hanieh hanieh 18 خرداد 1402 0 نظر

معرفی شادترین و خوشبخت‌ترین کشورهای جهان در سال 2023

یکی از مهم‌ترین معیارهای مهم سنجش و رتبه بندی کشورها میزان رضایت و خوشبختی مردمان هر کشور است. در حقیقت میزان خوشبختی و رضایت مردم یک کشور نشان دهنده مناسب و مطلوب بودن شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد شادی و خوشبختی را یک احساس درونی تلقی کنید، اما بر خلاف این باور سالیان سال است که خوشبختی و شادی یک معیار عددی و رقمی برای سنجش میزان عملکرد دولت‌ها در اداره کشور است. برای رتبه بندی خوشبخت‌ترین کشورهای جهان از بازه عددی بین صفر تا 10 استفاده می‌شود. جالب است بدانید کشورهایی چون اسپانیا، ترکیه، پرتغال، یونان و قبرس نیز در این لیست در بین رتبه‌های برتر حاضر شده‌اند.

شادترین و خوشبخت‌ترین کشورهای جهان

چگونگی ارزیابی میزان رضایت از زندگی و خوشبختی مردمان هر کشور

گزارش بین‌المللی میزان شادی و خوشبختی جهان از سال 2012 راه‌اندازی شده و تا به امسال نیز ادامه داشته است. البته معیارهای این گزارش هر ساله تغییرات نسبی داشته و بسیاری از محققین برای سال 2022 و 2023 شش شاخص زیر را برای رتبه بندی خوشبخت‌ترین کشورهای جهان مورد بررسی قرار دادند.

  • میزان تولید ناخالص داخلی
  • آزادی شهروندان و مردمان در انتخاب نوع زندگی خود
  • میزان امید به زندگی سالم
  • میزان حمایت‌های اجتماعی
  • سطوح فساد داخلی و خارجی

سازمان ملل از جمله معتبرترین سازمان‌هایی است که سالانه لیست بلند بالایی از شادترین کشورهای جهان را معرفی می‌کند. این نوع رتبه بندی بر اساس میزان رضایت شهروندان از زندگی است. با توجه به لیست ارائه شده در سال 2023 کشورهایی چون اسپانیا، ترکیه، قبرس، یونان و پرتغال تقریبا در صدر لیست از نظر میزان رضایت و خوشبختی مردم قرار گرفته‌اند. در ادامه میزان رضایت از زندگی در هر یک از این کشورها را بررسی می‌کنیم.

اسپانیا جزو خوشبخت‌ترین کشورهای جهان

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد برای رتبه بندی خوشبخت‌ترین کشورهای جهان معیارهایی چون نرخ تورم و بیکاری، میزان جرم و جنایت، میزان درآمد و حتی میزان هزینه‌های زندگی مورد تحلیل و بررسی کارشناسان قرار می‌گیرند. کشور اسپانیا جزو امن‌ترین کشورهای دنیا بوده و میزان جرم و جنایت در آن نسبت به کشورهای همسایه خود بسیار کمتر است.

بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شده در کشور اسپانیا بیش از 65 درصد از مردم این کشور از کیفیت زندگی و حتی وضعیت کشور و شهر خود رضایت مطلوبی دارند. این آمار و ارقام حاکی از وضعیت مطلوب کشور اسپانیا برای سکونت و زندگی است. البته برای بررسی دقیق‌تر علت نتیجه حاصله از این ارزیابی بهتر است وضعیت اقتصادی، نرخ تورم و بیکاری و میزان جرم و جنایت در این کشور را بررسی کرد.

اسپانیا جزو شادترین کشورهای دنیا

اقتصاد کشور اسپانیا

میزان رشد و توسعه تولید ناخالص داخلی اسپانیا در سال 2022 و 2023 به ترتیب حدود 5.5 و 1.7 درصد افزایش داشته است. طبق این نتایج رشد و توسعه اقتصاد اسپانیا بهتر از آنچه که تصور می‌شد محقق شد. البته انتظار می‌رود در سال آتی یعنی 2024 تولیدات ناخالص داخلی اسپانیا به میزان حداقل 3.3 درصد افزایش یابد.

هزینه‌های زندگی و میزان درآمد در اسپانیا

بر اساس گفته‌های Numbeo میانگین هزینه زندگی در اسپانیا برای یک خانواده 4 نفره ماهانه حدود 2300 یورو است، البته در صورت عدم محاسبه هزینه‌های مربوط به مسکن هزینه‌های زندگی در این کشور به 650 یورو در ماه کاهش می‌یابد. هزینه‌های زندگی در اسپانیا حدود 18 درصد کمتر از هزینه‌های زندگی در انگلستان است. یکی از نکات بسیار جالب در مورد کشور اسپانیا این است که این کشور در حال حاضر در رتبه 52 از نظر میزان هزینه زندگی قرار گرفته است.

خرید ملک در اسپانیا – اقامت اسپانیا با خرید ملک

دولت کشور اسپانیا نسبت به سه سال گذشته از نظر عملکرد در بخش‌های اشتغال‌زایی و درآمدها رشد و توسعه چشمگیری داشته است. در سال 2022 دولت اسپانیا به طور پیوسته‌ای حداقل حقوق ماهانه را افزایش داد، به گونه‌ای که حقوق ساعتی هر فرد در این کشور در سال 2022 حدود 7.82 یورو بود. بر همین اساس متوسط درآمد ماهانه در اسپانیا ماهانه حدود 3500 یورو است. با توجه به مقادیر بالای درآمد در اسپانیا و هزینه‌های نسبتا ارزان زندگی مردمان این کشور قدرت خرید بالایی دارند.

ترکیه جزو شادترین کشورهای جهان

کشور ترکیه از جمله کشورهای مهاجرپذیر و توریستی در جهان است، به همین دلیل به فاکتورهایی چون میزان امنیت در سطح شهرها به خصوص شهرهای توریستی این کشور توجه زیادی می‌شود. بسیاری از شهرهای ترکیه به جز تعداد بسیار اندکی از آن‌ها دارای برچسب سبز (نشان دهنده امنیت بسیار بالا) هستند.

علاوه بر بالا بودن سطح امنیت و پایین بودن نرخ جرم و جنایت در این کشور، سطح فرهنگی و رفاه مردم نیز نسبت به کشورهای همسایه به خصوص ایران بسیار بالاتر است. کلیه این موارد در میزان شادی و خوشبختی مردم و در نهایت میزان رضایت آن‌ها از کشور ترکیه تاثیر دارند.

اقتصاد ترکیه

یکی از مهم‌ترین شاخصه‌هایی که باعث شده این کشور در لیست خوشبخت‌ترین کشورهای جهان قرار گیرد داشتن رشد و توسعه قابل توجه در حیطه اقتصاد است. البته سال 2022 یک سال بسیار بد با اتفاقات تلخ بسیار برای کل دنیا بوده است، اما باز هم کشور ترکیه در همین سال و در چنین شرایطی توانست تا حد زیاد از نظر اقتصادی پایدار بماند. ترکیه در حال حاضر از نظر اقتصادی در رتبه بیست و یکم جدول در بین اقتصادهای برتر قرار گرفته است، البته آینده بسیار مطلوب و درخشانی در انتظار اقتصاد ترکیه است. بسیاری از تحلیل‌گرانت معتقدند از سال 2024 رشد و صعود یکنواخت اقتصاد ترکیه آغاز خواهد شد.

خرید ملک در ترکیه – اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

در حقیقت علت اصلی افزایش میزان رضایت مردم از عملکرد دولت ترکیه و شرایط حاکم بر این کشور در سال 2023 بهبود کیفیت خدمات بهداشت و درمان است. بر اساس آخرین نظرسنجی‌های انجام شده در اواخر سال 2022 حدود 48 درصد از مردم از وضعیت اقتصادی این کشور رضایت نسبتا مطلوبی داشته‌اند. این در حالی است که حدود بیش از 72 درصد از مردم ترکیه از خدمات بهداشت رضایت کامل را داشتند.

ترکیه و کیفیت زندگی در آن

هزینه‌ زندگی در ترکیه و میزان درآمد در این کشور

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در میزان خوشبختی و رضایت مردمان از کشور ترکیه میزان هزینه‌های زندگی و میزان درآمد در این کشور است. هزینه‌های مربوط به اجاره و خرید ملک و مسکن در ترکیه بخش عظیمی از هزینه‌های زندگی در این کشور را به خود اختصاص می‌دهد، اما با این حال باز هم هزینه‌های زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته در خاورمیانه ارزان‌تر است. این مورد تاثیر زیادی در قرار گرفتن کشور ترکیه در لیست خوشبخت‌ترین کشورهای جهان را دارد.

برای نمونه میانگین اجاره ملک در شهر بشیکتاش (از جمله شهرهای توسعه یافته و مناسب ترکیه) ماهانه حدود 9300 لیر است. به صورت میانگین هزینه زندگی برای یک خانواده دو نفره بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره ملک ماهانه حدود 900 لیر است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که نوع سبک زندگی افراد با میزان هزینه زندگی در ترکیه ارتباط تنگاتنگی دارد.

با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق از سال 2011 به بعد مردم ترکیه به بیشترین میزان رضایت خود رسیدند به گونه‌ای که حدود 60 درصد از مردم این کشور از کیفیت زندگی و رفاه خود رضایت کامل را داشتند.

یونان کشور رویاهای جوانان و تحصیل‌کنندگان

کشور یونان از جمله خوشبخت‌ترین کشورهای جهان در سال 2023 بوده و توانسته در طی چندین سال اخیر بیش از نیم میلیون مهاجر و توریست را به خود جذب کند. نرخ رشد اقتصادی یونان نزدیک به 3.4 درصد است، این در حالی است که نرخ تورم در این کشور حدود 3 درصد است.

یونان با 293.3 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی در سال هم‌اکنون در جایگاه پنجاه و سومین اقتصاد برتر در دنیا است. میزان قدرت خرید در یونان بر اساس آخرین برآوردها حدود 418.118 میلیارد دلار است. جالب است بدانید این کشور از سال 2021 به بعد در رتبه 16 اقتصاد برتر در اتحادیه بزرگ اروپا قرار گرفته است. در واقع به علت مساعد بودن شرایط اقتصادی در یونان این کشور همواره به عنوان بهترین مقصد برای شروع زندگی و رشد و توسعه فردی در هر زمینه است.

میزان رضایت و شادی مردم یونان + هزینه زندگی در یونان

کشور یونان بنا بر اقتصاد توسعه یافته و امنیت بالای خود همواره جزو شادترین و خوشبخت‌ترین کشورهای جهان در طی چندین سال اخیر است. این کشور در رتبه بندی صورت گرفته در سال 2023 بر اساس شاخص رضایت و شادی در رتبه 58‌ام قرار گرفت.

هزینه زندگی در یونان در سال 2023 حدود 65 درصد کمتر از ایالات متحده است. هزینه اجاره یا خرید مسکن تنها موردی است که بیشترین بخش از هزینه‌های زندگی در یونان را به خود اختصاص می‌دهد. در اصل با پایین بودن هزینه‌های زندگی و از طرفی افزایش قدرت خرید مردم احساس خوشبختی و شادی بیشتری در این کشور دارند. حداقل حقوق ماهانه در کشور یونان در سال 2022 حدود 650 یورو است، کارگران این کشور حداقل مبلغ ساعتی 29 یورو را دریافت می‌کنند.

البته از سال 2019 به بعد میزان درآمدها در این کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، برای نمونه میانگین درآمد متوسط کارگران در یونان در بخش‌های خصوصی حدود 1200 یورو در ماه است. البته افراد متخصص در حوزه‌های مختلف در یونان ماهانه بین 1500 الی 2000 یورو درآمد دارند که این اعداد و ارقام حاکی از مطلوب بودن وضعیت زندگی و رفاه در این کشور است.

بررسی میزان رضایت مردم از زندگی در یونان

کشور پرتغال کشوری با فرصت‌های شغلی متعدد و وضعیت اقتصادی مطلوب

کشور پرتغال در اوج بحران و مشکلات بسیار بزرگ خود در سال 2022 باز هم توانست به رشد و صعود خود از نظر اقتصادی ادامه دهد. این امر به تنهایی نشان دهنده عملکرد بسیار مطلوب و حرفه‌ای دولت‌مردان و سیاستمداران این کشور است. همان طور که می‌دانید شاخص رشد اقتصادی هر کشور تاثیر مستقیمی در میزان رضایت و احساس خوشبختی مردمان آن دارد.

با توجه به آخرین برآوردها تولید ناخالص داخلی پرتغال در سال طی دو الی سه ماه اول 2021 حدود 0.2 درصد افزایش یافته است. بعد از برداشته شدن محدودیت‌های مربوط به ویروس کوید 19 میزان رشد تولید ناخالص داخلی این کشور نیز افزایش یافته است. کشور پرتغال جزو معدود کشورهایی است که علاوه بر مطلوب بودن شرایط زندگی برای مردمان آن کیفیت زندگی مهاجران و مقیمان در این کشور نیز بسیار بالاتر از حد استاندارد جهانی است.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بررسی شادی مردم پرتغال باید به آن توجه کرد میزان هزینه زندگی در پرتغال و همچنین سطح درآمدها در این کشور است. هزینه زندگی روزمره در این کشور نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته اروپایی بسیار ارزان‌تر است، به گونه‌ای که بسیاری از مهاجران کشور پرتغال را در بین 11 کشور توسعه یافته اروپا بر می‌گزینند.

وجود جاذبه‌های گردشگری متنوع در بسیاری از شهرهای پرتغال باعث می‌شود تا مردمان آن با سفر به این اماکن از دغدغه‌های روزانه خود چند ساعتی دور مانده و احساس خوشبختی را در خود ایجاد کنند.

هزینه زندگی در پرتغال و میانگین درآمد در این کشور

هزینه داشتن یک زندگی متوسط و معمولی در کشور پرتغال به صورت ماهانه حدود 500 تا 800 یورو است. البته با افزایش سطح انتظارات هزینه‌های زندگی در این کشور هم افزایش می‌یابد. مردمان شهرهایی چون لیسبون، فانچال و پورتیمائو در حالت کلی احساس شادی و خوشبختی بیشتری دارند، چراکه مردمان این شهرها مراسمات مختلف شبانه‌ای را برگزار کرده و از پایان روز خود لذت می‌برند.

حداقل درآمد در این کشور در سال 2023 حدود 900 یورو در ماه است که با توجه به میزان تخصص و حیطه شغلی فرد متغیر و قابل افزایش است.

خرید ملک در پرتغال – اقامت پرتغال با خرید ملک

کشور پرتغال جزو خوشبخت‌ترین کشورهای دنیا

قبرس: مهد جاذبه‌های گردشگری و سرزمینی با آینده بسیار مطلوب

کشور ترکیه نقش بسزایی در شکل‌گیری و توسعه اقتصاد سرزمین قبرس به خصوص بخش شمالی آن داشته است. البته وجود تنوع بسیار زیاد در جاذبه‌های گردشگری قبرس شمالی و جنوبی بیشترین سهم را در رشد و توسعه اقتصاد این دو سرزمین داشته است.

خرید ملک در قبرس – اخذ اقامت و هزینه ها

از طرفی با توجه به چشم‌اندازهای رشد و پیشرفت در زمینه‌های مختلف در قبرس میزان رضایت مردمان این کشور نیز نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است. به گونه‌ای که در سال 2022 کشور قبرس جزو خوشبخت‌ترین کشورهای جهان معرفی شد. بر اساس مطالعه و تحقیقات گسترده و بسیار دقیق توسط یورو استات حدود 71 درصد از مردم قبرس دیدگاه بسیار مناسبی نسبت به کیفیت زندگی خود در این کشور دارند.

نقش صنعت گردشگری در بهبود اقتصاد و کیفیت زندگی مردم قبرس

جالب است بدانید تعداد کثیری از مردم قبرس شمالی و جنوبی در حوزه گردشگری و صنایع وابسته به آن در حال فعالیت و کسب درآمد هستند، چراکه بازار کار این صنعت به مراتب بهتر بوده و میزان درآمدهای دریافتی نیز در این حوزه بیشتر است.

در طی دو الی سه سال اخیر کشور قبرس به خصوص بخش شمالی آن بیشترین میزان بازدید و حتی مهاجرت را داشته است، چراکه موقعیت‌های سرمایه گذاری نظیر خرید ملک در این ایالت بسیار بیشتر بوده و آینده مطلوبی نیز در انتظار املاک این بخش است. در واقع درصد کثیری از اهالی قبرس به کیفیت و رضایت از زندگی در این کشور نمره‌ای بین 6 تا 10 داده‌اند.

قبرس سرزمین رویاها

تحقق رویاهای مهاجرتی و سرمایه‌گذاری شما با آلتین رویا

حالا که با خوشبخت‌ترین کشورهای جهان آشنا شدید بهتر است برای تحقق اهداف و خواسته‌های مهاجرتی خود قدم‌های محکم‌تری را در این مسیر بردارید.

هدف اصلی بسیاری از افراد از مهاجرت به کشورهای توسعه یافته دنیا رشد و توسعه فردی و در نهایت ساختن یک زندگی ایده‌آل و تجربه سرمایه‌گذاری پرسود و در عین حال کم‌خطر و مطمئن است.

البته رسیدن به خواسته‌ها و اهداف مورد نظر از مهاجرت و سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی در گرو داشتن شرایط ایده‌آل (بودجه مناسب، داشتن مهارت و تخصص کافی و داشتن مطابق با شرایط کشور مقصد) است، اما بعد از این موارد مشورت با یک موسسه مهاجرتی و سرمایه گذاری معتبر به تنهایی تاثیر فوق‌العاده‌ای در چگونگی طی روند و مراحل قانونی مهاجرت و سرمایه گذاری در کشور مقصد را دارد.

موسسه آلتین رویا با بیش از 20 سال سابقه کاری عالی و درخشان در زمینه مهاجرتی و سرمایه گذاری در بیش از 30 کشور دنیا می‌تواند شما را از تمامی بایدها و نبایدهای سرمایه گذاری و مهاجرت به کشور مورد نظرتان را آگاه کرده و شما را در مسیری درست و مطمئن راهنمایی کند.

Rate this post

پیام بگذارید