریستی به پرتغال سفر می‌کنید و پس از انتخاب ملک مورد نظر، از طریق بنگاه‌های  املاک و دفاتر اسناد رسمی، پیش نویس قرارداد را تنظیم و امضا می‌کنید.

شما برای پیش بردن کارهای مربوط به خرید خانه نیاز به یک شماره مالیاتی و افتتاح حساب بانکی و اموری از این دست دارید که برخی از آنها برای شما به عنوان کسی که اقامت پرتغال را ندارید ممکن نیست و باید وکیل پرتغالی شما به نمایندگی از شما آنها را انجام دهد.

مسلم است که کمک گرفتن از وکلای مجرب در حیطه مهاجرت،  قراردادها و معاملاتو معاملات خارج‌کشوری، از هر جهت موجب آرامش روانی بیشتر و احساس امنیت بیشتر شما خواهد بود.

همکاران وکیل و مشاور ما در شرکت آلتین رویا با تجربه‌های 10 ساله خود، از آغاز تلاش شما برای پیدا کردن ملک مناسب در محله مناسب تا انجام بررسی‌های لازم در خصوص مجوزهای لازم برای خانه انتخابی در کنار شما خواهند بود. آنها تا زمان سند خوردن خانه به نام شما و استفاده از این سند و سایر مدارک برای کسب اقامت موقت و دائم کشور پرتغال، با شما خواهند ماند.

معایب به دست آوردن اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

به مزایای بسیار زیاد کسب اقامت پرتغال با خرید ملک اشاره کردیم اما از نکات منفی این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به 350 هزار تا 500 هزار یورو پول
 • وجود هزینه‌های جانبی همچون مالیات
 • ریسک انجام معامله گران در کشور غریب

البته هزینه‌های جانبی خرید خانه در پرتغال همچون هزینه‌های اداری و دفتری تا زمان سند خوردن ملک به نام شخص شما کمتر از ۱۰ درصد ارزش ملک است.

هزینه مالیات دارا بودن  ملک در پرتغال نیز  سالانه کمتر از  45 صدم درصد از  ارزش ملک است.

گفتنی است شما می‌توانید مبلغی را که باید جهت دریافت اقامت پرتغال، در بازار املاک و مستغلات این کشور سرمایه‌گذاری کنید به خرید بیش از یک خانه اختصاص دهید تا بتوانید ضمن اقامت در یکی از خانه‌ها، دیگری را اجاره دهید.

اگر قصد اقامت در کشور پرتغال را ندارید می‌توانید هر دو خانه را اجاره دهید و از سود حاصله بهره‌مند گردید.

اقامت پرتغال با خرید ملک

کمی در مورد کشور پرتغال

پرتغال گوشه‌ای از حاشیه غربی کشور اسپانیاست. تنها همسایه پرتغال نیز کشور اسپانیا است که کشور پرتغال از شرق با آن طولانی‌ترین مرز یکپارچه  را در اتحادیه اروپا دارا است و از غرب با اقیانوس اطلس هم‌مرز است.

نزدیکترین کشورها به پرتغال پس از اسپانیا، کشور مراکش در شمال آفریقا و نیز کشور فرانسه در شمال اسپانیا است. پرتغال دسترسی خوبی به اروپا، آمریکا و آفریقا دارد.

آب و هوای مدیترانه‌ای کشور پرتغال برای بسیاری از ما ایرانی‌ها دوست‌داشتنی‌تر از هوای غالبا ابری و یا آب و هوای سرد بسیاری دیگر از کشورهای شمالی‌تر اروپا است. همچنین قیمت‌ها در پرتغال و اسپانیا به طرز قابل توجهی ارزان‌تر از بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی است و البته قیمتها در پرتغال نیز ارزان‌تر از اسپانیا است.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت اقامت پرتغال با خرید ملک

مدارک مورد نیاز جهت «مهاجرت به پرتغال از طریق خرید ملک» عبارتند از:

 • سند قطعی ملک خریداری شده
 • سند ازدواج و شناسنامه هر یک از اعضای خانواده
 • پاسپورت معتبر و گواهی عدم سوء پیشینه از ایران
 • تکمیل فرم‌های SEF و تاییدیه این سازمان
 • رسید پرداخت هزینه‌های ویزای طلایی پرتغال
 • اثبات ورود قانونی به پرتغال با ویزای شنگن
 • اظهارنامه بانکی جهت تایید قانونی انتقال وجوه
 • مدارک اثبات مالیاتی و تامین اجتماعی
 • بیمه درمانی در پرتغال

هزینه خرید ملک در پرتغال

برای اینکه حدود هزینه خرید ملک در پرتغال را متوجه شوید به ذکر یک مثال بسنده می‌کنیم: برای داشتن یک آپارتمان تک خوابه حدود ۵۰ متری در شهر پورتو که نام‌آشناترین شهر پرتغال پس از لیسبون( پایتخت این کشور) است باید دست‌کم حدود ۱۸۰ هزار یورو هزینه کنید. این مبلغ در صورت انتخاب آپارتمان ۸۰ متری نوساز، به طور متوسط به ۴۰۰ هزار یورو می‌رسد.

مناسب ترین و ارزان ترین شهرهای پرتغال برای خرید ملک​

انتخاب شهر مناسب در کشور پرتغال برای اشخاص مناسب متفاوت است در حالی که  ممکن است یک جوان، مناطق پر جنب و جوشی مثل لیسبون یا پورتو را بپسندد، چه بسا برای یک فرد بازنشسته مناطق روستایی‌تر و آرام‌تر پرتغال، همچون ساحل  الگاروه یا کاسکایس مطلوب باشد.

بدیهی است در این میان با دور شدن از مراکز شهری می‌توانید خانه‌های ارزان‌تری خریداری نمایید. به عنوان نمونه محله‌های بنفیکا و آمادورا از نمونه‌های خوب و ارزان‌تر هستند.

اقامت پرتغال با خرید ملک

اشاره‌ای کوتاه به حساسیت معامله ملک در خارج کشور

در این بخش تنها به بیان چندین نکته مهم در مورد حساسیت و اهمیت معامله ملک در یک کشور خارجی، اکتفا می‌کنیم:

شما چگونه متوجه خواهید شد که در مورد خانه شما استانداردهای ساخت و ساز رعایت شده، مجوزهای لازم ساخت و ساز اخذ شده، ساختمان مجوز ثبتی دارد، بدهی ندارد و … ؟

آیا خانه انتخابی شما با توجه به هدفی که از خرید خانه داشته‌اید در محله درستی انتخاب شده است؟ مثلاً اگر هدف شما اجاره دادن ملک است؛ اجاره کوتاه مدت در مناطق توریستی مد نظر شماست یا اجاره‌های بلند مدت در مناطق دانشجویی و…. مثلا ممکن است شما از ملکی در تابستان بازدید کنید و منطقه را خوب ارزیابی کنید در صورتی که آن منطقه توریستی بوده باشد و در زمستان عملا سوت و کور و نیمه تعطیل باشد.

کاهش ریسک معامله به کمک وکلای مهاجرتی

متخصصان عرصه مهاجرت، افرادی هستند که قوانین جدید و قدیم مهاجرتی کشور مقصد (در اینجا، پرتغال)، قوانین حقوقی و معاملاتی این کشور و عرف بازار املاک این کشور را می‌شناسند و با سبک فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و رفتاری مردمان این کشور و زبانشان آشنایی دارند و می‌توانند با توجه به این دانش و اطلاعات، از میان مسیرهایی که می‌تواند شما را به هدف خرید ملک و تابعیت کشور پرتغال برساند، به‌صرفه‌ترین و امن‌ترین آنها و نیز هماهنگ‌ترینشان با شرایط و اهداف شما را  پیش رویتان بگذارند.

همکاران وکیل و مشاور ما در شرکت پرسابقه آلتین رویا در خدمت شما هستند که در این مسیر و تا رسیدن به هدفتان با شما همراه بوده و قدم به قدم در کنار شما و همدل و پشتیبان شما باشند.

اقامت پرتغال با خرید ملک

سوالات متداول

حداقل مبلغ خرید ملک در پرتغال چقدر است؟

در مورد هزینه خرید ملک در لیسبون به عنوان پر جنب و جوش ترین و بهترین شهر و  پایتخت پرتغال باید بگوییم که  قیمت یک آپارتمان تک‌خوابه در این شهر تقریباً از ۱۲۰ هزار یورو شروع می‌شود و طبعا قیمتها در شهرهای کوچکتر و حاشیه‌ای‌تر و در مناطق روستایی‌تر، پایین‌تر خواهد بود اما شما برای دریافت اقامت کشور پرتغال از طریق خرید ملک، باید دست کم ۳۵۰ هزار یورو هزینه کنید.

خرید ملک در کدام شهر پرتغال بهتر است؟

کشور پرتغال شامل بخش‌ها و شهرهای بسیاری همچون لیسبون ، پورتو ، براگا ، آویرو ،و لیرا می‌باشد که همگی از قوانین یکسان تبعیت می‌کنند اما به طور کلی شهرهای پورتو و لیسبون معروف‌ترین و بهترین شهرهای پرتغال جهت سرمایه‌گذاری ملکی می‌باشند.

اجازه کار یا تحصیل دارم؟

بله، شما با دریافت کارت اقامت موقت پرتغال، دارای تمام حقوق شهروندی خود پرتغالی‌ها خواهید بود و حتی پس از به دست آوردن پاسپورت پرتغال، به عنوان کشوری از اعضای اتحادیه اروپا، می‌توانید در هر کجای اروپا اقامت داشته باشید و زندگی کنید.

آیا می‌توانم برای خرید خانه وام بگیرم؟

از آنجا که هدف کشور پرتغال از طرح «خرید ملک در پرتغال و اخذ اقامت»، جذب پول و سرمایه برای کشور خود بوده است شما تنها برای خرید خانه‌ای با ارزش بالاتر از ۵۰۰ هزار یورو می‌توانید وام بگیرید.

 

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید
تماس با ما

4.6/5 - (13 امتیاز)