ٍErfan 8 اردیبهشت 1402 0 نظر

کار در پرتغال برای ایرانیان چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که مهاجرین پیش از مهاجرت باید به آن توجه کنند، شرایط، قوانین و ضوابط کار در کشور مقصد است. کشور پرتغال بنا بر داشتن فرصت‌های شغلی متنوع با شرایط بسیار مطلوب بهترین کشور برای مهاجرت و همچنین اشتغال است. این کشور در طی چندین سال اخیر با کمبود نیروی کار در مشاغل مختلف مواجه شده و به همین جهت نیز قوانین و شرایط کار برای اتباع خارجی به خصوص ایرانیان را آسان‌تر کرده است.

در واقع کار در پرتغال برای ایرانیان مزیت‌های بسیار زیادی دارد. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کار در پرتغال بهره‌مندی از سبک زندگی مدرن و اروپایی با هزینه‌های بسیار کمتر در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و توسعه یافته است. در ادامه این مقاله در رابطه با قوانین کار در پرتغال برای ایرانیان و همچنین فرصت‌های شغلی در این کشور به توضیحات کاملی می‌پردازیم.

وضعیت اقتصادی و نرخ بیکاری در پرتغال در سال 2023

کشور پرتغال با مساحت حدود 92.212 کیلومتر مربع جمعیتی بالغ بر 10.330 میلیون نفر را در خود جای داده است. اقتصاد کشور پرتغال از سال 2014 به بعد همواره رو به رشد بوده و پیشرفت چشمگیری داشته است. بخش اعظمی از اقتصاد این کشور یعنی 70 درصد بر پایه خدمات و مشاغل خدماتی استوار است.

در پرتغال صنایعی چون خودروسازی و نرم‌افزار پیشرفت قابل توجهی دارد، البته نباید از تاثیر بالقوه صنعت گردشگری و مشاغل مربوط به آن در رشد اقتصاد و کاهش نرخ بیکاری در این کشور غافل شد. نرخ بیکاری در پرتغال هم‌اکنون حدود 6.8 درصد است، این نرخ نشان دهنده وجود فرصت‌های شغلی بسیار متنوع در این کشور و همچنین مکفی بودن درآمدها است.

خرید ملک در پرتغال – اقامت پرتغال با خرید ملک

کشور پرتغال در سال گذشته یعنی 2022 حدود 12 میلیارد تولید ناخالص داخلی تنها از طریق صنعت گردشگری به دست آورده است، این نشان دهنده جایگاه ویژه این صنعت در اقتصاد پرتغال است. با توجه به مطالب فوق می‌توان به روشنی به این نتیجه رسید که فرصت‌های شغلی و  کار در پرتغال برای ایرانیان در حوزه گردشگری و خدمات بسیار متنوع بوده و همواره جزو پردرآمدترین مشاغل به شمار می‌روند.

شرایط کار در پرتغال برای ایرانیان

همان طور که می‌دانید کار در پرتغال مانند سایر کشورها قوانین و شرایط خاص خود را دارد. در طی چندین سال اخیر به دلیل افزایش فرصت‌های شغلی در پرتغال همواره افراد بسیار از سراسر دنیا به خصوص کشور ایران به این کشور مهاجرت کرده‌اند. دریافت ویزای کار در پرتغال برای ایرانیان به عوامل بسیاری بستگی دارد. یکی از شروط اولیه برای کسب جواز کار در این کشور داشتن رزومه کاری و تحصیلی بسیار قوی است.

آن دسته از افرادی که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارند به راحتی می‌توانند برای کار در پرتغال بدون ویزا و پیشنهاد شغلی اقدام کنند. اما این شرایط شامل افراد با تابعیت یکی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به خصوص ایرانیان نمی‌شود، با این حال شرایط کار در پرتغال برای ایرانیان به مراتب آسان‌تر از شرایط کار در سایر کشورهای اروپایی است.

ایرانیان برای اخذ مجوز کار در پرتغال ، ابتدا باید پیشنهادی را از طرف کارفرما در پرتغال دریافت کنند. شرایط و قوانین دریافت دعوت‌نامه معتبر و رسمی از سفارت پرتغال عبارت‌ است از:

 • دریافت دعوت‌نامه از کارفرما و شرکت در پرتغال
 • ارائه اطلاعات هویتی و فردی شخص متقاضی در قالب فرم‌های مخصوص به سفارت پرتغال
 • اطلاعات شخصی چون اطلاعات مربوط به تحصیل، آدرس محل زندگی و…
 • مشخص نمودن مدت زمان اقامت کاری شخص در پرتغال
 • ارسال دعوت‌نامه امضا شده توسط متقاضی به اداره کار


دریافت مشاوره رایگان

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار پرتغال

همان طور که در مطالب بالا گفته شد کار در پرتغال برای ایرانیان شرایط خاص خود را دارد. افزون بر اینکه افراد متقاضی باید شرایط ذکر شده را دارا باشند، بایستی مدارک مورد نیاز ذیل را به منظور تایید رسمی و دریافت ویزای کار در پرتغال نیز ارائه کنند.

 • تکمیل فرم ویزا و ارسال آن به سفارت
 • ارسال یک نسخه از بلیط برگشت و رزرو پرواز
 • ارسال دعوت‌نامه کار از سوی کارفرما (جاب آفر)
 • ارسال فرم اثبات تمکن مالی با گردش مالی حداقل 6 ماهه
 • ارائه مدارک هویتی و شخصی به صورت ترجمه شده به اداره کار پرتغال
 • مشخص کردن محل اسکان فرد در پرتغال
 • اثبات توانایی پوشش هزینه‌های سفر به میزان 30 هزار یورو

کار در پرتغال برای ایرانیان و مشاغل مورد نیاز در این کشور

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد، صنعت توریسم و گردشگری پرتغال بخش عمده‌ای از اقتصاد این کشور را به خود اختصاص داده است. در حقیقت صنعت گردشگری در این کشور بزرگ‌ترین صنعت کاری به شمار رفته و همواره فرصت‌های شغلی متنوعی را دارا است. آن دسته از افراد ایرانی که سابقه کاری مرتبط با صنعت گردشگری و توریستی دارند به راحتی می‌توانند با داشتن شرایط ذکر شده در مطالب بالا به راحتی ویزای کار پرتغال را دریافت کنند.

حداقل حقوق کار در پرتغال برای ایرانیان و افراد با هر تابعیتی و همچنین شهروندان این کشور با احتساب کسر مالیات حدود 1600 یورو در ماه است. البته میزان درآمد و حقوق در این کشور به میزان تخصص و مهارت شخص بستگی دارد، هر چقدر افراد تخصص بیشتری داشته باشند به همان اندازه حقوق بیشتری خواهند داشت. نرخ مالیات تعیین شده در این کور حدود 20 درصد از کل درآمد ماهانه افراد است.

لیست مشاغل مورد نیاز در پرتغال در سال 2023

کشور پرتغال در طی چندین سال اخیر با کمبود نیروی کار در حوزه‌های مختلف مواجه شده است. کشور پرتغال در سال 2023 به تعداد زیادی نیروی کار با تابعیت خارجی در مشاغل زیر نیاز دارد:

 • فناوری اطلاعات
 • مهندسی و متخصص IT
 • بیوتکنولوژی
 • داروسازی و داروشناسی
 • محصولات شیمیایی
 • تمامی مشاغل مربوط به گردشگری
 • متخصصین امور بهداشتی و سلامت

بازار کار در پرتغال برای ایرانیان در مشاغل ذکر شده بسیار پررونق بوده و همواره درآمد و دستمزد بسیار مناسبی برای هر کدام در نظر گرفته شده است. البته باید به این موضوع بسیار مهم نیز اشاره شود که حقوق مشاغل مورد نیاز در پرتغال نیز نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است. در لیست زیر نرخ افزایش حقوق مشاغل مختلف در پرتغال آورده شده است:

 • تولید 4 درصد
 • مراقبت‌های بهداشتی (خدمات درمانی) 5 درصد
 • فناوری اطلاعات و IT 11 درصد
 • ساخت و ساز 9 درصد

متخصصین فناوری اطلاعات و IT در پرتغال به صورت میانگین می‌توانند سالانه درآمدی حدود 3 هزار یورو نیز داشته باشند، در واقع این شغل از جمله پردرآمدترین مشاغل در پرتغال به شمار می‌رود. همچنین شاغلان در حوزه خدمات درمانی و مراقبت‌های بهداشتی ماهانه حدود 2800 یورو در سال درآمد دارند.

شرایط دریافت ویزای کار در پرتغال از طریق تمکن مالی

تمکن مالی یکی از بهترین روش‌ها برای کار در پرتغال برای ایرانیان و همچنین اخذ ویزای کار این کشور است. افرادی که قصد دارند از این طریق ویزای کار پرتغال را دریافت کنند باید برای اثبات تمکن مالی به اندازه حقوق کار در پرتغال یعنی 800 یورو در حساب بانکی خود داشته باشند. در صورتی که فرد قصد دارد از این طریق مجوز اقامت خانواده خود را دریافت کند باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • داشتن مبلغی حدود 100 درصد مبلغ اولیه برای اولین متقاضی بزرگسال
 • داشتن حدود 50 درصد مبلغ اولیه در حساب بانکی برای سایر اعضای بزرگسال خانواده
 • داشتن حدود 30 درصد مبلغ اولیه در حساب بانکی برای هر فرزند زیر 18 سال

انواع ویزای کار در پرتغال

افراد با تابعیت غیر از اتحادیه اروپا به خصوص ایرانیان می‌توانند بر اساس حرفه و تخصص خود و همچنین برای کار در پرتغال یکی از ویزاهای زیر را دریافت کنند:

 • ویزای کار برای نیروی کار حرفه‌ای (Skilled workers)
 • ویزای کار خود اشتغالی (Self Employment)
 • ویزای کار مخصوص تدریس
 • ویزای تکنولوژی (Tech Visa)
 • ویزای کار برای کارگران با تخصص بالا

حداقل درآمد در پرتغال و ساعات کاری هفتگی و روزانه

مشاغلی که در پرتغال به صورت تمام وقت هستند شامل 8 ساعت کار قانونی به صورت روزانه و در مجموع 40 ساعت کاری در هفته می‌شوند. حداقل درآمد در پرتغال حدود 800 یورو است، به عبارتی حقوق‌ها از 800 یورو در این کشور آغاز شده و به 10 هزار یورو هم می‌رسند.

هزینه‌های زندگی در پرتغال در شهرهای مختلف متفاوت است، اما در حالت کلی هزینه‌های زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای توسعه‌یافته کمتر و ارزان‌تر است. هزینه‌های زندگی در پرتغال به پارامترهایی چون محل سکونت، تعداد اعضای خانواده و سبک زندگی بستگی دارد. در حالت کلی هزینه زندگی در پرتغال 30 درصد بالاتر از هزینه زندگی در ایران است، اما در عوض میزان درآمدهای مقرر شده در این کشور 50 درصد بیشتر از ایران است.

مقدار سرمایه اولیه لازم برای زندگی در پرتغال

کار در پرتغال برای ایرانیان بسیار متنوع و زیاد است، اما اگر شما هم مانند بسیاری از افراد قصد مهاجرت کاری به این کشور ار دارید باید سرمایه اولیه برای زندگی در این کشور را داشته باشید. البته باز هم این مسئله یعنی مقدار سرمایه اولیه مورد نیاز به شهر و محل سکونت و تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. برای نمونه سرمایه اولیه برای 6 ماه اول زندگی در پرتغال برای خانواده دو نفره حدود 15 هزار یورو است.

مهم‌ترین مزایای کار در پرتغال برای ایرانیان

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد، به دلیل مناسب بودن شرایط و وجود فرصت‌های شغلی بسیار متنوع و کار در پرتغال برای ایرانیان همواره افراد بسیاری از ایران سالانه به این کشور مهاجرت می‌کنند. وجود جاذبه‌های گردشگری متنوع، سبک زندگی اروپایی و همچنین فرهنگ و تمدن غنی حاکم بر کشور از مهم‌ترین مزیت‌های کار در پرتغال برای ایرانیان است.

دریافت اقامت دائم پرتغال از طریق مهاجرت کاری به این کشور

یکی از بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین مزایای کار در پرتغال برای ایرانیان امکان اخذ اقامت دائم این کشور است. در واقع شما می‌توانید اقامت دائم پرتغال را با داشتن ویزای کار این کشور دریافت کنید؛ البته برای این کار باید به مدت 5 سال در این کشور حضور داشته و در یک شغل معتبر و رسمی مشغول به کار شوید.

کشور پرتغال عضو اتحادیه اروپا است، این یعنی شما تنها با داشتن پاسپورت و شهروندی این کشور می‌توانید به راحتی بدون نیاز به ویزا به تمامی کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شینگن سفر کنید.

برخورداری از سیستم بهداشت و درمان پیشرفته

سیستم بهداشت و درمان پرتغال از جمله پیشرفته‌ترین و بهترین سیستم‌های درمان در دنیا است. در این کشور مانند سایر کشورها خدمات بهداشت و درمان هم به صورت دولتی و هم به صورت خصوصی وجود دارد. تمامی پزشکان و تکنسین‌های سیستم درمانی این کشور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، به همین جهت ایرانیان تنها با تسلط به زبان انگلیسی می‌توانند به راحتی از امکانات فوق‌العاده این سیستم بهره‌مند شوند.

روش‌های مختلف اخذ اقامت کاری پرتغال در سال 2023

شرایط کار در پرتغال برای ایرانیان از طریق روش‌هایی چون اخذ اقامت کاری و مجوز کار در این کشور بسیار آسان است. افراد با تابعیت ایرانی و غیر اتحادیه اروپا می‌توانند یکی از روش‌های زیر را برای دریافت اقامت کاری پرتغال انتخاب کنند:

 • دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما یا شرکت رسمی در پرتغال
 • پیشنهاد شغلی به عنوان نیروی کار متخصص و مجرب
 • اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا
 • دریافت ویزای طلایی سرمایه‌گذاران
 • کارآفرینی در پرتغال
 • دریافت ویزای Digital Nomad

دریافت ویزای کار در پرتغال در کمترین زمان با آلتین رویا

اگر شما هم مانند بسیاری از ایرانیان قصد دارید ویزای کار در پرتغال را دریافت کرده و از مزایا کار در پرتغال برای ایرانیان بهره‌مند شوید بهتر است قبل از انجام هر کاری با یک شرکت مهاجرتی و سرمایه‌گذاری معتبر مشورت کنید.

آلتین رویا با بیش از 20 سال سابقه کاری درخشان در حوزه مهاجرتی و خرید و فروش املاک در بیش از 20 کشور اروپایی و توسعه یافته می‌تواند در این مسیر گام به گام با شما همراه شده و به صورت کاملا قانونی و در کمترین زمان ویزای کاری پرتغال را اخذ کند.

 

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید