ٍErfan 21 آبان 1401 0 نظر

محله های بالا شهر استانبول کجاست؟

محله ببک از منطقه بشیکتاش در صدر محله‌‌های بالاشهر استانبول قرار دارد. بشیکتاش محبوب‌ترین، گران‌ترین و مجلل‌ترین منطقه مسکونی در استانبول است و محله‌های خوب بسیاری دارد که برخی از آنها عبارت هستند از: لوازیم، لونت، اتیلر، آکات، آرناووت‌کوی و کوروسمه .

مناطق ساریر و بیکوز در مقام‌های بعدی پس از منطقه بشیکتاش قرار دارند؛ مناطقی که در آرامش و درهم‌آمیختگی با طبیعت، برترین هستند.

برخی دیگر از مناطق بالا شهر استانبول عبارتند از: باکرکوی، کادیکوی، بی‌اوغلو، شیشلی، اسکودار، آتاشهیر و فاتیح که ما در این مقاله به تمام این ده منطقه خواهیم پرداخت.

مناطق زیتین‌بورنو، مال‌تپه، شیله و باشاک‌شهیر را نیز نباید از فهرست مناطق بالاشهر استانبول جا انداخت.

ما در این مقاله پس از یک مقدمه کاربردی، ابتدا به بشیکتاش و برخی از محله‌ های بالاشهر استانبول در این منطقه خواهیم پرداخت و سپس برخی دیگر از مطرح‌ترین مناطق بالاشهر استانبول و برخی از بهترین محله‌های آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

منظور از محله‌های بالاشهر استانبول چیست؟

 منظور از محله های بالاشهر استانبول، محله‌هایی است که از گران‌ترین نرخ مسکن در استانبول برخوردار هستند که البته این گرانی به علت مزیت‌های زندگی در این منطقه‌ها نسبت به سایر مناطق استانبول است؛ مزیت‌هایی همچون دسترسی‌های خوب، امکانات حمل و نقل گسترده، امکانات شغلی زیاد، وجود مراکز درمانی کافی، وجود مراکز خرید بسیار و غیره . 

 ولی آیا منطقه‌ای وجود دارد که تمام این مزیت‌ها را یکجا داشته باشد و یا اینکه مناطق مختلف از جهت‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر اولویت و مزیت دارند مثلاً یک منطقه به جهت پیشرو بودن در زمینه تفریحات گوناگون، رستوران‌ها و مراکز خرید متنوع مطرح است و منطقه‌ای دیگر به جهت وجود جمعیت جوان و نخبه و مراکز علمی فرهنگی متعدد؟

مقایسه زندگی در محله های مختلف بالاشهر استانبول

به گزارش سایت istanbeautiful.com ، با توجه به چندین تحقیق آکادمیک و اجتماعی انجام شده توسط مقامات شهری و دانشگاه‌ها، مقایسه کیفیت زندگی  از جهات مختلف در مناطق مختلف بالاشهر بدین شرح است: 

از نظر سطح رفاه اجتماعی، آموزش، سلامت، زندگی اجتماعی، خدمات شهری و خدمات حمل و نقل، مناطق بشیکتاش، کادیکوی، شیشلی، کادیکوی و مال‌تپه به ترتیب مناطق برتر استانبول هستند.

صرفا از نظر سطح زندگی اجتماعی(شامل تعداد موزه، سینما، تئاتر و کیفیت خدمات اجتماعی و فرهنگی)، بشیکتاش، کادیکوی، بی‌اوغلو، شیشلی و ساریر به ترتیب برترین مناطق استانبول هستند.

صرفا از نظر سطح رفاه (شامل تعداد مراکز خرید، بانک ها و ارزش بازار مسکن)، بشیکتاش، باکرکوی، ساریر، کادیکوی و بی‌اوغلو به ترتیب بهترین مناطق استانبول هستند.

از نظر خدمات بهداشتی و درمانی، مناطق شیشلی، کادیکوی، فاتح و مال‌تپه به ترتیب پیشروترین مناطق استانبول هستند.

“بشیکتاش”، صدرنشین مناطق بالاشهر استانبول

. منطقه بشیکتاش (Beşiktaş) در صدر فهرست گران‌ترین و مجلل‌ترین مناطق استانبول و ترکیه قرار دارد و محل اقامت ثروتمندان و مشاهیر شهر است.

در بشیکتاش مساجد و کلیساهای مختلف و آسمان‌خراش‌های شیشه‌ای مدرن کنار هم قرار گرفته اند.

بشیکتاش از یک سو یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین مناطق استانبول است که در وسط شهر و قلب مناطق توریستی و تاریخی استانبول واقع شده است و از سوی دیگر یکی از بزرگترین مراکز تجاری استانبول است و بزرگ‌ترین برندها و شرکت‌های بین‌المللی دفاتر خود را در این منطقه ایجاد کرده‌اند. 

 بشیکتاش همچنین به خاطر بازار ماهی در فضای بازش معروف است. قدم زدن در اطراف میدان بشیکتاش، لذت بردن از نورهای شبانه، استراحت و نوشیدن چای یا قهوه در کافه‌های مختلف نزدیک دریا یکی از بهترین چیزها در بشیکتاش است.

 میدان بشیکتاش و منطقه بازار بشیکتاش قلب بشیکتاش هستند و همگی مملو از انواع کافه‌ها و رستوران‌های عالی با چشم‌اندازهای زیبا از بسفر هستند.

برخی از مزیت‌های زندگی در بشیکتاش

بشیکتاش از یک سو در سمت اروپایی تنگه بسفر واقع شده است و میزبان زندگی روزمره پر جنب و جوش و رنگارنگ و زندگی شبانه و تفریحات ساحلی است و از سوی دیگر آثار تاریخی مختلفی را در خود جای داده است به طوری‌که مشهورترین کاخ‌های استانبول در این منطقه واقع شده‌اند و محله‌های اورتاکوی و ببک در این منطقه، مملو از آثار عثمانی هستند.

 • دسترسی آسان به هر نقطه از استانبول به دلیل دسترسی خوب به حمل و نقل عمومی، از بزرگراه و مترو و اتوبوس گرفته تا کشتی.
 • جمعیت کم حدود 200,000 نفری 
 • تنوع گسترده بازارها و مراکز خرید بسیار، آسان بودن خرید هر چیزی در این منطقه و میزبانی پنج عدد از بزرگترین مراکز خرید استانبول
 • وجود فضای سبز شهری و پارک‌های متنوع و بسیار مشهور 
 • دسترسی به تنگه بسفر و تفریحات ساحلی
 • معرفی شده به عنوان یکی از نقاط تجاری مرکزی شهر
 • جمعیت دانشجویی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری
 • ارائه بهترین خدمات پزشکی و آموزشی و داشتن بیمارستان‌ها، مدارس و دانشگاه‌های متعدد
 • داشتن یکی از بهترین تیم‌های فوتبال ترکیه  

علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، بشیکتاش روز به روز توسعه می‌یابد و  پروژه‌های حمل و نقل و تحول شهری بیشتری در آن در دستور کار قرار می‌گیرد.

بشیکتاش محله‌های خوب زیادی دارد که بهترین این محله‌ها ببک است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

“ببک”، بالاشهرترین محله استانبول

ببک به عنوان محله‌ای که افراد مشهور در آن زندگی می‌کنند، شناخته می‌شود و به خاطر زندگی شهری درجه یک، کافه‌ها و رستوران‌های مجلل و باکیفیت معروف است. 

ببک یکی از معروف‌ترین محله‌های استانبول و همچنین یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین محله‌هاست. همانطور که شاهزادگان عثمانی در قرن نوزدهم در ببک زندگی می‌کردند، امروزه سلبریتی‌های ترک نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.

خانه‌ها و ویلاهای این محله بهترین امکانات را دارند و قیمت خانه همانطور که انتظار می رود از سایر مکان‌های استانبول بالاتر است. اگر بودجه کافی دارید و علاقه‌مند به زندگی لوکس در کنار سلبریتی‌های ترکیه هستید خرید ویلا در این منطقه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 این محله منظره بی‌نظیری از تنگه بسفر دارد و همچنین برای گشت و گذار و صرف غذا در رستوران‌های مجلل و با کیفیت عالی است.

سه محله مطرح دیگر در بشیکتاش

پس از ببک،  محله‌های  لوازیم،  آکاتلار  و آرناووت‌کوی  برخی دیگر از محله‌های مطرح در بشیکتاش هستند:

 • محله لوازیم با ساختمان‌ها و ویلاهای مدرن بسیار عالی یکی از بهترین محله‌های بشیکتاش است. 
 • محله آکاتلار بیشتر شامل آپارتمان‌های بزرگ است و یکی از جدیدترین محله‌های بشیکتاش است. 
 • محله آرناووت کوی (Arnavutkoy) یک محله زیبا در بشیکتاش است که در کنار سواحل اروپایی بسفر، بین کوروسمه و ببک قرار دارد؛ محله‌ای برای بهره‌مندی از زندگی اجتماعی با کیفیت، تفرجگاه ساحلی، کافه‌ها و رستوران‌ها و زندگی شهری عالی. 

معرفی منطقه بالا شهر “ساریر”  و دو محله مطرح آن:

ساریر (Sariyer) در قسمت شمالی استانبول و در سمت اروپایی آن واقع است و محله‌ای هست لوکس، با بناهای تاریخی عثمانی. 

ویلاهای گرانبها و لوکس ساریر با چشم‌اندازهایی از دریا، قطعا مکان مناسبی برای زندگی کسانی است که می‌خواهند از طبیعت و تجمل در استانبول، توامان لذت ببرند.

این منطقه ترکیبی از ساحل و جنگل است و علاوه بر این، معروف‌ترین پارک جنگلی در استانبول، پارک اماگان نیز در آن واقع شده است. 

در اینجا می‌توانید ویلاهای چند میلیون دلاری را در کنار خانه‌های معمولی و متوسط ​​پیدا کنید. ساریر جمعیت نسبتاً زیادی (حدود 400 هزار نفر) دارد.

 محله “Zekeriyakoy” از این منطقه، بسیار محبوب است.

 برخی دیگر از محله‌های خوب ساریر عبارت هستند از: ایستینیه، ینیکوی، بالتالیمانی، امیرگان و طرابیا
 • محله امیرگان در منطقه ساریر  یک محله ساحلی بسیار آرام است که در کنار سواحل اروپایی بسفر واقع شده است. کافه ها و رستوران‌های ساحلی، محیط سرسبز با پارک معروف امیرگان و عمارت‌ها و ویلاهای زیبا، برخی از علل شهرت این محله است. 
 • محله ایستینیه در منطقه ساریر  یک محله مسکونی محبوب در سواحل اروپایی بسفر و بیشتر محل زندگی ثروتمندان استانبول است. ایستینیه میزبان تعدادی عمارت تاریخی زیبا در امتداد ساحل است. قسمت‌های بالای ایستینیه خانه‌ویلاهای لوکس و مراکز خرید بسیاری وجود دارد.

معرفی منطقه بالا شهر “بیکوز”

منطقه بیکوز (Beykoz) یکی از گران‌ترین مناطق مسکونی در استانبول است که دارای موقعیت ساحلی و مناطق جنگلی است. در اینجا زندگی شهری با طبیعت آمیخته شده است؛ جایی دورتر از شلوغی شهر و بسیار ساکت و دلپذیر.

این منطقه به طور مستقیم در مقابل منطقه ساریر و در قسمت آسیایی استانبول واقع شده و دارای یکی از طولانی‌ترین خطوط ساحلی است. جمعیت آن حدود 250،000 نفر است.

بیکوز منطقه‌ای عمدتاً قدیمی و تاریخی است و نیز ساحل معروف و محبوب Kanlıca Beach و پارک جنگلی Polonezköy در آن واقع شده‌اند و یکی از مقصدهای اصلی ترکها برای آخر هفته‌ها هستند.

معرفی منطقه بالا شهر “باکرکوی”

باکرکوی (Bakırköy) یکی از قدیمی‌ترین مناطق اروپایی استانبول است با بافت تاریخی، بازار پر جنب و جوش، مراکز خرید، خط ساحلی طولانی، دسترسی عالی و محله‌هایی که اقلیت‌ها در آن دوستانه زندگی می‌کنند.

 موقعیت مرکزی باکرکوی آن را به یکی از محبوب‌ترین مناطق شهر استانبول تبدیل کرده است.

از نظر تجاری، باکرکوی در حال رشد و توسعه است. هر ساله تعداد زیادی نمایشگاه معروف در این منطقه برگزار می‌شود و از نظر فرهنگی منطقه‌ای ارزشمند است.

این منطقه هم خانه‌های ساحلی مجلل و زیبا دارد و هم خانه‌های شهری. گفتنی است قبلا فرودگاه آتاتورک در این منطقه بوده است.

 هنگام قدم زدن در خیابان‌های باریک باکرکوی که به دریا باز می‌شوند، نمی توانید بدون عکس گرفتن از این خانه‌های زیبا، توقف و بررسی آن‌ها و سفری کوتاه به گذشته عبور کنید. 

برخی از مهم‌ترین مراکز خرید استانبول در این منطقه قرار دارند. معروف‌ترین محله‌های باکرکوی عبارتند از: باکرکوی، آتاکوی، فلوریا و یشیل کوی.

معرفی محله بالاشهر “آتاکوی” در منطقه باکرکوی

آتاکوی در کنار سواحل اروپایی دریای مرمره واقع شده است و استاندارد خوب زندگی اجتماعی در آن نویدبخش یک زندگی راحت و مدرن است. انواع اقامتگاه‌ها، مراکز خرید، مراکز تفریحی و ورزشی، بیمارستان‌ها، بازارها، دانشگاه‌ها و مدارس در این منطقه وجود دارد و یکی از بهترین مناطق برای اقامت بلند مدت و کوتاه‌مدت است.

خرید ملک در ترکیه – اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

آتاکوی یکی از مناطق اصلی استانبول و یکی از آرام‌ترین آنها است و بنابراین کیفیت زندگی و امکانات موجود در آن واقعاً ایده آل است.

دانشگاه هنر و فرهنگ استانبول در منطقه آتاکوی واقع شده است که قطعاً برای کسانی که می‌خواهند تحصیل کنند و در ترکیه بمانند اولویت خواهد بود. این محله به طور کلی برای طبقه متوسط رو به ​​بالا مناسب است.

معرفی منطقه بالا شهر “کادیکوی” و یک محله محبوب آن

کادیکوی (Kadikoy) با فضای پر جنب و جوش و زندگی شهری، بناهای تاریخی، مرکزی مهم در حمل و نقل، بازار، جمعیت بزرگ جوان و دانشجو، رویدادهای فرهنگی و هنری، مراکز خرید، کافه ها و رستوران های ساحلی و زندگی شبانه پر جنب و جوش یکی از مهم ترین، محبوب‌ترین و رنگارنگ‌ترین مناطق مسکونی استانبول است که در سمت آسیایی بسفر واقع شده است.

کادیکوی در طول تاریخ سکونتگاه مهمی برای جهان مسیحیت بوده است و از نظر فرهنگی و هنری یکی از مکان‌هایی است که قلب شهر در آن می‌تپد.   

این منطقه هم مکان‌های دیدنی زیادی دارد و هم یکی از غنی‌ترین مناطق از نظر بازارها و رستوران‌های محلی است. به لطف نزدیکی منطقه کادیکوی به دریای مرمره، بازارهای ماهی و فروشندگان غذای خیابانی فراوانی در اینجا پیدا خواهید کرد. بازار ماهی کادیکوی در چند سال گذشته یکی از محبوب‌ترین مقاصد تورهای غذایی استانبول بوده است. 

 برخی از بهترین محله‌های کادیکوی عبارت هستند از: سودانیه، کادبستان، “فنر باهچه” و مودا

 

معرفی محله بالاشهر “مودا” در منطقه کادیکوی

مودا یک محله مسکونی محبوب و بسیار آرام و سرسبز در کادیکوی است که محبوبیت آن در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است به طوری‌که موجب شده افراد زیادی از سمت اروپایی به سمت آناتولی حرکت کنند. 

سواحل مودا و پارک‌هایش در بین جوانان محلی بسیار محبوب هستند. می‌توانید آرامش را در ساحل و غذاهای لذیذ را در کافه‌های دوست‌داشتنی و رستوران‌هایی در امتداد سواحل پیدا کنید. علاوه بر این، زمین‌های بازی کودکان و مناطق دوست‌دار حیوانات خانگی، مودا را به یکی از محله‌های دوست‌داشتنی استانبول تبدیل کرده است. 

معرفی منطقه بالاشهر “بی اوغلو” 

شاید بتوان گفت بی‌اوغلو نمادین‌ترین منطقه استانبول است زیرا برج گالاتا، خیابان استقلال و میدان تقسیم در این منطقه قرار دارند. خیابان استقلال مکانی درجه یک برای زندگی است و میدان تقسیم، جایی است که از هر سو به مکانی مهم در استانبول ختم می‌شود. بی‌اوغلو بین شاخ طلایی و جاده‌هایی قرار دارد که به بسفر منتهی می‌شوند.

 بی اوغلو یک منطقه بسیار بزرگ با 46 محله است. محله‌های گالاتا، آسمالیمشیت و جهانگیر برخی از این محله‌ها هستند.

 

معرفی منطقه بالاشهر “شیشلی ” 

شیشلی یک منطقه بین‌المللی با ساختمان‌های مرتفع، مراکز تجاری و موقعیت فوق‌العاده است که در سمت اروپایی استانبول واقع است. 

این منطقه به خاطر زندگی شهری پر جنب و جوش و شلوغ، تاریخ و فرهنگ، موزه‌ها، کلیساها، مساجد، خیابان‌های پر جنب و جوش و مراکز خریدش مشهور است. شیشلی یکی از گران‌ترین محله‌های استانبول برای اقامت است.

این محله همچنین یکی از محبوب‌ترین مکان‌های زندگی و خرید در استانبول است. برخی از بزرگترین مراکز خرید استانبول و مجلل‌ترین هتل‌ها در اطراف آن واقع شده‌اند. علاوه بر این، مقر بسیاری از شرکت‌های بزرگ در این منطقه قرار دارد.

میدان تقسیم که در قلب شهر قرار دارد، تنها چند دقیقه پیاده تا شیشلی فاصله دارد. این محله همچنین در چند قدمی نیشانتاشی، بزرگترین مرکز مد لباس استانبول قرار دارد.

 

معرفی منطقه بالاشهر “اوسکودار” 

 اسکودار (Uskudar) یک منطقه مسکونی شگفت‌انگیز در سواحل آسیایی بسفر است که امکان تجربه یک زندگی کاملا مجلل را در استانبول فراهم می‌کند.

اوسکودار ، درست در مقابل بشیکتاش واقع شده و به دلایلی همچون خط ساحلی زیبا و مکان‌های تاریخی‌ای مانند مساجد قرن شانزدهم مشهور است. کوزگونچوک، بیلربی و سنگلکوی، بهترین محله های بالاشهر استانبول در منطقه اسکودار هستند.

 معرفی منطقه بالاشهر “آتاشهیر” 

آتاشهیر یکی از پربازدیدترین مکان‌های سمت آناتولی است که در آن طبیعت و معماری مدرن یک‌جا جمع شده‌اند.

بیشتر ساختمان‌های آتاشهیر برج‌های مرتفع هستند و برخی از آنها (به‌ویژه در اطراف میدان‌های عمومی اصلی منطقه) از بلندترین آسمان‌خراش‌های استانبول و ترکیه هستند. علاوه بر برج‌های مسکونی، وجود برج‌های اداری و تجاری بسیار، منطقه آتاشهیر را به یکی از مهم‌ترین قطب‌های اقتصادی ترکیه تبدیل کرده است.

 

معرفی منطقه بالاشهر “فاتح” 

فاتح یک منطقه بسیار بزرگ و همان استانبول قدیمی است که هم میزبان اکثر مکان‌های تاریخی استانبول از دوره های امپراتوری روم، بیزانس و عثمانی است و هم تقریبا تمام مراکز شهری دولتی استانبول از جمله استانداری، ستاد پلیس، شهرداری و اداره مالیات (و البته نه دادگاه) را در خود جای داده است.

 

نگاهی به قیمت خانه در مناطق بالا شهر استانبول 

 در انتها نگاهی خواهیم داشت به قیمت خانه در محله های بالاشهر استانبول: به گزارش سایت fanar.net ، در ماه دوم از سال میلادی 2022، قیمت یک مترمربع از ملک در بشیکتاش، 12522 لیر بوده است در حالی‌که با حدود 3200 لیر برای هر مترمربع می‌توانستید در منطقه اسنیورت، خانه بخرید.

به گزارش همین سایت در تاریخ ذکر شده، قیمت هر متر مربع از خانه در مناطق بالاشهر استانبول به  قرار زیر بوده است:

 

فاتح 6020 لیر  اسکودار 6.700 لیر  مال تپه 7.845  لیر کادیکوی 9156 لیر بشیکتاش 12522 لیر
سیله 5.724 لیر  آتاشهیر 6.512 لیر بی اوغلو 7349  لیر  بیکوز 9.020 لیر  ساریر 11296 لیر 
زیتین برنو 6.176 لیر شیشلی 7222 لیر  جزایر 8305  لیر باکرکوی 10460 لیر

 

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید