ٍErfan 4 آبان 1401 0 نظر

مقایسه تهران و استانبول کدام یک بهتر است؟

تهران و استانبول هر دو پرجمعیت‌ترین کلان‌شهرهای غرب آسیا هستند. استانبول در این زمینه دارای مقام اول غرب آسیا و تهران دارای مقام دوم است. استانبول همچنین بزرگترین شهر اروپا و پانزدهمین شهر بزرگ دنیاست. این دو شهر هردو مهمترین شهرهای کشور خود هستند با این تفاوت که  تهران پایتخت ایران بوده اما پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا ست. استانبول و تهران هر دو بهترین شهر برای زندگی در کشورهای خود هستند اما رتبه جهانی آنها در این خصوص به ترتیب ۸۸۴ و ۴۶۳۱ است.

مقایسه موقعیت جغرافیایی تهران و استانبول

 استانبول از نظر موقعیت جغرافیایی، برتری‌های زیادی به تهران دارد. این شهر در واقع محل تقاطع مسیرهای تجاری دریایی و زمینی بین قاره اروپا و آسیا و تا حدودی قاره آفریقا است و این جایگاه بی‌بدیل در کنار موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه به عنوان یکی از پرهمسایه‌ترین کشورهای دنیا، همواره موجب اهمیت استانبول در طول تاریخ شده است. 

بندری بودن استانبول و دارا بودن خط ساحلی بسیار طولانی مزیت دیگر این شهر نسبت به تهران است که به هیچ گونه آب آزادی دسترسی ندارد. یک سوی استانبول دریای سیاه و سوی دیگر آن دریای مرمره و دریای مدیترانه قرار دارند که استانبول تنها از طریق دریای مدیترانه به حدود ۱۰ کشور راه پیدا می‌کند. 

مقایسه مساحت استانبول و تهران

مساحت تهران حدود ۷۳۰ کیلومتر مربع و مساحت استانبول ۵۳۴۳ کیلومتر مربع است که به این ترتیب مساحت استانبول حدود ۷ برابر تهران است. 

مقایسه جمعیت استانبول و تهران

 

استانبول با جمعیت بیش از ۱۵.۵میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کلان‌شهر غرب آسیا بوده و تهران با جمعیت حدود ۹ میلیون در مرکز شهر و حدود ۶ میلیون در شهرستان‌های اطراف دومین کلانشهر پرجمعیت غرب آسیا است.

به جهت مرکزگرا بودن تهران، روزانه از نواحی غیرمرکزی‌تر تهران و نیز شهرستان‌های اطراف و حتی سایر استان‌های کشور جمعیت زیادی برای کار و دریافت خدمات، وارد تهران می‌شوند. گفته می‌شود که جمعیت روز در تهران به ۱۲ میلیون نفر نیز می‌رسد از سوی دیگر استانبول نیز علاوه بر ساکنان خود، روزانه پنج میلیون نفر گردشگر را نیز در خود جای می‌دهد.

مقایسه تراکم جمعیت در استانبول و تهران 

همانطور که گفته شد مساحت استانبول حدوداً هفت برابر تهران است در حالی که جمعیت ساکن در شهر استانبول حدوداً یک و نیم برابر جمعیت ساکن در تهران است بنابراین به راحتی می‌توان متوجه شد که تراکم جمعیت در شهر استانبول تا چه اندازه کمتر از تراکم جمعیت در تهران است و بنابراین آرامش و کارکرد شهری در استانبول بالاتر است.

گفتنی است نرخ رشد جمعیت در استانبول و تهران تقریباً یکسان بوده و به ترتیب ۱.۶۸ درصد و ۱.۱ درصد است.

 مقایسه آب و هوای تهران و استانبول 

تهران و استانبول آب و هوای مشابهی دارند و میانگین دما در استانبول تنها ۲ درجه از تهران بیشتر است (۱۸ در برابر ۱۶) آب و هوای استانبول به جهت مجاورت با دریا در در ماه‌هایی از سال(تیر و مرداد)  بسیار شرجی شده و تعداد پشه‌ها نیز زیاد می‌شود.

مقایسه آلودگی هوا در تهران و استانبول 

آلودگی هوای استانبول به میزان قابل توجهی پایین‌تر از تهران است. عدم وجود خودروهای فرسوده و کم‌کیفیت در خیابان‌های استانبول یکی از علل آلودگی کمتر هوای استانبول نسبت به تهران است. مصرف ده برابری بنزین در ایران نسبت به ترکیه نیز می‌تواند عدد گویایی در این رابطه باشد. 

گفتنی است یکی از منابع درآمد کشور ترکیه مونتاژ قطعات خودروهای باکیفیت و صدور آنهاست. 

استانبول حدود ۲۰ سال پیش آلوده‌ترین شهر خاورمیانه بود، دولتمردان ترکیه با اقداماتی همچون انتقال کارخانه‌های آلاینده به خارج شهر، از آلودگی هوای استانبول کاستند؛ با این وجود در این شهر نیز گاه میزان آلودگی هوا، حساس اعلام می‌شود.

براساس نظرسنجی سایت numbeo رضایت تهرانی‌ها در زمینه‌هایی مثل پاکیزگی آب و دفع زباله بیشتر یا تقریبا برابر با استانبولی‌ها بوده است اما استانبولی‌ها هوای استانبول را آلوده ارزیابی کرده‌اند در صورتی‌که تهرانی‌ها هوای تهران را بسیار آلوده دانسته‌اند.

به گزارش این سایت شاخص آلودگی در استانبول و تهران به ترتیب ۶۹.۰۰      و ۸۰.۹۶ و مقیاس گسترش آلودگی  به ترتیب: ۱۲۰.۰۳ و ۱۵۲.۷۴ بوده است.

سایت مذکور، داده‌های سازمان بهداشت جهانی در خصوص آلودگی هوا در دو شهر استانبول و تهران را به این ترتیب عنوان کرده است:

استانبول تهران
PM2.5 15 21
PM10 (متوسط)49 38(متوسط)

 

مقایسه امنیت در تهران و استانبول 

به گزارش سایت www.numbeo.com  و بر اساس نظرسنجی صورت گرفته در این سایت با مشارکت کاربران استانبولی و تهرانی، میزان امنیت در این دو شهر تقریباً در یک محدوده است. برای کسب اطلاعات جزئی‌تر در خصوص مقایسه میزان امنیت کلان‌شهرهای استانبول و تهران بر لینک سایت کلیک بفرمایید. توجه داشته باشید که هر دو شهر دارای محله‌های متفاوتی هستند و میزان امنیت در محله‌ها لزوما یکسان نیست.

تهران استانبول
شاخص جرم و جنایت  55.69 47.50
شاخص ایمنی 52.50  44.31

 

جالب است بدانید شاخص امنیت حیوانات در استانبول احتمالا از انسانها بالاتر است زیرا تمام سگ و گربه‌های شهر از  نظر غذا، واکسن، عقیم سازی، درمان و غیره تحت پوشش و حمایت شهرداری استانبول هستند که پلاک روی گوش آنها  حاکی از این موضوع است.

 

مقایسه تهران و استانبول از نظر ترافیک و سیستم حمل و نقل عمومی

 سیستم حمل و نقل عمومی در هر دو شهر تهران و استانبول قوی و کارآمد است و بنا به گزارش منابع نظرسنجی سایت https://www.numbeo.com/  شاخص‌های ترافیکی نیز در این دو شهر تقریباً یکسان هستند. 

 

سیستم حمل و نقل عمومی تهران شامل خطوط مترو، اتوبوس‌های سریع بی‌آر تی، ترولی‌بوس‌ها ، ۲ فرودگاه بین المللی، شبکه تاکسیرانی، راه‌آهن، ترانزیت سریع، شبکه بزرگراهی، آزادراه‌ها و شبکه اتوبوس‌های معمولی است. حمل‌و‌نقل عمومی در استانبول شامل خطوط مترو، تراموا، اتوبوس، مینی‌بوس، کشتی، قایق‌، تاکسی‌های زردرنگ، راه‌آهن،جاده‌های بین‌المللی آزادراه‌ها و شبکه بزرگراهی است.

 

فرودگاه‌ها:هر دو شهر دارای دو فرودگاه هستند. گفتنی است فرودگاه جدید استانبول با ظرفیت سالانه 200 میلیون مسافر بزرگترین فرودگاه جهان است و ترکیش ایرلابن با ظرفیت پرواز به ۳۰۴ شهر دنیا، بزرگترین سامانه هواپیمایی جهان را در اختیار دارد.

 

مترو: متروی تهران با ۷ خط و ۱۴۵ ایستگاه جزو ۳۰ متروی برتر دنیاست. مترو استانبول دارای ۸ خط  و بیش از ۷۰ ایستگاه است که ۲ خط آن در بخش آناتولی کار می‌کنند. ایستگاه‌های متروی استانبول طوری انتخاب شده‌اند که دسترسی مردم را به جاذبه‌های گردشگری شهر آسان کنند.

 

 مقایسه جاذبه‌های گردشگری استانبول و تهران 

قطعاً استانبول از نظر جاذبه‌های گردشگری نسبت به تهران برتری دارد که در این رابطه به بررسی سه جنبه اکتفا می‌کنیم:

  • مرکز توجه بودن شهر در طول تاریخ
  •  طول خط ساحلی
  •  تعداد بازار و مراکز خرید

 

مرکز توجه بودن شهر در طول تاریخ: تهران در قرون اخیر پایتخت ایران و مرکز توجه بوده است در حالیکه شاید استانبول همیشه مهم‌ترین شهر ترکیه بوده است. در مورد ایران شاید بتوان گفت که شهرهایی چون اصفهان و شیراز از نظر جذابیت گردشگری به تهران اولویت دارند.

 

 طول خط ساحلی: برتری  دیگر استانبول نسبت به تهران از نظر جاذبه‌های گردشگری، خط ساحلی طولانی این شهر است که با  طول بیش از ۸۰۰۰ کیلومتر بیشترین پلاژهای شنی اروپا را داراست.

   این در حالی است که فاصله تهران تا دریای خزر بیش از ۱۰۰ کیلومتر است گرچه در سال‌های اخیر دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس، بر جذابیت تفریحی تهران افزوده است.

تهران گرچه از نعمت داشتن خط ساحلی محروم است اما قرار گرفتن آن در همسایگی رشته کوه البرز موجب شده است که از جاذبه طبیعی کوه‌های زیبا و رودخانه‌ها و چشمه‌سارهای بسیار در مناطق روستایی و ییلاقی اطراف تهران بهره‌مند گردد که به راستی زیبا و جذاب هستند. 

افسوس که فروش تراکم بیش از حد در تهران و آلودگی هوای آن موجب شده است که منظره رشته کوه زیبای البرز بیش از پیش از مقابل چشمان تهرانی‌ها و گردشگرانی که به تهران سفر می‌کنند، دور بماند.

 

 تعداد بازار و مراکز خرید: استانبول دارای بیشترین مراکز خرید در کل اروپاست. اگرچه تهران نیز همچون استانبول دارای بازار و مراکز خرید بسیاری می‌باشد اما این میزان بسیار کمتر از استانبول است ضمن اینکه قیمت پوشاک و کفش در ترکیه بسیار ارزان‌تر از ایران بوده و حتی گاه تفاوت قیمت ۵۰ درصد است.

و در انتها در خصوص مقایسه زیرساخت‌های گردشگری در تهران و استانبول کافیست بگوییم که شهر استانبول با بیش از نهصد هتل و ۳۱ هزار کافه‌رستوران، روزانه از پنج میلیون گردشگر پذیرایی می‌کند.

 مقایسه تهران و استانبول از نظر شهرسازی 

 

هزینه‌های شهرداری استانبول بیشتر از محل درآمد گردشگری تامین می‌شود و خرج بهبود کیفیت زیرساخت‌های گردشگری و افزایش رفاه و راحتی در شهر می‌شود اما متاسفانه از آنجا که درآمد شهرداری تهران وابسته به فروش تراکم است بنابراین حتی اگر این درآمد به بهترین نحوی صرف شهرسازی شود باز هم تراکم زیاد ساختمانی در تهران هم موجب کاهش کیفیت زندگی در آن شده و هم از زیبایی شهر می‌کاهد. 

خرید ملک در ترکیه – اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

تنگ آمدن عرصه بر تهرانی‌ها به علت تراکم بالای ساختمانی شهر به گونه‌ای است که حتی ساکنانی که توانسته‌اند با استفاده از قانون فروش تراکم، یک خانه خود را تبدیل به چند خانه کنند نیز، در جستجوی خانه‌ای دنج تر در مناطق آرام‌تر شهر یا حتی خارج از شهر، استان و یا کشور هستند.

مقایسه تهران و استانبول از نظر سطح خدمات درمانی

 براساس نظرسنجی سایت numbeo، رضایت مردمان استانبول از سطح خدمات درمانی به نحو بسیار چشمگیری بیشتر از رضایت تهرانی‌هاست به طوری که تفاوت دربرخی موارد بیش از ۲۰ درصد است: 

 

استانبول تهران
شاخص نظام سلامت:  69.40  52.50
مهارت و شایستگی کادر پزشکی بالا 72.61 متوسط 59.65
سرعت در تکمیل معاینه و گزارشات بالا 69.34 متوسط 53.63
تجهیزات برای تشخیص و درمان مدرن خیلی بالا 80.55 بالا 62.65
دقت و کامل بودن در پر کردن گزارشات بالا 72.78 متوسط 56.84
رضایت از هزینه برای شما بالا 61.56 متوسط 46.41
رفتار دوستانه و مودب کارکنان بالا 64.69 متوسط 47.78
پاسخگویی (انتظارات) در موسسات پزشکی بالا 61.17 متوسط 40.90
راحتی موقعیت برای شما بسیار بالا 80.31 متوسط 58.27
مشارکت کنندگان:   486 257

 

مقایسه تهران و استانبول از نظر کیفیت زندگی و قدرت خرید مردم

 اگرچه ارزش لیر در سال‌های اخیر کاهش داشته و ترکیه نیز از مشکل تورم رنج می‌برد اما شیب تورم در این کشور کمتر از ایران است، فشار تحریم را تحمل نمی‌کند و سیاستهای اقتصادی‌ای که کشور ترکیه در پیش گرفته است به مراتب تولید محورتر و اصولی‌تر از ایران بوده و به همین دلایل، شاخص قدرت خرید مردم و نیز شاخص کیفیت زندگی در استانبول بالاتر از تهران است. بر اساس داده‌های نظرسنجی سایت numbeo  که با مشارکت ۱۶۸ تا ۴۲۷ ایرانی و۴۵۲ تا ۱۰۸۳ استانبولی  به دست آمده است، شاخص کیفیت زندگی در تهران بیش از 30 واحد کمتر از استانبول است.  گفتنی است هر دو شهر از نظر استانداردهای بین المللی کیفیت زندگی، در رده بسیار پایین قرار می‌گیرند.

بیشترین شاخص کیفیت زندگی در سال ۲۰۲۲ متعلق به کشور دانمارک و عدد ۱۹۲.۶۷بوده است. جزئیات نظرسنجی مورد اشاره را در جدول زیر قرار داده‌ایم:

 

استانبول تهران
شاخص کیفیت زندگی  بسیار پایین 97.15 بسیار پایین 60.43
شاخص زمان رفت و آمد ترافیک   بالا 51.83 بالا 52.91
شاخص آلودگی   زیاد 69.00 خیلی زیاد 80.96
نسبت قیمت ملک به درآمد  بسیار بالا 23.82  بسیار بالا 30.08
شاخص هزینه زندگی  بسیار کم 32.12  بسیار کم 33.02
شاخص قدرت خرید  بسیار پایین 27.70 بسیار پایین 18.57
شاخص ایمنی  متوسط 52.50 متوسط 44.31
شاخص مراقبت های بهداشتی  بالا 69.40  متوسط 52.50
شاخص آب و هوا  بسیار بالا 93.02  بالا 70.99

 

اقتصاد ترکیه بیشتر بر محور تولید با به کار گرفتن نیروی کاری بدنه مردم در زمینه‌هایی: نساجی، پلاستیک‌سازی، لوازم خانگی و غیره می‌چرخد و درآمد گردشگری این کشور به دنبال سیاست تنش‌زدایی در روابط خارجی ترکیه، چشمگیر است. این در حالیست که سیاست اقتصادی ایران بیشتر بر صادرات مواد خام استوار است و در خصوص فاصله ایران و ترکیه در زمینه گردشگری نیز مقایسه تعداد مسافران فرودگاه استانبول و فرودگاه امام تهران در سال ۲۰۲۱ می‌تواند عدد گویایی به دست دهد: این نسبت، ۷۵ میلیون به سه میلیون است.

گفتنی است که افزایش خصوصی‌سازی در ترکیه موجب افزایش فضای رقابتی بین شرکت‌های خصوصی و افزایش کیفیت تولید شده است در حالیکه در ایران به شرکت‌های خصوصی بهای لازم داده نشده و بیشتر شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی سکان‌دار امور اقتصادی کشور هستند.

مقایسه هزینه های زندگی در تهران و استانبول 

رشد بیش از ۲۰۰ درصدی بهای ملک در تهران در سال‌های اخیر و نیز صعود ۵۰ پله‌ای رتبه تهران در فهرست گران‌ترین شهر‌ها از ۷۹ به ۲۹، ظرف یک سال، می‌تواند این باور را برای هر شخصی آسان کند که اجاره و خرید خانه نه تنها در استانبول بلکه حتی در برخی شهرهای مطرح‌تر اروپایی نیز ارزان تر از تهران باشد و نیز قدرت خرید مردم آنها بالاتر.

 

هزینه‌های زندگی در دو شهر تهران و استانبول، بر اساس نظرسنجی سایت https://www.numbeo.com که با مشارکت ۲۱۸۰ نفر استانبولی و ۴۷۸ نفر تهرانی، در یک سال اخیر انجام شده، به قرار زیر است:

 

  •  هزینه‌های زندگی در استانبول ۲.۳۷ درصد کمتر از تهران است. (بدون اجاره)
  • هزینه‌های زندگی با احتساب اجاره بها در استانبول ۱۳.۱۹ درصد کمتر از تهران است.
  • قیمت اجاره در استانبول ۳۲.۱۵ درصد کمتر از تهران است.
  • قیمت رستوران‌ها در استانبول ۰.۳۳ درصد بیشتر از تهران است.
  • قیمت مواد غذایی در استانبول ۸.۹۵ درصد بیشتر از تهران است.
  • قدرت خرید محلی استانبول ۴۹.۴۵ درصد بیشتر از تهران است.

برای دریافتن ریز قیمت‌ها بر لینک سایت که در بالا قرار داده شده، کلیک بفرمایید. ما در اینجا تنها به تفاوت قیمت دو نوع ماشین و قیمت بنزین در این دو شهر اکتفا کرده ایم:

یک لیتر بنزین در استانبول ۳۱.۷۹ درصد گران‌تر از تهران برآورد شده در حالیکه قیمت یک نوع ماشین فولکس واگن گلف و یک نوع تویوتا هر کدام تا بیش از 40 درصد، ارزان‌تر از تهران عنوان شده‌اند.

 

مقایسه تهران و استانبول از نظر بافت طبقاتی

قیمت خانه‌ها در محله‌های متفاوت شهر استانبول، فاصله زیادی ندارند در حالیکه محلات تهران بر اساس درآمد ساکنان آن به راحتی قابل تفکیک هستند. مقوله جلب توجه کننده دیگر این است که اگر در استانبول افراد بیلیونر وجود داشته باشند تعداد آنها نزدیک به صفر است در حالی که ۳۴ درصد جمعیت تهران را افراد بیلیونر تشکیل می دهند و این گویای میزان اختلاف طبقاتی و توزیع ناعادلانه ثروت در اقشار جامعه است.

مقایسه تهران و استانبول از نظر تکثر قومیتی و مذهبی

بیشتر جمعیت استانبول را ترک‌های استانبولی تشکیل می‌دهند همچنین بر اساس یک نظرسنجی جمعیت کردهای استانبول ۲ تا ۴ میلیون نفر تخمین زده می شود که در برخی از منابع این میزان به ۵ میلیون نفر نیز می‌رسد. قومیت‌های عرب و زازا از دیگر قومیت‌های ساکن در استانبول هستند.

بیشتر جمعیت استانبول، مسلمانان سنی مذهب هستند. بزرگترین مذهب غیر سنی در ترکیه مربوط به جمعیت ۷ و نیم میلیون نفری مسلمانان علوی است که  یک سوم از این گروه در استانبول زندگی می‌کنند.

همچنین اقلیت‌های مذهبی ارمنی و یهودی و یونانی‌ها در دهکده‌های کوچک استانبول زندگی می‌کنند.

جمعیت تهران متشکل از مردمانی از تمام شهرستان‌های ایران و قومیت‌های مختلف است که اغلب شیعی هستند. گفتنی است ۱۸ تا ۳۰ میلیون نفر از جامعه ایرانی از قومیت ترک هستند.

مقایسه استانبول و تهران از نظر زبان محاوره

 زبان رسمی در تهران فارسی است و ساکنان استانبول به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. تعصب استانبولی‌ها به زبان خودشان باعث شده است که در این شهر خبری از تابلوهای راهنمایی رانندگی به زبانهای غیر ترکی دیده نشود، همچنین سطح زبان انگلیسی در مردم این شهر بسیار ضعیف تر است ایران است بنابراین اگرچه گردشگران در ترکیه به علت سکولار بودن سیستم حکومتی ترکیه، رواداری فرهنگی و آزادی های اجتماعی بیشتری را تجربه می کنند اما در ایران بهتر می‌توانند با بدنه مردم ارتباط بگیرند و از راهنمایی‌های آنها برای مسیریابی و داشتن تجربه بهتر در سفر کمک بگیرند. 

مقایسه تهران و استانبول از نظر تعداد دانشگاه

تهران از نظر تعداد دانشگاه بر استانبول برتری دارد. دانشگاههای معتبر تهران ۵۴ مورد  است. این تعداد در رابطه با شهر استانبول، ۵۱ عدد است که ۱۱ مورد آن دولتی هستند.

مطالب مرتبط:

4/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید