ٍErfan 19 بهمن 1401 0 نظر

حداقل حقوق در کانادا چقدر است؟

کشور کانادا در حال حاضر یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای سراسر دنیا است. علت محبوبیت این کشور برخورداری از وضعیت اقتصادی بسیار مطلوب، وجود فرصت‌های شغلی متنوع با حقوق مناسب و همچنین مناسب بودن هزینه‌های زندگی است.

میزان درآمد در کانادا یکی از سوالات متداول افرادی است که قصد مهاجرت به این کشور را دارند. مطلع شدن از حداقل حقوق در کانادا همواره در تصمیم‌گیری افراد برای مهاجرت به این کشور و همچنین تغییر شرایط خود اهمیت بسیار زیادی دارد.

قبل از پرداختن به موضوع اصلی میزان درآمد در کانادا باید به این نکته مهم اشاره کنیم که دلار کانادا واحد پول در این کشور بوده و تمامی حقوق‌ها بر اساس این واحد پولی محاسبه می‌شوند.

در این کشور میزان حقوق‌های دریافتی به نسبت هزینه‌های زندگی بالا و مکفی است، به همین دلیل بیش از 80 درصد مردم این کشور رضایت کاملی از شرایط زندگی و وضعیت حاکم بر کشور دارند. در ادامه این مطلب در رابطه با حداقل حقوق در کانادا و میانگین درآمدهای دریافتی در مشاغل مختلف این کشور به توضیحات کاملی می‌پردازیم.

میزان درآمد در کانادا

وضعیت اقتصادی کانادا

یکی از موارد بسیار مهم در بحث میزان درآمد کانادا وضعیت اقتصادی این کشور است. در حقیقت شرایط اقتصادی تعیین کننده میزان تورم و همچنین میزان درآمد در کانادا است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

اقتصاد کشور کانادا یکی از توسعه‌یافته‌ترین و در واقع قدرتمندترین اقتصادها در سراسر دنیا است. بر اساس آخرین اطلاعات جمع‌آوری شده از بانک جهانی در سال 2022 تولید ناخالص داخلی سالیانه این کشور بیش از 1.64 تریلیون دلار کانادا است.

وجود این آمار و ارقام باعث شده تا این کشور از نظر تولید ناخالص داخلی به نهمین اقتصاد برتر دنیا تبدیل شود. نرخ تورم در این کشور در حال حاضر در کمترین مقدار خود یعنی 4.4 درصد قرار گرفته است.

حدود بیش از 80 درصد از درآمد ناخالص داخلی این کشور مربوط به بخش خدمات است. به عبارتی سه چهارم از کل جمعیت این کشور در حوزه خدماتی مشغول به کار هستند. کانادا به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیار متنوع بخش عظیمی از اقتصاد خود را بر درآمد فعال این حوزه تا به حال حفظ کرده است.

نقش منابع انرژی در اقتصاد کانادا

بنا بر وجود منابع گسترده نفت و گاز در کانادا، این کشور در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین منابع انرژی در دنیا به شمار می‌رود. انرژی هیدرولیکی کانادا از سه شهر کبک، انتاریو و ساسکچوان تامین می‌شود که باعث شده سردمدار نیروی هیدرولیکی جهان نیز محسوب شود.

نرخ بیکاری در کانادا در سال 2023

نرخ بیکاری در این کشور از جمله مواردی است که به صورت غیر مستقیم در میزان درآمد در کانادا نیز تاثیر دارد. نرخ بیکاری در یک کشور نشان دهنده قدرت بازار کار در آن است، یعنی هر چقدر نرخ بیکاری کمتر باشد به همان اندازه فرصت‌های شغلی و همچنین قدرت بازار کار بیشتر خواهد بود.

همان طور که می‌دانید در سال 2021 به دلیل شیوع بیماری همه‌گیر کرونا بسیاری از کشورها با بحران نرخ بیکاری مواجه شدند، اما دولت کشور کانادا از سال 2021 تا به اکنون یعنی سال 2023 تلاش کرده است تا بازار کار را در بهترین شرایط ممکن نگه دارد. در سال 2021 نرخ بیکاری در این کشور حدود 7.43 درصد بوده است.

اما بنا بر رشد اقتصاد و رونق بازار کار نرخ بیکار در سال 2022 در این کشور به 5.29 درصد کاهش یافته است. بر اساس همین الگو و رفتار صعودی امید است که در سال 2027 این نرخ بیکاری در کانادا به 6 درصد برسد.


اینجا کلیک کنید

میزان درآمد در کانادا: قوانین کار و استخدام

یکی از مسائل بسیار مهم در رابطه با میزان درآمد در کانادا قوانین کار و استخدام در این کشور است. دانستن قوانین و شرایط کار و استخدام در کانادا به شما کمک می‌کند تا بهتر و آگاهانه‌تر شغل مناسب خود را در این کشور انتخاب کنید.

دولت فدرال این کشور به منظور حمایت از درآمد کارمندان قوانینی را با عنوان قوانین استخدام بنیان‌گذاری کرده است. این قوانین با هدف افزایش امنیت کاری کارمندان در مقابل کارفرمایان و صاحبان کسب‌وکارها وضع شده‌اند. حال که با اقتصاد و نرخ بیکاری این کشور آشنا شدید بهتر است در مورد حداقل حقوق در کانادا و میانگین درآمد در این کشور اطلاعات به‌روز و کاملی را به دست آورید.

نحوه پرداخت درآمد در کانادا

در کشور کانادا میزان درآمد کارگران و کارمندان توسط اعضای اتحادیه تعیین می‌شود. پرداخت درآمد در کانادا برای قشر کارمند و کارگر به صورت نقد یا چک همراه با صورتحساب کتبی پرداخت می‌شود.

میانگین درآمد در کانادا در سال 2023

در طی چند سال گذشته تا سال 2007 میلادی میزان درآمد در کانادا بسیار ناچیز بود. اما از سال 2007 به بعد حداقل حقوق در کانادا به میزان 24 درصد افزایش یافته است. میزان این افزایش به نوع شغل، سابقه کار شخص و عوامل دیگری چون مدرک تحصیلی و میزان تخصص فرد، تمام وقت و نیمه وقت بودن شغل بستگی دارد.

اما در حالت کلی از سال 2007 تا به کنون یعنی سال 2023 میزان درآمد با توجه به تجربه کاری حدود 36 درصد و با توجه به مدرک تحصیلی حدود 29 درصد افزایش یافته است. این میزان افزایش نشان دهنده بهبود چشمگیر میزان درآمد در کانادا و حتی ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب در این کشور است.

ویزای استارتاپ کانادا – شرایط، هزینه ها

میانگین میزان درآمد در کانادا در حال حاضر حدود 54630 دلار در سال است، بر اساس آمار Statistics Canada میانگین حقوق کارمند تمام وقت یا نیمه وقت به ازای هر ساعت در کانادا حدود 29.51 دلار کانادا است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که این حقوق‌ها همگی شامل اسکان، حمل و نقل و سایر مزایا می‌شوند.

افزایش کمترین میزان درآمد در کانادا در سال 2022 در شهر انتاریو حدود 3.4 درصد، در شهر کبک 3.5 درصد، در شهر بریتیش کلمبیا 3.3 درصد و در آلبرتا 3.2 درصد بوده است. در جدول زیر میانگین درآمد مشاغل پولساز کانادا آورده شده است.

عنوان شغلی میزان درآمد متوسط سالانه به دلار کانادا
مهندسی 81000
بازاریابی 60000
فروش 65000
امور مالی و بانکداری 72000
منابع انسانی 50000
مراقبت‌های درمانی و بهداشتی 75000
آموزش 55000
وکیل 107400
جنگل‌داری 61824
مدیر اجرائی 130800
دندانپزشک 142800
پزشک متخصص 111360
معدن‌چی 105840
مدیر ساخت و ساز و عمران 83000
مشاور مالی 57410
برنامه نویس وب 52262
ناظر لوله کش 81000
افسر پلیس 88000
گارسون رستوران 25545
پرستار کودک 20880
آشپز 20994

حداکثر و حداقل حقوق در کانادا

یکی دیگر از سوالات رایج و متداول افرادی که قصد مهاجرت به کانادا دارند این است که حداقل حقوق در کانادا چقدر است؟ بر اساس محاسبات انجام شده کارکنان در حوزه‌های معدن، نفت و گاز و همچنین صنایع و مشاغل خدماتی بیشترین حقوق را دارند. در مقابل کمترین میزان درآمد در کانادا مربوط به کارکنان بخش‌های خدماتی، اقامت، مواد خوراکی و غذایی و خرده فروشی است. در ادامه کمترین میزان درآمد در کانادا در مشاغل مختلف را شرح می‌دهیم.

حداقل حقوق در کانادا

میزان درآمد در کانادا در شهرها و استان‌های مختلف متفاوت است. بر اساس آخرین آمار و ارقام حداقل حقوق در کانادا در ایالت‌های مختلف به شرح زیر است:

ایالت‌های کانادا حداقل حقوق ساعتی در کانادا
آلبرتا 15
مانیتوبا 11.95
بریتیش کلمبیا 15.20
انتاریو 15
نیوبرانزویک 12.75
نیوفاندلند و لابرادو 13.20
قلمرو  نورث وست 15.20
نوناووت 16
نوا اسکوشیا 13.35
کبک 13.50
ساسکاچوان 11.81
جزیره پرنس ادوارد 13.70
یوکان 15.70

حداقل درآمد در کانادا برای کارگر ساده

میانگین میزان درآمد در کانادا حدود 47.500 دلار در سال است. بر همین منوال حداقل حقوق در کانادا برای یک کارگر ساده از مبلغ 37.050 دلار در سال آغاز می‌شود. البته کارگران بر اساس تجربه و مهارت کاری خود می‌توانند تا میزان 93.343 دلار در سال درآمد داشته باشند.

میزان درآمد در کانادا برای کارگر

کمترین میزان درآمد در کانادا در شهر ونکوور

در شهر ونکوور حداقل درآمد حدود 15.65 دلار کانادا است. این شهر در استان بریتیش کلمبیا قرار گرفته و در حال حاضر دستمزد ساعتی نیز در این استان حدود 15.20 دلار است. بر اساس آخرین آمار و ارقام حداقل درآمد در کانادا در شهر ونکوور حدود 45 سنت افزایش یافته است.

حداقل درآمد در شهر تورنتو کانادا

حداقل حقوق در کانادا در شهر تورنتو 15 دلار است. بر اساس آخرین اخبار در 5 آوریل سال 2022 حداقل حقوق در این شهر حدود 8 درصد افزایش یافته است. به عبارتی حداقل درآمد در کانادا در شهر تورنتو از ساعتی 15 دلار به ساعتی 15.50 دلار افزایش یافته است.

میزان درآمد معلم در کانادا

میزان درآمد در کانادا برای معلمین بر اساس مقطع تحصیلی متفاوت است. در جدول زیر میانگین حقوق معلم در مقاطع تحصیلی مختلف آورده شده است.

مقطع تحصیلی میانگین درآمد در کانادا برای معلم
مربی کودکان خردسال 38.100
ابتدایی 56.800
دبیرستان 61.400
دستیار مربی کودکان خردسال 31.100

کمترین میزان درآمد کانادا برای مهندسین عمران

حداقل حقوق در کانادا برای مهندس عمران به ازای یک سال حدود 50.400 دلار کانادا است. این در حالی است که میانگین میزان درآمد در کانادا برای مهندسین عمران سالانه حدود 66.400 دلار است. بیشترین درآمد مربوط به این سمت شغلی نیز به 140 هزار دلار در سال می‌رسد.

حداقل حقوق استاد دانشگاه در کانادا

میانگین درآمد در کانادا برای استادان دانشگاه در شهرهای مختلف حدود 341.91 دلار در سال است. در حالی که حداقل حقوق در کانادا برای استادان دانشگاه در طول یک سال حدود 83.430 دلار است. در این سمت شغلی هر چقدر استاد مربوطه تخصص بیشتری داشته باشد به همان اندازه حقوق بیشتری خواهد داشت. اساتید دانشگاه با تخصص و تجربه بالا درآمدی بالغ بر 140.570 دلار در سال دارند.

پردرآمدترین مشاغل در کانادا

همان طور که می‌دانید در هر کشوری مشاغل پردرآمد وجود دارد. در کشور کانادا نیز سمت‌های شغلی بسیاری در رده شغل‌های پردرآمد قرار گرفته‌اند. به عبارتی بیشترین میزان درآمد در کانادا مربوط به شغل‌هایی همچون پزشکی، داروساز، پرستار و… است. میزان درآمد مهندسی نرم افزار به صورت میانگین سالانه حدود 90000 دلار است. در جدول زیر پردرآمدترین مشاغل کانادا بر حسب دلار آمریکا آورده شده است.

عنوان شغل میانگین درآمد ماهانه 
متخصص قلب و عروق 25000
متخصص بیهوشی  24000
داروساز 10000
پزشک پرستار  10000
پرستار ساده 7000

حداقل درآمد در کانادا برای دانشجویان

بر اساس آخرین آمار و ارقام یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند در یک کار پاره وقت به میزان 800 الی 1500 دلار در ماه درآمد داشته باشد. این در حالی است که میزان درآمد در کانادا برای یک دانشجویی که به صورت تمام وقت کار می‌کند بین 1600 تا 3000 دلار در ماه است.

عوامل موثر بر میزان درآمد در کانادا

حالا که با میزان درآمد در کانادا در رده‌های شغلی مختلف آشنا شدید، لازم است تا در رابطه با عوامل موثر در میزان درآمد مشاغل مختلف در این کشور اطلاعات کاملی را کسب کنید. از جمله عوامل موثر در حداقل حقوق در کانادا عبارت‌اند از:

  • سمت شغلی
  • منطقه استانی
  • سابقه کاری شخص
  • میزان تحصیلات

مدرک تحصیلی یکی از مهم‌ترین و موثرترین عوامل در میزان درآمد دریافتی شخص متقاضی است. مدرک کارشناسی تا 24 درصد، مدرک کارشناسی ارشد تا 29 درصد و دکترا نیز تا 33 درصد در افزایش حقوق فرد تاثیر دارد.

اخذ ویزای کار کانادا

همان طور که می‌دانید یکی از آسان‌ترین و بهترین راه‌های برای مهاجرت به کانادا ویزای کار کانادا است. این کشور هر ساله لیست بلند بالایی از مشاغل مورد نیاز خود را در لیست NOC قرار می‌دهد.

در این لیست حرفه‌های مورد نیاز در دسته‌های 0، C، B، A و D دسته بندی می‌شوند. منظور از دسته 0 همان شغل‌های مدیریتی و منظور از دسته A همان مشاغلی هستند که نیاز به مدرک تحصیلی دانشگاهی و عالی دارند.

مشاغل دسته B نیز به مدرک نیاز دارند، اما این مدارک را هم می‌توان از دانشگاه‌های معتبر کانادا اخذ کرد. در مقابل مشاغل مربوط به دسته D نیازی به مدرک تحصیلی ندارند.

خوشبختانه برای هر 5 دسته اصلی مشاغل در کانادا نیاز بالا برای استخدام وجود دارد. اگر شما هم مانند سایر افراد واجد شرایط کار در این کشور هستید می‌توانید با مشورت و همکاری یک شرکت مهاجرتی معتبر مانند آلتین رویا در کمترین زمان به این کشور مهاجرت کنید.

آلتین رویا با بیش از 20 سال سابقه کاری درخشان آماده ارائه خدمات نوین در راستای اخذ ویزای کاری کانادا و ویزای تحصیلی کانادا برای شما متقاضیان عزیز است.

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید