ٍErfan 19 بهمن 1401 0 نظر

بررسی کامل هزینه های زندگی در قبرس

کشور پهناور قبرس بعد از سیسیل و ساردنی سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه است. در حقیقت این کشور بنا بر موقعیت جغرافیایی خاص خود دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار متنوع است. قبرس سرزمینی با تاریخ بیش از ده هزار سال یکی از متمدن‌ترین کشورها در قاره اروپا است.

یکی از سوالات متداول افرادی که قصد مهاجرت به کشور قبرس را دارند این است که هزینه زندگی در قبرس چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید گفت که این سرزمین وسیع و پهناور به دو قسمت یعنی قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم شده است. هر یک از این بخش‌ها فرهنگ، آداب و رسوم خاص خود را دارد.

افزون بر این موارد هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی و همچنین قبرس جنوبی به نسبت میزان درآمدها با یکدیگر متفاوت است. بنا بر این بایستی هزینه زندگی در قبرس در دو بخش این سرزمین به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه این مطلب در مورد هزینه زندگی در قبرس شمالی و جنوبی به توضیحات بیشتری می‌پردازیم.

هزینه زندگی در قبرس

آشنایی با جغرافیای قبرس شمالی و جنوبی

قبل از اینکه در مورد هزینه زندگی در قبرس در دو بخش شمالی و جنوبی توضیحات کامل را ارائه دهیم ابتدا در مورد جغرافیای هر یک از این کشورها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

قبرس شمالی با نام رسمی جمهوری ترک قبرس شمالی در شمال سرزمین قبرس واقع شده است. پایتخت این بخش از سرزمین قبرس بنابر دلایل تاریخی بین ترک‌ها و یونانی‌ها تقسیم شده و بخش شمالی شهر نیکوزیا با نام نیکوزیای شمالی شناخته می‌شود. بر اساس آخرین اعداد و ارقام جمعیت قبرس شمالی در سال 2021 حدود 314 هزار نفر است. این در حالی است که جمعیت قبرس جنوبی حدود 1 میلیون و 217 هزار نفر است.

قبرس جنوبی از سمت جنوب با مصر، از سمت شمال با ترکیه و از سمت غرب با یونان همسایگی دارد. این بخش از سرزمین قبرس دقیقا در محل تلاقی سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار گرفته است. اقتصاد این بخش از قبرس نیز بیشتر به حوزه گردشگری و خدمات وابسته است.

وضعیت اقتصادی قبرس شمالی

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که در بررسی هزینه زندگی در قبرس در بخش شمالی باید به آن توجه کنید شرایط اقتصادی این کشور است. بخش شمالی قبرس از زمان صلح ترکیه از نظر اقتصادی و سیاسی به کشور ترکیه وابستگی داشت.

اما از سال 2003 به بعد این سرزمین نیز به صورت کلی خود مختار شده و توانسته با کشورهای دنیا ارتباط بهتر و گسترده‌تری را برقرار کند. از این رو اقتصاد قبرس شمالی نیز رشد و توسعه قابل توجهی در طی چندین سال اخیر داشته است که باعث جلب توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و حتی مهاجران شده است. وجود فرصت‌های شغلی و همچنین سرمایه گذاری طلایی و بسیار مطلوب از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت و سرمایه گذاری افراد از سراسر دنیا در این بخش از کشور قبرس است.

هزینه زندگی در قبرس شمالی در سال 2023

قبرس شمالی یک سرزمین خود مختار در بخش جنوب ترکیه است که زبان رسمی آن ترکی قبرسی است. اما در عین حال تعداد کثیری از مردمان این بخش از قبرس به زبان یونانی نیز تسلط دارند. هزینه زندگی در قبرس در بخش شمالی بسیا به نسبت درآمدها و حقوق‌ها بسیار کمتر است.

این امر یک مزیت بزرگ برای ساکنان قبرس شمالی به شمار می‌رود، البته نباید از امکانات رفاهی غنی و همچنین تنوع بالای جاذبه‌های گردشگری این سرزمین نیز غافل شویم. هزینه زندگی در قبرس شمالی به میزان زیادی به سبک زندگی افراد نیز بستگی دارد، به عبارتی افرادی که تخصص و حرفه خاصی دارند به راحتی می‌توانند در این بخش از قبرس به درآمدهای بالایی رسیده و زندگی مرفهی داشته باشند. در حالت کلی هزینه زندگی در قبرس در بخش شمالی به دو قسمت زیر تقسیم می‌شود:

  1. هزینه‌هایی که شخص باید به صورت ثابت پرداخت کند. منظور از هزینه‌های ثابت زندگی در قبرس شمالی همان هزینه‌های مربوط به خرید ملک، خرید ماشین و مالیات است.
  2. بخش دوم هزینه زندگی در قبرس در بخش شمالی همان هزینه‌هایی است که به صورت جاری پرداخت می‌شوند. از جمله این هزینه‌ها می‌توان به هزینه خرید لوازم روزمره، خوراک و پوشاک، استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، استفاده از انرژی برق، گاز، تلفن، اینترنت و… اشاره کرد.

هزینه مواد غذایی در قبرس شمالی

یکی از موارد بسیار مهمی که مهاجران در بررسی هزینه زندگی در بخش شمالی باید به آن توجه کنند هزینه‌های مربوط به خوراک و مواد غذایی است. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که میزان هزینه‌ مواد غذایی در قبرس شمالی به سبک زندگی افراد بستگی دارد. در جدول زیر هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک در قبرس شمالی را به صورت کامل به همراه جزئیات شرح داده‌ایم.

نام ماده خوراکی میزان قیمت
آب معدنی 1.5 لیتر 7 لیر
برنج 1 کیلوگرم 10 لیر
شیر 1 لیتر 9 لیر
پنیر 1 کیلوگرم 50 لیر
نان 200 گرم 5.5 لیر
نوشابه 1.5 لیتر 15.25 لیر
گوشت 350 گرم 95 لیر
ماهی 500 گرم 80 الی 135 لیر
مرغ 1.5 کیلوگرم 90 لیر
تخم مرغ 12 عدد 14 لیر

هزینه میوه و سبزیجات در قبرس شمالی

بخشی از هزینه مواد غذایی در قبرس شمالی شامل میوه و سبزیجات است. در جدول زیر قیمت انواع میوه و سبزیجات آورده شده است.

نام محصول مقدار قیمت
سیب زمینی 1 کیلوگرم 21.5 لیر
قارچ 200 گرم 19.5 لیر
موز 500 گرم 19.5 لیر
هویج 300 گرم 6.5 لیر
انگور 1 کیلوگرم 60 لیر
گوجه 1 کیلوگرم 29 لیر
پیاز 1 کیلوگرم 24 لیر
گلابی 500 گرم 17.5 لیر
سیب 500 گرم 9.5 لیر
نارنگی 1 کیلوگرم 19 لیر
آناناس 1 عدد 52.5 لیر
انبه 1 عدد 28.5 لیر
کیوی 350 گرم 8.5 لیر

هزینه حمل و نقل در قبرس شمالی

یکی دیگر از مواردی که در بررسی هزینه زندگی در قبرس به خصوص در بخش شمالی باید به آن توجه کنید هزینه‌های حمل و نقل است. به علت مناسب بودن قیمت انواع خودرو خارجی در قبرس شمالی تعداد کثیری از مردم ترجیح می‌دهند از خودرو شخصی خود برای تردد و رفت و آمد استفاده کنند.

اما در عین حال برخی از مردم نیز از سیستم حمل و نقل این کشور در طول شبانه روز برای صرفه جویی در برخی هزینه‌های خود استفاده می‌کنند. هزینه تاکسی دربست در قبرس شمالی به صورت میانگین حدود 60 لیر و هزینه تاکسی معمولی و مسیرهای مختلف بین 12 الی 15 لیر است. هزینه اتوبوس نیز در این کشور بین 9 تا 12 لیر است.

هزینه‌های مربوط به خودرو و خرید آن در قبرس شمالی

بسیاری از شهروندان قبرس شمالی به منظور کاهش هزینه‌های حمل و نقل خود همواره از ماشین‌های گازوئیلی استفاده می‌کنند. علت این امر گران بودن سوخت بنزین در این کشور نسبت به سایر کشورها مانند آلمان و پرتغال است. مالکان خودرو در این کشور سالانه حدود 3900 لیر برای هزینه‌هایی چون سوخت، بیمه و تعمیر ماشین پرداخت می‌کنند. قیمت میانگین خودروهای لوکسی مانند بی ام دابلیو X1 در این کشور حدود 35000 پوند است.

هزینه‌های آب، برق، گاز و… در قبرس شمالی

هزینه‌های آب، برق، گاز و مواردی از این قبیل از موارد بسیار مهم در بحث هزینه زندگی در قبرس در بخش شمالی است که باید به آن توجه کنید. هزینه گاز در این کشور به نسبت کشور ایران بسیار ارزان‌تر است.

هزینه ماهانه مصرف گاز یک خانواده 4 نفره در قبرس شمالی حدود 100 لیر و هزینه ماهانه مصرف برق نیز برای این خانواده حدود 100 لیر است. در بین تمامی این موارد آب کمترین تعرفه را در قبرس شمالی داشته و هزینه مصرف ماهانه آن برای هر خانواده 4 نفره حدود 80 لیر است. هزینه اینترنت نیز در این کشور به صورت میانگین حدود 95 لیر است.

میانگین حقوق و درآمد در قبرس شمالی

با توجه به افزایش حداکثری حداقل حقوق در سال 2020 در قبرس شمالی میانگین درآمد در این سرزمین حدود 4400 لیر است. البته هزینه‌های زندگی به نسبت حقوق دریافتی بسیار کم است که این امر به تنهایی موجب رضایت کامل شهروندان از زندگی خود در این سرزمین شده است.

هزینه تحصیل و امکانات آموزشی در قبرس شمالی

قبرس شمالی یکی از بهترین و مرفه‌ترین مقاصد برای تحصیل دانشجویان از سراسر دنیا به خصوص ایرانیان است. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی به قبرس شمالی به منظور تحصیل مهاجرت می‌کنند. هزینه تحصیل نیز از جمله مواردی است که در بررسی هزینه زندگی در قبرس در بخش شمالی باید دانشجویان مهاجر به آن توجه کنند.

هزینه مدارس خصوصی در این کشور بین 18 هزار لیر و 50 هزار لیر است. هزینه مهد کودک و پیش دبستانی نیز بین 750 الی 1800 لیر است.


دریافت مشاوره رایگان

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

هزینه پوشاک در قبرس شمالی

هزینه زندگی در قبرس شمالی به خصوص پوشاک به نوع برند جنس بستگی دارد. برای مثال برندهای مطرح ترکیه‌ای که کیفیت و جنس بسیار مرغوبی دارند به طبع قیمت بالاتری دارند. در جدول زیر هزینه برخی از البسه‌ها آورده شده است.

پوشاک هزینه (لیر ترکیه)
لباس تابستانی 70 الی 200
شلوار جین 100 الی 300
یک جفت کفش برند معروف آدیداس 500 الی 1800 لیر

هزینه خرید  و اجاره ملک در قبرس شمالی در شهرهای مختلف

یکی از مهم‌ترین موارد در زمینه هزینه زندگی در قبرس در بخش شمالی هزینه‌های مربوط به خرید ملک در این کشور است. همان طور که در مطالب بالا گفته شد قبرس شمالی بهترین سرزمین برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و پرسود است، چرا که بسیاری از املاک این کشور بسیار ارزنده و آینده‌‌دار هستند. اما بسیاری از مهاجرین با این وجود قصد دارند در این کشور واحدی را اجاره کنند. اما بسیاری از مهاجرین  به دلیل نداشتن بودجه کافی قصد دارند در این کشور واحدی را اجاره کنند.

خرید ملک در قبرس – اخذ اقامت و هزینه ها

شهر اجاره آپارتمان تک خوابه اجاره آپارتمان دو خوابه اجاره آپارتمان سه خوابه
گیرنه 500 الی 140 پوند 550 الی 650 پوند 550 الی 1250 پوند
نیکوزیا 150 الی 500 پوند 250 الی 550 پوند 450 الی 1150 پوند
فاماگوستا 450 الی 200 پوند 300 الی 600 پوند 500 الی 1200 پوند

هزینه زندگی در قبرس جنوبی در سال 2023

هزینه زندگی در قبرس در بخش شمالی تفاوت زیادی با قبرس شمالی دارد. در قبرس جنوبی متوسط اجاره ماهانه یک واحد آپارتمان حدود 470 یورو است. هزینه‌های مربوط به اینترنت در این بخش از سرزمین قبرس ماهانه حدود 4 الی 5 دلار است. در ادامه در مورد هزینه زندگی در قبرس جنوبی به توضیحات بیشتری می‌پردازیم.

هزینه حمل و نقل در قبرس جنوبی

سیستم حمل و نقل در قبرس جنوبی شباهت زیادی به سیستم حمل و نقل در کشور ایران دارد. در این بخش از قبرس به دلیل بالا بودن قیمت خودرو و همچنین بنزین ساکنان آن بیشتر از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنند تا در هزینه‌ها و مخارج زندگی خود بیشترین صرفه‌جویی را داشته باشند.

مترو یکی از امکانات سیستم حمل و نقلی قبرس جنوبی است که به تازگی تاسیس شده است. این در حالی است که در قبرس شمالی خطوط مترو کمتر دیده می‌شود.

میانگین درآمد در قبرس جنوبی

در بخش جنوبی قبرس مانند بخش شمالی آن حوزه‌های کاری مربوط به صنعت گردشگری و توریستی بسیار متنوع است. البته مشاغل گردشگری در کشور قبرس جزو مشاغل پردرآمد هستند. میانگین درآمد در قبرس جنوبی حدود 2402 یورو در ماه است.

هزینه مواد غذایی در قبرس جنوبی

شما برای صرف یک وعده غذا در قبرس جنوبی از نوع ارزان قیمت باید حدود  0.7 دلار هزینه کنید. البته اگر در رستوران‌های مجلل غذای مورد علاقه خود را سرو کنید بایستی مبلغی حدود 3 دلار را پرداخت کنید.

نوع مواد غذایی قیمت (لیر ترکیه)
سیب زمینی و موز 1 الی 4.5
پرتقال 3.3
نان 1 الی 6.7
شیر 3.3 الی 7.1
گوشت 22 الی 65
ماهی 37
پنیر 16.5 الی 20
سینه مرغ 24

هزینه اجاره و خرید ملک در قبرس جنوبی

هزینه خرید و اجاره ملک یکی از موارد بسیار مهم در بحث ارزیابی هزینه زندگی در قبرس جنوبی است. قیمت خرید ملک در قبرس به خصوص در بخش جنوبی نیز در حال افزایش است. افراد با تابعیت خارجی در 5 ماه اول سال 2022 حدود 1095 ملک در این سرزمین را خریداری کرده‌اند. متوسط هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه و لوکس در قبرس جنوبی ماهانه 977 یورو است.

هزینه اجاره و خرید ملک در قبرس جنوبی

اخذ اقامت دائم قبرس شمالی و قبرس جنوبی در کمترین زمان

کشور قبرس یکی از مهاجرپذیرترین کشورها و در عین حال یکی از بهترین مقاصد برای گردشگری و تفریح است. هر ساله خیل عظیمی از افراد به بخش شمالی یا جنوبی این سرزمین سفر یا مهاجرت می‌کنند. چنانچه شما هم قصد اخذ اقامت دائم قبرس شمالی یا قبرس جنوبی را دارید بهتر است قبل از انجام هر کاری با یک شرکت مهاجرتی معتبر نیز مشورت کنید.

شرکت آلتین رویا با بیش از دو دهه سابقه موفق در زمینه امور مهاجرتی و همچنین سرمایه گذاری قادر به ارائه بهترین خدمات در راستای محقق شدن خواسته‌های شما مهاجران عزیز است. اگر شما هم قصد خرید ملک در قبرس شمالی یا جنوبی را دارید با برقراری تماس با مشاورین ما در آلتین رویا می‌توانید ملک‌هایی با بهترین موقعیت جغرافیایی و نازل‌ترین قیمت را خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید