ٍErfan 21 آبان 1401 0 نظر

هزینه زندگی در یونان چقدر است؟

کشور یونان در حال حاضر در لیست اسامی کشورهای اقتصاد برتر در سراسر دنیا قرار دارد. این کشور در جنوب شرق اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان قرار گرفته است. یونان کشوری با قدمت بیش از پانصد هزار ساله مرکز تمدن در اروپا بوده و هر یک از شهرهای دربرگیرنده چندین نمونه از آثار باستانی این کشور هستند.

این کشور بیش از 2000 جزیره داشته و به همین دلیل شرایط آب و هوایی بسیار مطلوبی دارد. یونان به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری بسیار بالا همواره سالانه مهاجرین بسیاری را به خود جذب می‌کند. هزینه‌ زندگی در یونان نسبت به سطح امکانات پیشرفته و سبک زندگی اروپایی نسبت به سایر کشورهای همسایه بسیار کمتر است. در ادامه این مقاله در رابطه با هزینه‌های زندگی در یونان و همچنین مزایا و شرایط زندگی در این کشور به توضیحات بیشتری می‌پردازیم.

هزینه زندگی در یونان

پایتخت یونان

شهر آتن پایتخت کشور یونان است. آتن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای این کشور بوده و به همین دلیل یونانی‌ها آن را مرکز تمدن و فرهنگ یونان می‌نامند. تاریخچه این کشور به 3400 سال پیش باز می‌گردد. آتن به دلیل موقعیت جغرافیایی ژئو استراتژیک و همچنین اهمیت والای آن در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی، تجارت، آموزش و گردشگری بهترین شهر جهانی محسوب می‌شود.

هزینه‌ زندگی در یونان در شهر آتن نسبت به سایر کشورهای هم‌رده با این کشور بسیار کم است، به همین جهت سالیانه خیل عظیمی از مهاجران از روش‌های مختلفی از جمله سرمایه گذاری نسبت به اخذ اقامت یونان اقدام می‌کنند.

ارز رایج کشور یونان

قبل از پرداختن به مسئله بسیار مهم هزینه زندگی در یونان ابتدا به توضیحاتی در مورد ارز رایج این کشور می‌پردازیم. ارز رایج یونان یورو بوده و با علامت انحصاری € نشان داده می‌شود. یورو ارزش بالایی در بین ارزهای رایج جهان داشته و این ارز در اغلب کشورهای اروپایی نیز رایج است.

علت اهمیت بررسی هزینه زندگی در یونان

بسیاری از مهاجران بدون داشتن اطلاعات کافی در رابطه با کشور مقصد خود فرایند اخذ اقامت را انجام داده و بعد از مهاجرت با برخی مشکلات و چالش‌ها مواجه می‌شوند. به همین جهت ما در این بخش هزینه زندگی در یونان را به صورت کامل شرح می‌دهیم تا افرادی که قصد مهاجرت دائم و موقت به این کشور را دارند با آگاهی و اطلاعات کامل نسبت به انجام این کار اقدام کنند. از مهم‌ترین دلایل بررسی هزینه‌های زندگی در یونان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •   تشخیص مقرون به صرفه بودن مهاجرت به این کشور
 •   کسب اطلاعات دقیق، به‌روز و کامل از شرایط مهاجرت به این کشور

بررسی کامل هزینه زندگی یونان در سال 2022

بررسی هزینه زندگی در یونان به متقاضیان مهاجرت به این کشور اطلاعات کامل‌تری را در مورد چگونگی زندگی در این کشور می‌دهد. هزینه‌های زندگی در این کشور با میزان درآمد و حقوق مقایسه می‌شود. البته سبک زندگی فرد متقاضی در این کشور نیز در سقف هزینه‌های زندگی تاثیر بسزایی دارد.

قبل از اشاره به موضوع مهم هزینه زندگی در یونان باید به این نکته توجه داشته باشید هزینه زندگی در هر یک از مناطق و شهرهای این کشور به دلیل تفاوت امکانات، موقعیت شهر نیز متفاوت است.

برای نمونه اگر فرد متقاضی در مرکز شهر سکونت داشته باشد هزینه‌های مسکن آن بیشتر خواهد بود. در صورتی که هزینه‌های مسکن در مناطق اطراف شهر نیز کمتر است. اما در حالت کلی بر اساس تحقیقات صورت گرفته هزینه‌‌های زندگی در یونان نسبت به سایر کشورها حدود 57 درصد کمتر است.

کشور یونان کشوری پرشور و فعال بوده و به دلیل داشتن آب و هوای بسیار پاک و فرهنگ غنی در سراسر دنیا شهرت فراوانی دارد. برای داشتن زندگی متوسط و آرام در این کشور فرد متقاضی باید ماهانه مبلغی حدود 600 تا 1500 یورو را پرداخت کند.

بررسی کامل هزینه‌های زندگی در یونان

هزینه خوراک در یونان

هزینه خوراک در یونان کاملا به رژیم غذایی افراد بستگی دارد. اما برای اینکه اطلاعات دقیقی از سرانه هزینه خوراک و مواد غذایی در این کشور آگاه باشید توضیحات بیشتری را ارائه می‌دهیم.

هزینه صرف یک وعده غذایی در یکی از رستوران‌های این کشور حدود 10 تا 25 یورو است. این هزینه برای بسیاری از مهاجرین این کشور زیاد است. اما یک راهکار برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خوراک وجود دارد و آن این است که خریدهای مربوط به مواد غذایی را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام داده و غذای مورد نیاز خود را در منزل تهیه کنید. قیمت برخی از اقلام رایج و مهم در کشور یونان عبارت‌اند از:

 •   شیر یک لیتری حدود 1 الی 1.5 یورو
 •   یک کیلو برنج سفید ما بین 1 الی 3 یورو
 •   یک کیلو سینه مرغ تمیز شده 5 الی 8 یورو
 •   یک کیلو گوشت تازه گاو 7 الی 10 یورو
 •   نیم کیلو نان سفید 0.7 الی 1 یورو
 •       12 عدد تخم مرغ 2 الی 4 یورو
 •   یک کیلو پیاز 0.5 تا 1 یورو
 •   یک کیلو پنیر سنتی 6 الی 10 یورو
 •   یک کیلو سیب زمینی 1 الی 2 یورو
 •   یک کیلو موز 1.5 الی 2 یورو
 •   یک کیلو پرتقال 1 الی 1.5 یورو
 •   یک کیلو گوجه فرنگی 1 الی 2 یورو

هزینه متوسط غذا در رستوران‌های ارزان قیمت و متوسط به ازای 2 نفر به ترتیب 10 الی 30 یورو است.

هزینه تحصیل در یونان

یکی دیگر از مواردی که در هزینه زندگی در یونان باید به آن توجه کرد هزینه‌های مربوط به تحصیل است. هزینه تحصیل در یونان به نسبت امکانات و کیفیت سیستم آموزش و پرورش نسبت به سایر کشورهای ارزان‌تر است. بر اساس قانون اساسی تحصیل در یونان هزینه‌های مدارس و دانشگاه‌‌های دولتی برای تمامی اتباع خارجی و داخلی (اتباع خارجی که اقامت قانونی این کشور را دارند) رایگان است.

اما در صورتی که افراد با تابعیت خارجی با زبان مادر یونان آشنایی نداشته باشند باید در مدارس خصوصی مشغول به تحصیل شوند. البته در کشور یونان مدارس بین‌المللی وجود دارند که بیشتر آن‌ها در شهر آتن و تسالونیکی قرار گرفته‌اند. زبان تدریس در این نوع مدارس انگلیسی بوده و شهریه تحصیل در آن‌ها حدود 6 الی 5 هزار یورو است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف یونان برای تمامی دانشجویان به غیر از اتحادیه اروپا در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری حدود 10 هزار یورو است. البته تمامی هزینه‌های جانبی همچون خرید کتاب، خورد و خوراک و… جدا از هزینه گفته شده محاسبه می‌شوند.

هزینه تحصیل در یونان

هزینه‌ مالیات در یونان

یکی دیگر از موارد مهم در رابطه با هزینه زندگی در یونان هزینه‌های مربوط به مالیات است. مفهوم مالیات در سراسر دنیا برابر بوده و به معنای مبلغی است که شهروندان به دولت در ازای ارائه خدمات رفاهی دریافتی به آن‌ها می‌پردازند. میزان مالیات هر خانواده در یونان نسبت درآمد افراد محاسبه می‌شود. آن دسته از افرادی که حداقل درآمد را در این کشور دارند از پرداخت مالیات معاف هستند.

مالیات انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها مالیات بر درآمد، مالیات بر شرکت، مالیات بر اجاره، مالیات بر خرید ملک و… است که هر کدام از آن‌‌ها درصدهای متفاوتی دارند.

هزینه خدمات رفاهی اعم از آب، برق،گاز، تلفن و اینترنت در یونان

هزینه زندگی در یونان تنها به موارد فوق منتهی نشده و شامل هزینه‌های مربوط به آب، برق، تلفن و اینترنت است. هزینه برق در این کشور به صورت دوره‌های دو‌ماهه پرداخت می‌شود. میانگین هزینه برق در یونان در هر دوره یک‌ماهه حدود 25 الی 30 یورو است. البته این مبلغ در فصل‌های تابستان و زمستان نیز ممکن است به 70 الی 100 یورو افزایش پیدا کند.

هزینه آب نیز در این کشور به تعداد افراد و سرانه مصرف هر خانواده بستگی دارد. برای نمونه برای یک خانواده سه نفره هزینه آب به صورت ماهیانه حدود 60 الی 250 یورو است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه‌های آب در جزایر نسبت به سایر مناطق متفاوت است.

هزینه سالانه گاز در این کشور بین 140 الی 400 یورو است. همچنین هزینه‌های تلفن و اینترنت بر اساس قرارداد و نوع خدمات ارائه شده ما بین 180 الی 600 یورو به صورت سالانه است.

تاثیر هزینه‌های حمل و نقل بر هزینه زندگی در یونان

یکی دیگر از مواردی که در هزینه زندگی در یونان تاثیر زیادی دارد، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل است. البته باید به این نکته اشاره کنیم که هزینه‌های حمل و نقل با توجه به نوع اتوموبیل (شخصی یا وسیله نقلیه عمومی) متفاوت است. افزون بر این موارد منطقه سکونتی از شهر نیز در میانگین هزینه‌های حمل و نقل موثر است.

خرید ملک در یونان – اقامت یونان از طریق خرید ملک

بر اساس آمارگیری‌های انجام شده هزینه استفاده از وسایل نقلیه عمومی در یونان نسبت به هزینه‌های استفاده از اتومبیل شخصی بسیار کمتر است. در حقیقت با خرید یک بلیط به راحتی می‌تواند از تمامی وسیله‌های نقلیه عمومی از جمله مترو، اتوبوس، تراموا و… استفاده کنید. میانگین هزینه‌های مربوط به حمل و نقل با استفاده از وسایل نقلیه عمومی یا اتومبیل شخصی عبارت‌اند از:

 •   هزینه بلیط یکطرفه وسایل نقلیه عمومی 1.40 یورو است.
 •   بلیط گذر ماهانه به صورت میانگین حدود 30 یورو است.
 •   بلیط عبور 24 ساعته بدون محدودیت تعداد سفر حدود 4.5 یورو است.
 •   هر لیتر بنزین معمولی معادل 1.60 یورو است.
 •   هزینه جابه‌جایی با تاکسی حدود کیلومتر 0.79 یورو است.

هزینه حمل و نقل در یونان

هزینه‌ های درمانی و پزشکی در یونان

در کشور یونان تمامی افراد حتی اشخاص با تابعیت خارجی که حق شهروندی دارند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. به علاوه بیمه تکمیلی اختیاری در سیستم این کشور وجود دارد که افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. هزینه‌های درمانی و پزشکی در هزینه زندگی در یونان تاثیر بالقوه‌ای دارد. از جمله برخی هزینه‌های بهداشتی و درمانی مهم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •   هزینه ویزیت دکتر خصوصی 40 یورو
 •   هزینه درمان سرماخوردگی یک هفته‌ای 3.5 یورو
 •   قرص آنتی بیوتیک 12 عددی 8 یورو
 •   دستمال کاغذی 4 رول 1.70 یورو
 •   خمیر دندان مرغوب 2.16 یورو
 •   شامپو سر 400 میلی‌لیتر حدود 3.5 یورو

بهترین بیمارستان‌های کشور یونان در شهرهای بزرگ قرار گرفته‌اند. به همین جهت در صورتی که افراد به خدمات درمانی پیچیده‌ای نیاز داشته باشند به شهرهای بزرگ مانند آتن و تسالونیکی منتقل می‌شوند. البته باید به این نکته اشاره کرد که افرادی که دارای شماره بیمه تامین اجتماعی AMKA هستند می‌توانند از تمامی امکانات سیستم درمانی این شکور بهره‌مند شوند.

هزینه اجاره و خرید ملک در یونان

اما مهم‌ترین بخش مربوط به هزینه زندگی در یونان که مهاجرین سوالات زیادی در مورد آن دارند هزینه‌های اجاره و خرید ملک در شهرهای مختلف یونان است.

در رابطه با این موضوع باید به این نکته اشاره کنیم که هزینه اجاره و خرید ملک در یونان به منطقه و شهر بستگی دارد. هزینه مسکن در کشور یونان بر اساس محل زندگی و میزان فاصله آن با مرکز شهر تعیین می‌شود که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 •   هزینه اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر 288.52 یورو است.
 •   هزینه اجاره آپارتمان تک خوابه در اطراف و حومه شهر 244 یورو است.
 •   قیمت اجاره یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 476 یورو است.
 •   هزینه آپارتمان 3 خوابه در اطراف و حومه شهر 421 یورو است.

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد هزینه‌های مربوط به خرید ملک در یونان نیز بر اساس مناطق و شهرهای مختلف متفاوت است. هزینه‌های میانگین خرید ملک در این کشور عبارت‌اند از:

 •   قیمت هر متر مربع ملک مسکونی (آپارتمان) در مرکز شهرها حدود 1422 یورو است.
 •   قیمت هر متر مربع ملک در حومه شهرها 1248 یورو است.

هزینه اجاره و خرید ملک در یونان

سرمایه گذاری امن و آسوده با آلتین رویا

اگر شما هم می‌خواهید از طریق خرید ملک در یونان ویزای طلایی این کشور را دریافت کرده و هم‌زمان سرمایه گذاری پرسود و مطمئنی داشته باشید شرکت آلتین رویا بهترین گزینه انتخابی برای تحقق بخشیدن به رویاهای شما است. آلتین رویا یکی از معتبرترین آژانس‌های سرمایه گذاری بین‌المللی است که با بیش از دو دهه تجربه موفق و درخشان توانسته در مرکز توجه بازار سرمایه گذاری جهانی قرار گیرد.

همکاران و کارشناسان ما در آلتین رویا با ارائه راهنمایی‌های لازم به شما کمک می‌کنند تا ملک مورد نظر خود را از بهترین شهرهای یونان با نازل‌ترین قیمت خریداری کرده و از مزایای آن از جمله اخذ اقامت یونان و سبک زندگی اروپایی بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

جمع‌ بندی هزینه زندگی در یونان به شرح ذیل است:

 •   کشور یونان جزو 2 کشور با هزینه‌های زندگی ارزان در اروپای غربی است.
 •   امکانات رفاهی، تحصیلی و… در این کشور نسبت به سایر کشورهای همسایه بیشتر و بهتر است.

در صورت داشتن هرگونه پرسش در رابطه با هزینه زندگی در یونان، شرایط خرید ملک در یونان و اخذ اقامت یونان می‌توانید با مشاورین و همکاران آلتین رویا تماس حاصل فرمائید.

مطالب مرتبط:

4.2/5 - (5 امتیاز)

پیام بگذارید