ٍErfan 3 فروردین 1402 0 نظر

معرفی موقعیت جغرافیایی اسپانیا

کشور اسپانیا با نام رسمی پادشاهی اسپانیا در حال حاضر دومین کشور بزرگ در قاره اروپا بوده و در بخش جنوب غربی این قاره واقع شده است. اسپانیا از نظر فرهنگی و جغرافیایی بسیار متنوع بوده و از نظر جمعیت پنجمین کشور پرجمعیت قاره اروپا نیز به شمار می‌رود. تنوع بالای جاذبه‌های گردشگری، اقتصاد و فرهنگ توسعه یافته و همچنین وجود فرصت‌های شغلی متنوع از جمله دلایل عمده مهاجرت افراد از سراسر دنیا به این کشور است.

کسب اطلاعات کامل و دقیق در مورد جمعیت اسپانیا از گذشته تا کنون و حتی پیش بینی جمعیت آن در آینده نه چندان دور به افرادی که قصد مهاجرت به این کشور دارند کمک می‌کند تا آگاهانه‌تر نیز در این زمینه تصمیم بگیرند. حتی به هنگام سفر به شهرهای مختلف اسپانیا کسب اطلاعات دقیق در مورد جمعیت و جغرافیای هر کدام می‌تواند در تصمیم‌گیری نهایی شما نیز تاثیرگذار باشد. در ادامه این مقاله در رابطه با جمعیت اسپانیا آمار و اطلاعات دقیقی را ارائه می‌کنیم.

همه چیز درباره جمعیت اسپانیا

آشنایی با اسپانیا

قبل از اینکه در مورد آمار جمعیت اسپانیا صحبت کنیم ابتدا به توضیحات مفید و مختصری در مورد خود این کشور می‌پردازیم. اسپانیا عضو اتحادیه اروپا (شینگن) بوده و پاسپورت و ویزای آن از اعتبار و ارزش بالایی برخوردار است؛ به گونه‌ای که با پاسپورت اسپانیا می‌توان به تمامی کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا سفر کرد.

خرید ملک در اسپانیا – اقامت اسپانیا با خرید ملک

اسپانیا کشوری با قلعه‌های سنگی، بناهای تاریخی متعدد و کوه‌های پوشیده از برف همواره یکی از بهترین مقاصد برای سفر و گردشگری و همچنین مهاجرت دائم است.

آمار جمعیت اسپانیا

جمعیت اسپانیا در حدود 500 سال پیش همواره بنا بر برخی دلایل افزایش چشمگیری داشته است. این کشور در حال حاضر با بیش از 47 میلیون نفر پنجمین کشور پرجمعیت در قاره بزرگ اروپا است. اسپانیا با مساحت 506000 کیلومتر مربع در سال 2023 توانست در رتبه پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان قرار گیرد. در طی چندین سال اخیر مهاجرت و سکونت در شهرهایی چون مادرید و بارسلونا افزایش یافته است؛ به گونه‌ای که بیش از 70 درصد از جمعیت اسپانیا در این شهرهای ذکر شده زندگی می‌کنند.

یکی از نکات جالب و شنیدنی درباره اسپانیا این است که زبان رسمی این کشور یعنی زبان اسپانیایی بعد از زبان انگلیسی و چینی پرکاربردترین زبان در دنیا است.

تراکم جمعیت در کشور اسپانیا بر اساس مطالعات و تحقیقات صورت گرفته حدود 94 نفر بر هر کیلومتر مربع است نرخ رشد جمعیت در این کشور پهناور در سال 2021 حدود 0.04 درصد بوده است.

تاریخچه جمعیت کشور اسپانیا

بررسی اجمالی تاریخچه جمعیت اسپانیا می‌تواند اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار شما قرار دهد. نرخ رشد جمعیت در این کشور در اوایل قرن 20 به دلیل رونق صنعت در این کشور بسیار بیشتر از نرخ رشد جمعیت در دهه‌های 1960 و 1970 بود. در قرن 20 ‌ام مناطق شهری شاهد رشد گسترده جمعیت بودند، در حالی که مناطق روستایی این کشور با کاهش جمعیت نیز مواجه شدند.

وضعیت اقتصادی اسپانیا در دهه 1990 چندان مناسب و مطلوب نبود، به همین دلیل تعداد کثیری از شهروندان این کشور به کشورهای دیگر اروپایی مهاجرت کردند. اما تاریخچه جمعیت اسپانیا از قرن 20 به بعد با تحول عظیمی روبه‌رو شد. در حقیقت با رشد و توسعه اقتصاد در این کشور میزان رضایت شهروندان افزایش یافته و در نتیجه میزان جمعیت نیز در این کشور هر ساله روبه رشد بود.

در حال حاضر جمعیت کشور اسپانیا به دلیل مهاجرت خیل عظیمی از افراد از مناطقی چون آفریقای شمالی، اروپای شرقی، آمریکای لاتین و… افزایش یافته است.

سیر تحول اقتصاد اسپانیا

اقتصاد اسپانیا تاثیرگذارترین عامل در نرخ رشد یا کاهش جمعیت این کشور به شمار می‌رود. با نگاه به سیر تحولی اقتصاد اسپانیا می‌توان اطلاعات دقیقی را در مورد چرایی و علت کاهش یا افزایش جمعیت این کشور به دست آورد. اسپانیا در حال حاضر جزو پنج اقتصاد قدرتمند و برتر در قاره اروپا است. این کشور با عضویت در سازمان تجارت جهانی توانست در دوران بسیار سخت کرونا بحران دشوار و طاقت‌فرسای حاکم بر شرایط خود را پشت سر بگذارد.

در واقع رسیدن به پنجمین رتبه در حوزه اقتصاد برای یک کشوری مانند اسپانیا که فاقد منابع نفت و گاز است امری بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد. در سال 2002 میلادی واحد ارز در این کشور از پزوتا به یورو تغییر کرده است. این تغییر ارز باعث شد تا تحول عجیبی در قیمت املاک در این کشور به وجود آید؛ این تحول همواره تا به امروز و این سال برقرار بوده و توانسته توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود معطوف کند.

اگر بخواهیم از بعد جمعیت اسپانیا این تغییر واحد ارزی و افزایش قیمت را بررسی کنیم باید بگوییم که این تغییر واحد پول یکی از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت افراد از سراسر دنیا به این کشور است، چراکه ارز یورو در اقتصاد اسپانیا تاثیر مثبت بسیار زیادی داشته و همواره خواهد داشت.

البته در سال 2011 در اقتصاد اسپانیا افت شدیدی رخ داد که سرانجام باعث تعطیلی بسیاری از فعالیت‌ها در این کشور شد. اما بعد از گذشت سال 2013 در سال‌های 2014 و 2015 اقتصاد این کشور همواره با افت و خیز مواجه بود. اما بعد از سال 2015 نرخ رشد اقتصادی اسپانیا به بیش از 3.2 درصد رسیده بود، این به معنای آغاز دوران اوج و قدرت اقتصاد اسپانیا بود. حجم تولید ناخالص داخلی در اسپانیا در سال 2015 و 2016 به عدد 1081 میلیارد یورو رسید. این سال 2017 به بعد اقتصاد اسپانیا به طرز وحشتناکی رشد کرد؛ نتیجه این اوج گرفتن‌ها رسیدن به پنجمین رتبه اقتصاد برتر در قاره بزرگ اروپا بود.

سیر تکاملی و رشد جمعیت اسپانیا

در سال 2009 میلادی جمعیت کشور اسپانیا و تراکم جمعیتی در آن حدود 90 نفر به ازای هر کیلومتر مربع بود. از این سال همواره جمعیت کشور اسپانیا با رشد قابل توجهی مواجه بوده است. تعداد کثیری از مردم در شهرهای بزرگی چون مادرید (پایتخت اسپانیا) و بارسلونا متمرکز شده و به علاوه مهاجران نیز به این دو شهر مهاجرت کرده‌اند. همان طور که در مطالب بالا گفته شد در قرن بیستم جمعیت این کشور افزایش دو برابری داشته است. در جدول زیر رشد جمعیت اسپانیا از سال 2010 تا 2023 بر حسب پارامترهای بسیار مهم از جمله میانگین سن و تغییر سالانه آورده شده است:

سال جمعیت تغییر سالانه درصد جمعیت شهری میانگین سن 
2010 46.931.015 1.29% 78.2% 40
2015 46.671.926 0.11% 79.1% 42.5
2016 46.634.140 0.08% 79.3% 43
2017 46.647.428 0.03% 79.6% 43
2018 46.692.858 0.1% 79.8% 43
2020 46.754.778 0.09% 80.1% 43
2023 46.798.563 0.03% 80.2% 44.9

جمعیت اسپانیا در شهرهای مختلف در سال 2023

مادرید (Adrid) در حال حاضر بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در اسپانیا است. این شهر یک شهر بین‌المللی بوده و بسیاری از سازمان‌ها، شرکت‌ها، کمپانی‌ها و دانشگاه‌های معتبر اسپانیا در این شهر واقع شده‌اند. در حقیقت علت اصلی رشد جمعیت اسپانیا در شهر مادرید وجود این مراکز در این شهر است.

بارسلونا (Barcelona) رقیب سرسخت شهر مادرید است، این شهر بعد از مادرید دومین شهر بزرگ و پرجمعیت در کشور اسپانیا است. بعد از شهر مادرید و بارسلونا شهرهایی چون والنسیا و سویا از جمله شهرهای پرجمعیت اسپانیا به شمار می‌روند. در جدول زیر اسامی شهرهای پرجمعیت کشور اسپانیا آورده شده است:

شهر جمعیت
مادرید 3.255.944
بارسلونا 1.621.537
والنسیا 814.207
سویا 703.206
ساراگوسا 674.320
مالاگا 401.270
مورسیا 436.870
پالما 401.270
لاس پالماس 381.847
بیلبائو 354.860
الیکانته 334.757
کوردوبا 328.428
وایادولید 317.864
ویگو 297.332
خیخون 277.555

بر اساس سرشماری‌های صورت گرفته جمعیت اسپانیا در سال‌های گذشته تا حدی کاهش یافته است، اما با این حال انتظار می‌رود به دلیل توسعه اقتصاد و در مرکز توجه قرار گرفتن اسپانیا، این کشور در سال‌های آینده با نرخ رشد جمعیت چشمگیری مواجه شود.

جغرافیای اسپانیا

حال که با جمعیت اسپانیا و سیر و تحولات آن در طی چندین سال اخیر آشنا شدید بهتر است در مورد جغرافیای این کشور اطلاعات مفیدی را کسب کنید. جغرافیای اسپانیا بسیار خاص بوده و به واسطه این امر توانسته به یکی از بهترین مراکز تفریح و گردشگری در دنیا تبدیل شود. البته علاوه بر جنبه گردشگری این کشور از نظر سرمایه‌گذاری شرایط بسیار مطلوبی دارد.

کشور اسپانیا در جنوب غربی قاره اروپا واقع شده و بخش گسترده‌ای از شبه جزیره ایبری را اشغال کرده است. افزون بر این موارد جزایر زیبای بالناری ایبیزا، منورکا و مایورکا و جزایر قناری همگی تحت تصرف کشور اسپانیا هستند. این کشور از سمت غرب با پرتغال، از سمت شمال شرق با فرانسه، از شرق با دریای مدیترانه و اقیانوس همسایگی دارد. حدود 30 درصد از کل مساحت این کشور را پوشش جنگلی تشکیل می‌دهد که عموما در بخش شمال غربی این کشور متمرکز شده است.


دریافت مشاوره رایگان

آب و هوای اسپانیا

یکی دیگر از مواردی که در جمعیت اسپانیا تاثیر بالقوه‌ای داشته و دارد، آب و هوای و اقلیم این کشور است. آب و هوای اسپانیا در فصول مختلف با تغییرات دمایی بالایی مواجه بوده و میانگین بارندگی در این کشور حدود 500 میلی‌متر در سال است.

بارندگی در فصل پاییز و بهار در کشور اسپانیا به میزان زیادی افزایش می‌یابد، به همین دلیل در این فصول آب و هوای اسپانیا بسیار معتدل و مطلوب است. در فصول سرد سال همچون زمستان میزان بارندگی کاهش می‌یابد. در مناطق مربوط به رشته کوه پرینه آب و هوا تقریبا معتدل و پربارش است. در حالی که آب و هوای حاکم بر سواحل شرقی و جنوبی موجود در اسپانیا تا امتداد رشته کوه‌های پیرنه از نوع مدیترانه‌ای است.

بهترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای اسپانیا

شهرهایی چون بارسلونا و مادرید از جمله شهرهای پرجمعیت اسپانیا هستند. این شهرهای در عین پرجمعیت بودن همواره از امکانات رفاهی بسیار مطلوبی برخوردار بوده و از نظر فرصت‌های شغلی و امنیت زندگانی و شغلی بسیار غنی هستند. همان طور که در مطالب بالا گفته شد بهبود وضعیت اقتصادی در این کشور و همچنین کاهش نرخ بیکاری از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت افراد از کشورهای مختلف به این کشور است.

در طی چندین سال اخیر توجه تعداد کثیری از سرمایه‌گذاران بزرگ به سرمایه‌گذاری به خصوص خرید ملک در اسپانیا معطوف شده است، علت این امر واحد پولی ارزشمند این کشور و همچنین آینده‌دار بودن املاک و اراضی موجود است.

مادرید از بهترین شهرهای اسپانیا برای مهاجرت و خرید ملک

اسپانیا از جمله کشورهایی است که شرایط بسیار مناسبی را برای روش‌های مهاجرتی مختلف از جمله تمکن مالی، تحصیل و خرید ملک در نظر گرفته است. به بیانی روشن‌تر اسپانیا در حال حاضر بهترین کشور برای مهاجرت از طریق تحصیل و سرمایه‌گذاری است. مادرید قبل تپنده اسپانیا قطب فرهنگ، تجارت و زندگی مدرن و مرفه در این کشور است. هزینه‌های زندگی در این شهر در مقایسه با سایر شهرهای توسعه یافته بسیار کمتر است:

  • 50 درصد ارزان‌تر از نیویورک
  • 40 درصد ارزان‌تر از لندن
  • 14 درصد ارزان‌تر از مونیخ

اگر شما هم آن دسته از افرادی هستید که بودجه کافی برای سرمایه‌گذاری را دارید، شهر مادرید بهترین گزینه انتخابی برای شما است. قیمت خرید ملک در شهر مادرید به نسبت سایر شهرهای توسعه یافته در کشورهای اروپایی بسیار کمتر بوده و در عین حال بسیار ارزنده‌تر نیز هستند.

بارسلونا مرکز بازرگانی اسپانیا

بر اساس آمار و ارقام ارائه شده تعداد کثیری از مهاجران اسپانیا شهر بارسلونا را به عنوان مقصد سکونت خود انتخاب می‌کنند. شهر بارسلونا بنا بر ویژگی‌های خود به مرکز بازرگانی اسپانیا مشهور است، در واقع در مناطق مختلف این شهر حدود 10 هزار مهاجر بریتانیایی سکونت دارند. بارسلونا از جمله شهرهای پرجمعیت اسپانیا بوده و آب و هوای معتدلی دارد. اگر شما هم قصد اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک را دارید شهر بارسلونا بی‌شک یکی از بهترین شهرها برای خرید ملک است.

موفقیت در سرمایه‌گذاری پرسود و مطمئن با آلتین رویا

آلتین رویا در حال حاضر یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف اروپایی است. این شرکت با بیش از 20 سال سابقه کاری موفق و درخشان می‌تواند به شما در مسیر پر فراز و نشیب خرید ملک در کشورهای توسعه یافته‌ای چون اسپانیا یاری برساند.

شما با راهنمایی مشاوران و کارشناسان ما در آلتین رویا می‌توانید اقامت دائم یا موقت این کشور را از طریق تمکن مالی، مهاجرت تحصیلی و خرید ملک دریافت کنید.

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید