ٍErfan 24 بهمن 1401 0 نظر

قبرس شمالی کجاست؟

کشور قبرس شمالی از جمله کشورهای مهاجرپذیر با جاذبه‌های گردشگری بسیار متنوع است. این کشور بنا بر موقعیت جغرافیایی خاص خود چه از نظر توریستی و گردشگری و چه از نظر سرمایه‌گذاری مورد توجه افراد در سراسر دنیا قرار گرفته است.

اما ممکن است شما هم مانند برخی از افراد با این کشور آشنایی نداشته و با این سوال مواجه شوید که قبرس شمالی کجاست؟ این کشور دقیقا در بخش جنوبی کشور ترکیه واقع شده است؛ به همین دلیل آب و هوا، فرهنگ و آداب و رسوم قبرس شمالی به کشور ترکیه شباهت بیشتری دارد.

زبان رسمی این کشور ترکی قبرسی بوده و بر خلاف قبرس جنوبی تا به امسال توسط اتحادیه اروپا (شینگن) به رسمیت شناخته نشده است. اما با این حال قبرس شمالی تمامی ویژگی‌های لازم یک کشور دموکراتیک را دارد.

در ادامه این مطلب به منظور از بین بردن تمامی ابهامات مربوط به کشور قبرس شمالی و همچنین پاسخ به پرسش قبرس شمالی کجاست توضیحات دقیق و کاملی را ارائه می‌دهیم.

قبرس شمالی کجاست؟

تاریخچه شکل‌گیری کشور قبرس شمالی

در راستای پاسخ به پرسش قبرس شمالی کجاست بهتر است از زمان پیدایش و چگونگی شکل‌گیری حکومت این کشور نیز به توضیحات مفید و مختصری بپردازیم. قبرس شمالی با نام رسمی جمهوری ترک قبرس شمالی در کتب تاریخی معرفی شده است. این کشور در سال 1983 میلادی خود را از کشور قبرس جنوبی جدا کرده و به یک کشور کاملا مستقل تبدیل شد. این کشور در سطح جهانی با نام لاتین North Cyprus نیز معرفی شده است.

اما امروزه بنا بر برخی دلایل سیاسی و اقتصادی صرفا توسط کشور ترکیه به رسمیت شناخته می‌شود، یکی از این دلایل نزدیکی فرهنگ، آداب و رسوم این کشور به ترکیه است. قبرس شمالی در حال حاضر تقسیمات داخلی خاص خود را دارد، اما پایتخت این کشور یا همان شهر نیکوزیا دقیقا پایتخت کشور قبرس جنوبی است؛ به عبارتی شهر نیکوزیا از زمان استقلال قبرس شمالی به دو بخش تقسیم شده است که هر کدام متعلق به قبرس جنوبی و شمالی است.

زبان ترکی و زبان یونانی هر دو زبان رسمی در کشور قبرس شمالی هستند. اما تعداد کثیری از مردمان این کشور به زبان ترکی قبرسی صحبت می‌کنند.

قبرس شمالی کجاست؟

همان طور که در مطالب بالا گفته شد یکی از متداول‌ترین سوالات در رابطه با بخش شمالی قبرس این است که قبرس شمالی کجاست؟ قبرس شمالی در واقع سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه عظیم مدیترانه است. این جزیره با به دلیل موقعیت خاص و جاذبه‌های گردشگری خود با عنوان مروارید مدیترانه شناخته می‌شود.

این جزیره پهناور در نقشه جغرافیایی شکلی ممشابه به گیتار دارد. یکی از نکات بسیار جالب درباره کشور قبرس شمالی این است که این کشور به عنوان پل ارتباطی میان سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا شناخته می‌شود.

در رابطه با جغرافیای قبرس شمالی باید بگوییم که این کشور در 380 کیلومتری کشور مصر، 75 کیلومتر جنوب ترکیه و 105 کیلومتری غرب سوریه واقع شده است، همچنین این کشور با یونان حدود 800 کیلومتر فاصله دارد. در حالت کلی این جزیره در بخش شرقی مدیترانه (در بخش اوراسیا) واقع شده است.

این کشور ترکیبی از کوه‌ها، دشت‌ها، سواحل و جنگل‌ها است. برای نمونه رشته کوه گیرنه دارای مرتفع‌ترین قله‌های آهکی است که بلندترین آن‌ها کوه سلویلی با ارتفاع 33 فوت است. این کوه در امتداد خط ساحلی شمالی واقع شده و منظره‌ای زیبا و چشم‌نواز را در این بخش از قبرس شمالی پدید آورده است.

جمعیت و مساحت کشور قبرس شمالی

در پاسخ به پرسش قبرس شمالی کجاست همواره عوامل بسیار زیادی از جمله فرهنگ، آداب و رسم، جمعیت، مساحت و… دخیل هستند که به صورت یک به یک باید مورد بررسی قرار گیرند. قبرس شمالی حدود 3354 کیلومتر مربع مساحت داشته و بر اساس آخرین آمارگیری در سال 2023 جمعیت این کشور نیز حدود 326 هزار نفر است. حدود 2.7 درصد از مساحت کل این کشور را آب‌های آزاد تشکیل می‌دهند.

قبرس شمالی از نظر تراکم جمعیت در رتبه بندی جهانی در جایگاه 116 ام قرار گرفته است، چرا که تراکم جمعیت در این کشور در هر یک کیلومتر مربع حدود 0.86 درصد است. در نتیجه جمعیت قبرس شمالی به نسبت مساحت آن و همچنین در مقایسه با قبرس جنوبی کمتر است. جمعیت مربوط به کشور قبرس شمالی در شهر نیکوزیا (پایتخت دو کشور قبرس شمالی و جنوبی) حدود 50 هزار نفر بوده و با عنوان پرجمعیت‌ترین شهر در قبرس شمالی شناخته می‌شود.

دین و زبان مردم کشور قبرس شمالی

تعداد زیادی از مردمان کشور قبرس شمالی مسلمان بوده و از دین اسلام پیروی می‌کنند، به عبارتی بیش از 98 درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند. دو درصد باقی مانده نیز مربوط به دین مسیحیت و سایر مذاهب است.

دین بسیاری از مردم قبرس شمالی اسلام (مذهب سنی) بوده و تعداد کمی از مسیحیان ارتدوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی در این جزیره سکونت دارند. البته باید به این نکته اشاره کرد که تعداد زیادی از مردم قبرس شمالی را هم‌ریشه‌ ترک زبانان استانبولی تشکیل می‌دهد، این افراد به زبان ترکی قبرسی با لهجه خاص ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.

فرهنگ، آداب و رسوم قبرس شمالی

داشتن اطلاعات کافی در مورد فرهنگ، آداب و رسوم قبرس شمالی می‌تواند به شما کمک زیادی در رسیدن به پاسخ دقیق و کامل قبرس شمالی کجاست کند. در حقیقت این کشور قدمت چند هزار ساله‌ای داشته و اقوام مختلفی را در خود گنجانده است، به همین دلیل امروزه شاهد آداب و رسوم و فرهنگ‌های مختلف در این کشور هستیم. از نکات بسیار مهم مربوط به فرهنگ قبرس شمالی می‌توان به موارد ذیل پرداخت:

  • مردم این بخش از سرزمین قبرس به تاریخ و فرهنگ خود اهمیت زیادی می‌دهند. اما با این حال شاهد نفوذ فرهنگ غربی در پوشش مردمان این کشور هستیم.
  • جشن‌های مذهبی و مراسمات مربوطه هر ساله با شور و اشتیاق فراوانی توسط مردم این کشور برگزار می‌شود.
  • یکی از نکات مهم در رابطه با فرهنگ مردم قبرس شمالی این است که مردم آن همواره بسیار خانواده دوست و مسئولیت پذیر هستند.
  • به دلیل وجود جاذبه‌های گردشگری متنوع تفریحات و گشت و گذار در این کشور جایگاه خاصی دارد.
  • هیچ گونه محدودیتی در انتخاب دین توسط  مردمان در قبرس شمالی وجود نداشته و آزادی عقیدتی نیز بر این کشور حاکم است.
  • فعالیت‌های انفرادی و تخصصی در بین مردمان این کشور بسیار کمتر است.


دریافت مشاوره رایگان

آب و هوای قبرس شمالی

در رابطه با پرسش قبرس شمالی کجاست باید به این نکته مهم اشاره کرد که اطلاع داشتن در مورد آب و هوای این کشور در چهار فصل سال می‌تواند اطلاعات مفیدی را در مورد موقعیت جغرافیایی آن به ما بدهد. آب و هوای قبرس شمالی مدیترانه‌ای بوده و بسیار معتدل است، به عبارتی این کشور در تمام فصول سال بهترین مقصد برای گردشگری و قدم زنی در سواحل مدیترانه است.

آب و هوای قبرس شمالی در فصول گرم سال یعنی تابستان و بهار هوایی نسبتا گرم و خشک است، اما شدن گرمی این آب و هوا به قدری نیست که مهاجران را اذیت کند. زمستان در این کشور عمدتا به شکلی ملایم بوده و هر از گاهی بارندگی دارد. تعداد روزها آفتابی در این کشور حدود 330 روز در سال است. در جدول زیر میانگین دمای آب و هوای قبرس شمالی در فصول مختلف سال آورده شده است.

فصل دمای کشور بر حسب درجه سانتی‌گراد
بهار 16 الی 27
تابستان 25 الی 35
زمستان 16 الی 20
پاییز 20 الی 22

وضعیت اقتصادی کشور قبرس شمالی

همان طور که می‌دانید جغرافیای هر کشور تا حد زیادی در اقتصاد آن نقش دارد، از این رو جغرافیای کشور قبرس شمالی در وضعیت اقتصادی آن نیز موثر است. در حقیقت بخش عظیمی از درآمد ناخالص داخلی این کشور به بخش گردشگری و توریستی آن مربوط می‌شود.

وجود جاذبه‌های متنوع گردشگری و همچنین طبیعت و زیبا و دست نخورده در قبرس شمالی باعث شده تا این کشور به یکی از بهترین مقاصد گردشگری در دنیا تبدیل شود. یکی از موضوعات مهمی که در یافتن پاسخ قبرس شمالی کجاست باید به آن توجه کنید وضعیت اقتصادی این کشور است.

خرید ملک در قبرس – اخذ اقامت و هزینه ها

خوشبختانه در طی چندین سال اخیر کشور قبرس شمالی از نظر اقتصادی رشد و توسعه قابل توجهی داشته است؛ به گونه‌ای که این روزها سرمایه گذاری در این کشور به یکی از مهم‌ترین اهداف مهاجران تبدیل شده است. اقتصاد این کشور در سال 2023 نسبت به سال‌های گذشته حدود 36 درصد افزایش داشته است.

در کشور قبرس شمالی حمل و نقل در کنار صنعت توریستی و گردشگری جایگاه ویژه‌ای دارد؛ به گونه‌ای که تعداد کثیری از شرکت‌های حمل و نقل دریایی در این کشور فعالیت زیادی داشته و درآمد جداگانه‌ای برای خود دارند.

افزون بر این موارد بخش تولید در قبرس شمالی نسبت به سال‌های قبل رشد و توسعه 40 درصدی داشته است، تمامی کالاهای تولید شده در این کشور مورد تایید استانداردهای اروپایی بوده و به تمامی کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شوند.

منابع مالی و واحد ارز در کشور قبرس شمالی

حدود 22 درصد از تولیدات ناخالص داخلی قبرس شمالی به بخش صنعت و 9 درصد آن نیز به کشاورزی مربوط می‌شود. بخش زیادی از هزینه‌های اداری این کشور توسط ترکیه و اتحادیه اروپا تامین می‌شود. واحد پول در کشور قبرس شمالی لیر ترکیه است، به همین دلیل تا میزان زیادی اقتصاد قبرس شمالی به کشور ترکیه شباهت دارد.

در بخش شهری قبرس شمالی تعداد کثیری از مردم در زمینه خدمات و صنایع سبک مانند پوشاک، ساخت و ساز و دیگر موسسات تجاری مشغول به کار هستند. از طرفی حدود 195 روستا در این کشور وجود دارد که اغلب مردم آن به کشاورزی مشغول بوده و محصولات متنوعی چون زیتون، گندم، انگور، انجیر، سیب زمینی و سبزیجات را کاشت و برداشت می‌کنند.

ساختار حکومت کشور قبرس شمالی

در رابطه با پرسش قبرس شمالی کجاست باید به این نکته هم اشاره کنیم که این کشور ساختار حکومتی خاص خود را دارد. در قبرس شمالی بعد از اتمام هر دوره پنج ساله رئیس جمهور با رای مردم عوض می‌شود.

رئیس جمهور فعلی کشور قبرس شمالی با بیش از 60 درصد رای در انتخابات فردی به نام مصطفی آکینجی است. قوه مقننه قبرس شمالی حاوی 50 عضو است، انتخاب اعضای این قوه توسط نمایندگان نسبی از 6 ناحیه انتخاباتی انجام می‌شود.

شهرهای مهم کشور قبرس شمالی

اگر شما هم قصد مهاجرت به کشور قبرس شمالی را داشته و با پرسش قبرس شمالی کجاست مواجه شده‌اید بهتر است در کنار مطالب فوق در مورد مهم‌ترین شهرهای این کشور اطلاعات مفیدی را جمع‌آوری کنید. شهر نیکوزیا یا همان پایتخت قبرس شمالی یکی از بهترین شهرهای این کشور برای سکونت و حتی سرمایه گذاری است.

فرهنگ، آداب و رسوم قبرس شمالی

شهر گیرنه نماد زیبایی قبرس شمالی

یکی دیگر از بهترین شهرهای قبرس شمالی برای تجربه زندگی آرام و بدون حاشیه شهر گیرنه است. این شهر با نام کارینیا نیز شناخته شده و جاذبه‌های توریستی متنوعی دارد.

شهر گیرنه قبرس شمالی

فاماگوستا از دیگر بهترین شهرهای قبرس شمالی

فاماگوستا شهری واقع در سواحل شرقی قبرس شمالی یکی دیگر از بهترین شهرهای برای سکونت است. فاصله این شهر با گیرنه تنها یک ساعت است. با سفر به این شهر می‌توانید ترکیبی از معماری‌های قدیمی و سنتی و مدرن را مشاهده کنید. البته نباید از جاذبه‌های گردشگری و تفریحات متنوع این شهر غافل شد.

رتبه جهانی کشور قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی از نظر موقعیت جغرافیایی رتبه مناسبی در بین سایر کشورها دارد. میزان جرم و جنایت در قبرس شمالی در مقایسه با سایر کشورها به خصوص قبرس جنوبی بسیار کمتر است. نرخ بیکاری در کشور قبرس شمالی در سال 2023 حدود 7 درصد است، در حالی که نرخ بیکاری در کانادا حدود 9 درصد است.

قبرس شمالی بهترین کشور برای سرمایه گذاری پرسود و مطمئن

همان طور که در رابطه با پاسخ به پرسش قبرس شمالی کجاست در مطالب بالا گفته شد، این کشور موقعیت جغرافیایی بسیار خاصی دارد. به همین دلیل همواره بسیاری از املاک و اراضی موجود در این کشور در عین داشتن موقعیت مکانی مناسب و آینده‌دار با قیمت ارزنده‌ای نیز به فروش می‌رسند. خرید ملک در قبرس شمالی و سرمایه گذاری در این کشور در حال حاضر بهترین فرصت پیش رو برای مهاجران به خصوص افراد با تابعیت ایرانی است.

اما قبل از انجام هر کار در زمینه سرمایه گذاری در قبرس شمالی بهتر است با یک شرکت سرمایه گذاری و مهاجرتی معتبر و مطمئن مشورت کنید. شرکت آلتین رویا با بیش از 2 دهه سابقه درخشان آماده ارائه بهترین خدمات در زمینه خرید و فروش ملک در قبرس شمالی است.

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید