خرید ملک در اسپانیا – اقامت اسپانیا با خرید ملک

خرید ملک در اسپانیا یکی از جذاب‌ترین روش‌های مهاجرتی در میان انواع روش‌های مهاجرت به کشورهای اروپایی است.  خرید ملک در اسپانیا یکی از بهترین راه‌های دریافت ویزای طلایی این کشور است که از طریق آن می‌توانید اقامت موقت در اسپانیا را بدون لزوم حضور در این کشور اخذ نمایید و پس از 10 سال، پاسپورت یا تابعیت این کشور را دریافت نمایید.

مقدمه ای بر اقامت سرمایه‌گذاری اسپانیا

اقامت اسپانیا با خرید ملک، در عین معاف نمودن شما از پرداخت اجاره در زمان اقامت، شما را از مزایای بسیار قابل توجه همچون برخورداری از حق کار، پوشش بیمه‌های درمانی، معافیت از پرداخت مالیات سالانه و امکان تحصیل رایگان فرزندانتان در این کشور نیز منتفع می‌نماید. از لحظه‌ای که شما عزیزان، تصمیم به طی این مسیر بگیرید، ما در شرکت آلتین رویا در کنار شما خواهیم بود؛ از اقدام برای خرید خانه تا دریافت سند به نام شخص شما و تا دریافت ویزای مولتی و کارت اقامت یک‌ساله، قدم به قدم همراه شما و در کنار شما خواهیم بود.

هم اقامت هم سود اقتصادی

خرید خانه در اسپانیا و گرفتن اقامت، حتی با سود اقتصادی نیز همراه است زیرا ملک در کشور اسپانیا دارای تورم است. در واقع شما از طریق اخذ اقامت با خرید ملک، توانسته‌اید با یک تیر سه نشان بزنید: هم سرمایه‌گذاری کنید هم بیشترین هزینه زندگی در اسپانیا یعنی اجاره خانه را از مخارج ماهانه خود حذف کنید و هم امکان  زندگی و کار در کشوری که عضو اتحادیه اروپاست را به دست آورید.همچنین می‌توانید پس از به دست آوردن اقامت دائم، خانه خود را بفروشید و سود کسب کنید.

هم دریافت اجاره بها هم ویزای شنگن

خرید خانه در اسپانیا حتی در صورتی که برنامه‌ای برای دریافت اقامت دائمی اسپانیا نداشته باشید نیز نوعی سرمایه‌گذاری است که هم درآمد اجاره بهای خانه را نصیب شما می‌سازد و هم از امتیازات داشتن حق اقامت در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بهره‌مند ‌می‌شوید. می‌توانید بدون محدودیت به کشورهای حوزه شنگن سفر کنید، در بانکهای اروپایی حساب باز کنید و…

دریافت اقامت اسپانیا با خرید ملک! چرا؟!

راه‌های زیادی برای مهاجرت به کشورهای مختلف و اخذ اقامت آن کشورها وجود دارد که با توجه به متفاوت بودن شرایط متقاضیان مهاجرت، برای افراد مختلف روش‌های مختلفی، برتری و اولویت می‌یابد. از راه‌های کسب ویزا و در نهایت پاسپورت اسپانیا می‌توان به اخذ اقامت از طریق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج، کارآفرینی و خرید ملک اشاره کرد که در این میان اخذ اقامت دائم با خرید ملک در اسپانیا، روش جذابی است اما برای این منظور دست کم نیاز به پانصد هزار یورو پول دارید. در عوض می‌توانید این مقدار را برای خرید دو خانه هزینه کنید که در یکی سکونت نمایید و هزینه اجاره را از مخارج خود حذف کنید  و با دریافت اجاره خانه دوم، حاشیه امن اقتصادی در حین اقامت در اسپانیا برای خود فراهم نمایید.

جهت بررسی اجاره ملک می‌توانید از سایت های معتبر Airbnb و یا Booking استفاده نمایید.

از خرید ملک تا دریافت اقامت اسپانیا

فرآیند خرید ملک و دریافت کارت موقت اقامت در اسپانیا به دنبال خرید ملک، ۱۰ تا ۱۵ ماه زمان می‌برد و برای فعال شدن کارت اقامت شما نیازی به حضور شما نخواهد بود اما برای خرید خانه باید یک مسافرت 3 ماهه به اسپانیا از طریق ویزای توریستی را در برنامه قرار دهید.

در ۵ سال اول، ویزا به صورت سالانه و کارت موقت اقامت برای یک یا دو سال تمدید می‌شود. چنانچه در تمام مدت اقامت، خانه را حفظ کرده باشید و در هر دوره ۱۸۰ روزه، بیش از ۹۰ روز را در داخل حوزه شنگن گذرانده باشید، اقامت دائم دریافت می‌کنید.

پس از 5 سال دیگر، تابعیت و پاسپورت این کشور را می‌توانید دریافت نمایید؛ کشوری توریستی که در رتبه سیزدهم اقتصاد جهانی ایستاده است.

اسپانیا دارای آب و هوای گرم و مدیترانه‌ای است که برای ما ایرانی‌ها غریب نیست. اسپانیا کشوری پرجنب و جوش است با امکانات تفریحی و سواحل و جزایر زیبا و سابقه تاریخی و فرهنگی غنی که مردمانی از مذاهب مختلف در آن و در کنار هم زندگی می‌کنند. قیمت‌ها نیز نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزانتر است.

شما با داشتن پاسپورت و تابعیت اسپانیایی می‌توانید  به ۱۲۵ کشور جهان بدون ویزا و به ۲۵کشور دیگر با ویزای فرودگاهی مسافرت کنید. 

مروری بر روش کسب اقامت دائم اسپانیا با خرید ملک

در سال ۲۰۱۳، اسپانیا جهت جذب سرمایه‌گذاران خارجی، با  قانونی تحت عنوان حمایت از کارآفرینان، زمینه دریافت آسان‌تر و سریع‌تر ویزا را  برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کرد. از آنجا که خرید ملک نیز نوعی سرمایه‌گذاری است بنابراین برای خریداران ملک نیز تسهیلات اقامتی فراهم شده است. طبق این قانون افراد زیر می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری به ویزای طلایی اسپانیا دست پیدا کنند:

 • افرادی که برای خرید اوراق قرضه مورد تایید دولت،حداقل دو میلیون یورو سرمایه‌گذاری کنند.
 • افرادی که از سهام شرکت‌های فعال در مشاغل اسپانیایی و مورد تایید دولت، یک میلیون یورو خرید کنند.
 • افرادی که در بازار املاک و مستغلات، دست‌کم ۵۰۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری کنند.

ما در این مقاله تنها به گزینه سوم پرداخته‌ایم البته راه دیگری نیز برای به دست آوردن اقامت اسپانیا با خرید ملک وجود دارد که بر خلاف روش اول که مبلغ-محور است، متراژ-محور می‌باشد. متراژ ملک باید متناسب با تعداد اعضای خانواده باشد(مثلا اگر خانواده شما مشتمل بر چهار نفر است خانه شما باید حداقل ۸۰ متر باشد).

در این روش می‌توانید برای خرید خانه، از وام هم استفاده کنید اما در عوض مجوز کار در اسپانیا ندارید.

مدارک لازم برای خرید ملک در اسپانیا

در ادامه برخی از از مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در اسپانیا را مشاهده می‌فرمایید که لازم است تمام این مدارک به زبان اسپانیایی ترجمه شده باشند

 • فرم درخواست ویزا و رسید پرداخت هزینه‌های ویزا
 • پاسپورت معتبر وعکس فرد متقاضی در فرمت پاسپورت
 • فرم عدم سوء پیشینه
 • اثبات شرایط مالی کافی
 • اثبات بیمه درمانی

مدارک لازم برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک.

در پاراگراف قبل در خصوص مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در اسپانیا صحبت کردیم اما پس از اینکه ملک مورد نظر خود را خریداری نمودید و البته پس از ثبت سند خانه به نام خودتان می‌توانید برای اخذ اقامت اسپانیا اقدام کنید. برای این منظور به مدارک زیر نیاز دارید:

 • تاییدیه وجود مبلغ ۱۶۰ هزار یورو در حساب بانکی شما
 • پاسپورت معتبر
 • ویزای توریستی سه ماهه اسپانیا
 • سند مالکیت خانه‌ای که خریده‌اید
 • گواهی عدم سوء پیشینه یا نداشتن سابقه کیفری
 • گواهی آزمایش‌های پزشکی

فرآیند خرید خانه در اسپانیا

فرایند خرید خانه در اسپانیا جهت دریافت اقامت دائم این کشور شامل ریزه‌کاری‌ها و نکات حقوقی بسیاری است که قطعاً همراهی یک وکیل و کارشناس مهاجرتی در طی این فرایند، حمایت روانی و کمک عملی بسیاری برای شما به همراه خواهد داشت.پس از یک مرور کلی بر مراحل خرید ملک و به دنبال آن دریافت اقامت اسپانیا، به برخی از جزئیات حقوقی و معاملاتی مهم طی فرآیند خرید اشاره خواهیم کرد. ابتدا مروری اجمالی به مراحل رسیدن به اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک:

 • دریافت ویزای توریستی 3 ماهه
 • اقدام به خرید ملک
 • عقد قرارداد خرید ملک
 • دریافت نوبت از یک دفتر اسناد رسمی
 • دریافت کد شناسایی NIE از اداره پلیس
 • دریافت استعلام اداره دارایی، شهرداری، اداره آب، اداره برق و…
 • ارایه تمام مدرک فوق به همراه قرارداد خرید ملک، به دفتر اسناد رسمی جهت ثبت سند ملک به نام شما
 • ارایه مدارک لازم جهت ارائه درخواست اقامت و سند ملک به سفارت اسپانیا در ایران
 • دریافت ویزای یک ساله مولتی پس از۳ تا۶ ماه

اما در ادامه برخی از این مراحل را کامل تر بیان می‌کنیم و توجه شما را به نکات معاملاتی مهم مطرح در این مراحل جلب می نماییم.

چند نکته معاملاتی مطرح در خرید ملک در اسپانیا

پس از انتخاب خانه و انجام مذاکره‌های شفاهی با مشاور املاک، باید به کمک دفتر اسناد رسمی توافق نامه کتبی نوشته شود.

پس از امضای قرارداد اولیه، سپرده‌ای معادل ۱۰ درصد ارزش ملک، پرداخت می‌کنید( در صورتی که فسخ کننده معامله شما باشید این مبلغ را از دست خواهید داد اما اگر فروشنده، معامله را فسخ کند باید دو برابر این مبلغ را به شما برگرداند).

مراحل بعدی ثبت ملک در دفتر املاک با شناسایی شما به عنوان مالک جدید صورت می‌گیرد و پر کردن فرم‌های مربوط به نقل و انتقال مالکیت و مالیات مترتب بر آن  در دستور کارتان قرار می‌گیرد. مالیات مذکور حداقل 10 درصد از قیمت خرید ملک است که البته این میزان در همه جای اسپانیا یکسان نیست).

برخی هزینه‌های دیگر مرتبط با خرید ملک عبارتند از هزینه تغییر مالکیت و ثبت ملک و نیز هزینه دفتر اسناد رسمی .

مرحله بعد منتقل کردن مالکیت امکانات عمومی مثل گاز، آب و برق به شخص خودتان می باشد.

همانطور که مستحضر هستید انجام چنین کارهایی برای یک فرد عادی که با فضای ادرای و سبک فرهنگی و اجتماعی و زبان مردم اسپانیا چندان آشنا نیست، نه تنها مشکل است بلکه با ریسک و خطر از دست دادن سرمایه همراه است. و اما چند نکته دیگر در رابطه با معامله ملک در اسپانیا:

 • گرفتن شماره شناسایی اسپانیا که داشتن آن برای انجام هرگونه معامله‌ای در اسپانیا لازم است پیچیده نیست اما زمان‌بر است.
 • داشتن یک حساب بانکی گرچه اجباری نیست اما موجب آسان‌تر شدن کار می‌شود.
 • صاحب‌ملکی که در اسپانیا ساکن نیست باید نماینده مالیاتی داشته باشد.
 • مبلغی که می‌توان به صورت نقدی در حین انجام معاملات در اسپانیا جابه‌جا کرد برای شهروندان بین المللی که کد مالیاتی اسپانیا را ندارند ۱۵ هزار یورو می‌باشد.
 • در صورتی‌که سرمایه شما از خارج از کشور آمده باشد باید هزینه ملک را با حواله بانکی بین المللی بپردازید که به دلیل پورسانت‌های تعیین شده توسط صرافی‌ها هزینه بالایی دارد.

سوالات متداول در زمینه خرید خانه در اسپانیا و گرفتن اقامت

قیمت خرید خانه در  اسپانیا 

قیمت خانه در شهرهایی مثل بارسلونا، مادرید و سن‌سباستین، گران‌تر و در شهرهایی مثل آلیکانته یا والنسیا ارزان‌تر است.قیمت خرید خانه در برخی مناطق مادرید(پایتخت اسپانیا)، ۲ میلیون یورو می‌باشد و برای خرید ملک در شهر والنسیا به طور متوسط بیش از 1.424 یورو نیاز دارید اما با سرمایه حدودی  ۱۰۰هزار یورویی می‌توانید در منطقه تورولا خانه بخرید.

مناسب‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای  اسپانیا  برای خرید ملک

آلیکانته از شهرهای ارزان و به صرفه اسپانیا است. مالاگا، بیلبائو، آلیکانته، والنسیا، سن‌سباستین و مادرید برخی از شهرهای اسپانیا هستند که به ترتیب از ارزان به گران آنها را مرتب کرده‌ایم و در منطقه تورولا خانه به نحو قابل توجهی ارزان‌تر از تمام این شهرهاست

حداقل مبلغ خرید ملک در اسپانیا چقدر است؟

قیمت خانه در اسپانیا از ۱۸۰ هزار  یورو شروع می‌شود اما شما جهت دریافت اقامت اسپانیا با خرید ملک، باید دست کم ۵۰۰ هزار یورو هزینه کنید. با این مبلغ می‌توان در شهرهایی چون مادرید یا بارسلونا یک ملک ۸۰ تا ۹۰ متری خریداری نمود. اما در دیگر شهرهای اسپانیا و یا جنوب اسپانیا با این مبلغ حتی می‌توان یک ویلای دوبلکس خرید.

خرید ملک در کدام شهر کشور اسپانیا بهتر است؟

شهر بارسلون برای افرادی با تمکن مالی بالا، شهر مالاگا برای بازنشستگان و شهر سن‌سباستین برای علاقه‌مندان به معماری مناسب است اما اگر شما قصد اجاره دادن ملک خود را دارید شهرهای توریستی و شهرهایی که دانشجوهای زیادی در آن زندگی می‌کنند، انتخاب مناسب‌تری است زیرا متقاضی بیشتری برای اجاره کردن وجود دارد و لذا نرخ‌ها بالاتر است.

اجازه کار یا تحصیل در کشور اسپانیا را دارم؟

بله شما در صورت دریافت ویزای طلایی اسپانیا، مجوز کار و تحصیل خواهید داشت.

نکات قابل احتیاط در روش اقامت دائم با خرید ملک در اسپانیا

گرچه اخذ اقامت دائم با خرید ملک، روش جذابی است اما  با این خطر همراه است که شما بخشی از سرمایه یا حتی تمام سرمایه خود را از دست بدهید.

توجه داشته باشید که وجود این امکان مهاجرتی جذاب مورد استقبال متقاضیان زیادی از کشورهای مختلف قرار گرفته است و بنابراین بازار فروش ملک به خارجی‌ها در اسپانیا داغ است و به این ترتیب زمینه کلاهبرداری از خارجی‌ها که تسلط کمتری بر معامله در یک کشور خارجی دارند نیز فراهم است.

باید هوشیار بود و اقدامات لازم برای داشتن تجربه ایمن خرید ملک در اسپانیا را به عمل آورد. مثلا آیا می‌دانید که در اسپانیا بدهی خانه از مالک قبلی به مالک بعدی منتقل می‌شود و آیا می‌دانید چطور باید از بدهی داشتن یا نداشتن خانه مطلع شوید؟

آیا می‌دانید چگونه باید از ثبت ملکی داشتن خانه و اینکه آیا دارای مجوزهای لازم پیش از ساخت و ساز هست یا خیر، مطلع شوید؟

چگونه مطمئن خواهید شد که استانداردهای ساخت و ساز در آن خانه رعایت شده است؟

کلام آخر

بدیهی است که مشاوره با وکلای برجسته و با تجربه در مسیر مهاجرت، به ویژه هنگامی که روش مهاجرتی بر مبنای یک معامله گران باشد، یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه جهت ایمن نگه داشتن سرمایه شماست. خوشبختانه امروزه به کمک تکنولوژی و اینترنت، زمینه آشنایی با شرکتها و وکلای فعال و پرسابقه در عرصه مهاجرتی، به سادگی فراهم شده است. وکلا و کارشناسان ما در شرکت آلتین رویا نیزدر خدمت شما هموطنان عزیز در سراسر دنیا هستند و شما می‌توانید از خدمات و تجربه‌های ما در زمینه اخذ اقامت با خرید ملک، استفاده بفرمایید که در راهی که شما عزیزان هنوز نرفته‌اید، ما قدم به قدم در کنار شما خواهیم بود

آلتین رویا با بیش از 15 سال سابقه در امور اقامتی و 5 شعبه فعال در ترکیه، اسپانیا، پرتغال، یونان و یران و همچنین انجام هزاران پرونده موفق در امور مهاجرتی و سرمایه گذاری از ابتدا تا انتهای این مسیر در کنار شما خواهد بود. برای دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید

 

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید
تماس با ما

5/5 - (3 امتیاز)