hanieh hanieh 18 خرداد 1402 0 نظر

بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها کجا است؟

از سال 2015 به بعد آمار قابل توجهی از مهاجرت افراد به نقاط مختلف دنیا مربوط به زنان و دختران است. زمانی که بحث از بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها می‌شود فاکتورهای بسیاری چون آزادی و برابری جنسیتی، آزادی و برابری اقتصادی زنان با مردان و مواردی از این قبیل مطرح می‌شود. آن دسته از کشورهایی که آزادی و برابری جنسیتی و حقوقی مردان و زنان در آن برابر است در واقع بهترین و امن‌ترین کشور برای مهاجرت دختر تنها هستند.

البته باید به این حقیقت آگاه بود که در طول تاریخ هیچ ایالت و کشوری نتوانسته به صورت صد در صد کامل حقوق برابری جنسیتی را رعایت کند، اما با این حال کشورهایی هستند که توانسته‌اند تا حد زیادی در این حوزه پیشرفت داشته باشند. از جمله این کشورها می‌توان به اسپانیا، ترکیه، پرتغال، یونان و قبرس اشاره کرد. در اصل هر یک از این کشورهای معرفی شده هر کدام از نظر فرصت‌های شغلی برای مردان و زنان، برابری حقوقی و تحصیلی مردان و زنان در شرایط بهتری قرار دارند.

معرفی بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها

اهمیت انتخاب کشوری امن با برابری مطلوب بین مرد و زن برای مهاجرت یک دختر تنها

بحث امنیت همواره یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت زنان است. اما پارامتر مهمی دیگر چون برابری مرد و زن در عرصه‌های مختلف به خصوص حقوق اجتماعی و اقتصادی وجود دارد که باید در بررسی بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها مورد بررسی قرار گیرد. بر اساس نظرات گردآوری شده در سال 2020 از بیش از 30 هزار نفر در بین امن‌ترین کشورها برای مهاجرت زنان کشورهایی چون پرتغال، اسپانیا، قبرس، ترکیه و یونان جزو 40 کشور برتر قرار گرفتند.

به بیانی دقیق‌تر کشورهایی نظیر پرتغال و اسپانیا با رتبه به ترتیب 19 و 17 توانستند در بین امن‌ترین و بهترین کشورها برای مهاجرت دختر تنها در سال 2020 قرار گیرند. البته با توجه به پیشرفت و توسعه بسیار چشمگیر این کشورها در طی دو سال اخیر حتی برخی محدودیت‌های عقیدتی و جنسیتی برداشته شده است.

پرتغال جزو امن‌ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت زنان و دختران تنها

حقوق برابر زنان با مردان تنها عبارتی بود که قبل از انقلاب میخک حتی یکبار هم به زبان نیامده بود! اما بعد از رخداد این انقلاب بزرگ به منظور ایجاد قانون اساسی در راستای برابر حقوق زنان با مردان این امر به یکباره به حقیقت پیوست.

برای نخستین بار در سال 1976 میلادی زنان کشور پرتغال توانستند حقوق کاملا برابر با مردان این کشور را دریافت کنند، البته علت اصلی حاصل شدن این برابری تقریبا کامل انقلاب بزرگ میخک بود. البته حقوق مربوط به زنان در پرتغال در طول تاریخ یکبار در سال 1946 و بار دوم در سال 1968 افزایش یافت. اما این تغییرات در سال 197 میلادی بسیار وسیع‌تر و کامل‌تر بوده و در نهایت منجر به برابری تقریبا کامل مردان با زنان در این ایالت شد.

پرتغال سرزمینی سرشار از فرصت‌های شغلی متنوع با حقوق برابر با مردان برای زنان!

بر اساس شاخص سقف شیشه‌ای تعیین شده توسط مجله آمریکایی اکونومیست کشور پرتغال در سال 2021 توانست به رتبه هفتم بهترین کشور جهان برای اشتغال زنان دست یابد. در طی این رتبه بندی مواردی چون آموزش، اشتغال، حقوق، مراقبت از کودکان و حقوق پدر و مادری مورد بررسی قرار گرفتند.

در حقیقت علت اصلی اینکه کشور پرتغال بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها به منظور کار و تحصیل است وجود برخی قانون‌های تعیین کننده برابری حقوق اقتصادی زنان و مردان در این کشور است.

بی‌شک بهترین و امن‌ترین کشور برای اشتغال زنان و دختران تنها کشور پرتغال است، چراکه علاوه بر باکیفیت بودن سیستم آموزشی در این کشور و برابر حقوق تحصیلی مردان و زنان در بازار آزاد این کشور نیز تماما قوانین مربوط به برابری رعایت می‌شوند.

پرتغال از جمله بهترین کشورها برای مهاجرت زنان

وضعیت تحصیل زنان در پرتغال

از سال 2010 به بعد کشور پرتغال با اعمال برخی تغییرات گسترده در حقوق برابر زنان و مردان توانست نرخ سواد مربوط به زنان را افزایش دهد؛ به گونه‌ای که در همین سال نرخ باسوادی زنان 99.5 درصد بود، البته این نرخ با گذشت چندین سال پشت سرهم افزایش یافته است.

در طی ده سال گذشته یعنی از سال 2013 تا 2023 میزان باسوادی زنان در کشور پرتغال به میزان 0.4 درصد افزایش یافته است. با توجه به وضعیت حاکم بر این کشور و همچنین شرایط بسیار مطلوب تحصیل کشور پرتغال امن‌ترین و بهترین کشور برای مهاجرت دختر و تحصیل زنان است.

اسپانیا کشوری آزاد و امن برای مهاجرت زنان و دختران تنها

بعد از کشور پرتغال، اسپانیا بی‌شک بهترین گزینه انتخابی برای مهاجرت زنان و دختران تنها است. مانند پرتغال در این کشور در بازه زمانی 1939 تا 1975 محدودیت‌های بسیاری برای زنان وجود داشت. اما با گذشت زمان و از میان برداشته شدن دولتمردان سرسخت و ناآگاه پیشین از جمله رژیم فرانکو از سال 1975 به بعد نور امید آزادی زنان روشن شد. با تابعیت و رهبری نخست وزیر پدرو سانچز عرصه جدیدی آغاز شد که در آن محوریت آزادی و شادی زنان بود.

در اواخر سال 2017 دولت اسپانیا ساختارهای مالیاتی بسیار مفیدی را برای زنان خود از جهت اشتغال‌زایی ایجاد کرد، به گونه‌ای که امروزه بیش از 65 درصد از زنان در اسپانیا مشغول به کار هستند.

وضعیت برابری حقوق زنان و مردان در اسپانیا

علت اینکه کشور اسپانیا امن‌ترین و بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها و زنان است این است که این کشور با امتیاز 73.7 از 100 همواره ششمین کشور امن و آزاد برای زنان در دنیا است. امتیاز این کشور به میزان 5.7 نمره بالاتر از امتیاز کل اتحادیه اروپا بوده و در سال 2017 نیز امتیاز این کشور به میزان 7.3 نمره افزایش یافته است.

بهبود شرایط اقتصادی و میزان تولید ناخالص داخلی و البته برداشته شدن برخی محدودیت‌های عقیدتی باعث شد تا از سال 2018 به بعد امتیاز کشور اسپانیا از نظر برابری جنسیتی به میزان 1.7 امتیاز افزایش یابد!

برابری حقوق زنان و مردان در اسپانیا

شرایط بسیار مطلوب تحصیل زنان در اسپانیا

با توجه به آمارهای رسمی منتشر شده میزان ترک تحصیل زنان و دختران در کشور اسپانیا در طی دو دهه اخیر به کمتر از ده درصد کاهش یافته است. در حقیقت این آمار و ارقام نشان دهنده ثبت یک رکورد تقریبا غیر ممکن توسط کشور اسپانیا در بین بهترین کشورها برای مهاجرت دختر تنها است.

با توجه اطلاعات منتشر شده توسط وزارت آموزش و پرورش حرفه‌ای اسپانیا MEFP میزان افت تحصیلی زودهنگام زنان در این کشور در سنین بین 18 تا 25 سالگی حدود 9 درصد است. این مقدار برآورد شده حدود 1.7 درصد کمتر از میانگین افت تحصیلی زنان و دختران در کل اتحادیه اروپا است!

در سال‌های 2020 و 2019 حدود 48.6 درصد از کل دختران اسپانیا در مقطع ابتدائی و حدود 55 درصد از دختران در مقاطع دانشگاهی در حال تحصیل هستند. البته با توجه به برخی تغییرات اعمال شده در حقوق برابری جنسیتی در این کشور امید است این آمار و ارقام در سال‌های آتی به میزان چشمگیری افزایش یابد.

کشور ترکیه از جمله بهترین کشورهای اسلامی برای مهاجرت زنان

با توجه به وضعیت فعلی حاکم بر ایران هم از نظر اقتصادی و هم از نظر برابری جنسیتی کشورهای اسلامی دیگری چون ترکیه بهترین انتخاب برای مهاجرت هستند. در حال حاضر کشور ترکیه نزدیک‌ترین و بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها است. کشور ترکیه جزو معدود کشورهایی است که در سال1930 حقوق کامل سیاسی به زنان به ویژه حق انتخاب و برگزیدن را به آن‌ها اعطا کرد.

بر اساس ماده 10 قانون اساسی کشور ترکیه هر نوع تبعیض دولتی و همچنین خصوصی بر علیه زنان ممنوع است. یکی از حقایق جالب در مورد کشور ترکیه این است که اولین زن در دادگاه قانون اساسی به عنوان رئیس منصوب شده است.

البته نباید از لطف بزرگ عامل اصلی برابری جنسیتی در ترکیه یعنی مصطفی کمال آتاتورک غافل شد. این شخص به تنهایی توانست قوانین سرسخت و جدی جنسیتی چون ممنوعیت چند همسری و ارائه حقوق کامل سیاسی برای زنان را تصویب کرد.

ترکیه از جمله بهترین مقاصد برای مهاجرت دختران تنها

بهبود شرایط اشتغال زنان از جمله اهداف اصلی ترکیه در طی چندین سال اخیر

کشور ترکیه بنا بر وضع چندین قانون در باب رعایت برابری جنسیتی همواره جزو بهترین کشورها برای مهاجرت زنان است. با توجه به آمار منتشر شده در سال 2020 حدود 30 درصد از زنان بالای 15 سال مشغول به کار هستند. این آمارها نشان دهنده این است که کشور ترکیه بیشترین نرخ اشتغال زنان در منطقه را دارد. البته باز هم دولت ترکیه در تلاش است تا شرایط اشتغال زنان را تا اواخر سال 2024 بهبود بخشد.

از نظر نرخ سواد حدود 65 درصد از زنان مشغول به کار از نوع فارغ‌التحصیل هستند، این نشان دهنده شرایط بسیار مطلوب تحصیل و بازار کار برای زنان در این کشور است. البته نرخ مشارکت قشر زنان در مشاغل پاره وقت و نیمه وقت نسبت به مردان بسیار بیشتر است. به بیانی دقیق‌تر حدود 20 درصد از زنان صاحب شغل پاره وقت هستند، در حالی که تنها 9 درصد از مردان در شغل‌های پاره وقت مشارکت دارند.

یونان سرزمینی آزاد و سرشار از فرصت‌های طلایی برای رشد قشر زن

کشور یونان در حال حاضر در لیست بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها قرار گرفته است. بر اساس آخرین رتبه بندی انجام شده این کشور با امتیاز 53 از 100 در رتبه 27 ‌ام برترین کشور از نظر برابری جنسیتی قرار گرفته است. از سال 2010 به بعد بنا بر تغییرات عمده اعمال شده در قوانین و حقوق برابری میزان آزادی زنان در این کشور به میزان 3.9 امتیاز افزایش یافته است. در واقع علت اصلی رخداد این حد از پیشرفت از نظر برابری جنسیتی پیشرفت و توسعه وضعیت اقتصادی این کشور است.

برخورداری زنان از آزادی سیاسی و اجتماعی در یونان

اگر شما هم مانند بسیاری از زنان ایرانی به دنبال کشوری نزدیک به ایران و همچنین مشابه با فرهنگ ایران هستید کشور یونان بهترین گزینه برای شما است. در این کشور فرصت‌های شغلی بسیار زیادی برای قشر زن وجود دارد. به بیانی دقیق‌تر حدود 50 درصد از زنان در این کشور شاغل هستند، این آمار و ارقام نشان دهنده وجود قوانین سفت و سخت جنسیتی و عدم تبعیض برای زنان است. نرخ اشتغال زنان به صورت تمام وقت حدود 32 درصد برآورد شده است.

در حالت کلی زنان در یونان نسبت به مردان حدود  درصد کمتر درآمد و حقوق دریافت می‌کنند، البته این آمار و ارقام کمتر از تفاوت درآمد بین مرد و زن در اتحادیه اروپا است. این در حالی است که در کل دنیا زنان حدود

درصد کمتر از مردان درآمد دارند!

آزادی بسیار مطلوب زنان از نظر اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی در کشور یونان باعث شده تا در طی چندین سال اخیر شمار زیادی از بانوان و دختران از طریق تحصیل و حتی تمکن مالی به این کشور مهاجرت کنند.

یونان بهترین کشور برای مهاجرت زنان

قبرس جایگاه ارزشمند زنان در قاره آسیا و آفریقا

کشور قبرس سرزمین سرشار از جاذبه‌های گردشگری و همچنین دارای اقتصاد آرام و مطلوب از جمله مهاجرپذیرترین کشورها در قاره آسیا و آفریقا است. اما مهم‌ترین نکته متمایز این کشور قائل شدن جایگاه بسیار ارزشمند برای زنان است. به همین دلیل است که قبرس در قاره آسیا به عنوان امن‌ترین و بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها شناخته می‌شود. کشور قبرس با امتیاز حدود 58 از 100 و دارنده رتبه بیست و یکمین کشور برتر از نظر برابری حقوق جنسیتی است.

از سال 2010 به بعد امتیاز برابری حقوق جنسیتی در این کشور به میزان 8 امتیاز افزایش یافته است. البته از سال 2017 به بعد قوانین و مصوبات جدید در راستای بهبود وضعیت و شرایط برابری جنسیتی زنان و مردان در دانشگاه‌ها اعمال شده است. دولت قبرس سعی داشته تا با انجام برخی اقدامات موسسات آموزش عالی را تشویق به اجرای برنامه برابری جنسیتی GAP کند. البته تا حد بسیار زیادی در طی چند سال اخیر این طرح برابری جنسیتی عملی شده است.

قبرس از بهترین و آزادترین کشورها برای مهاجرت دختران و زنان

وضعیت اشتغال بسیار مطلوب زنان در قبرس

بر اساس آمر منتشر شده توسط سازمان Eurostat نرخ اشتغال زنان در قبرس در سال 2022 حدود 69 درصد بوده است. البته در مشاغل تمام وقت نرخ مشارکت و اشتغال زنان حدود 47 درصد بوده و نرخ اشتغال مردان 57 درصد است. در کل می‌توان گفت کشور قبرس هم از نظر سیاسی و هم از نظر تحصیل و اشتغال شرایط به مراتب بهتری برای زنان و دختران باسواد و حتی بی‌سواد دارد.

تحقق آرزوهای مهاجرتی شما از مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا برای زنان با آلتین رویا

حالا که با چند مورد از امن‌ترین و بهترین کشور برای مهاجرت دختر تنها آشنا شدید، بهتر است برای فرایند مهاجرت خود از یک موسسه معتبر و قانونی مشورت بگیرید. موسسه آلتین رویا با بیش از دو دهه تلاش بی‌وقفه در حوزه سرمایه گذاری و مهاجرت در بیش از 30 کشور دنیا آماده ارائه بهترین خدمات در این دو حوزه است. اگر شما هم قصد دارید بنا بر شرایط فعلی خود با مناسب‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راهکار به یکی از بهترین کشورها از نظر برابری جنسیتی مهاجرت کنید کافی است تا با مشاوران ما در آلتین رویا تماس حاصل فرمایید.

Rate this post

پیام بگذارید