ٍErfan 20 بهمن 1401 0 نظر

مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی و جنوبی

هر کشوری مزایا و معایب خاص خود را دارد. کشور قبرس نیز از جمله مهاجرپذیرترین کشورهایی است که در عین داشتن مزیت‌های بسیار زیادی دارای برخی معایب و مشکلات مربوطه است. قبرس جزیره‌‌ای با وسعت بسیار زیادی در دریای مدیترانه واقع شده است. این سرزمین پهناور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده که هر یک از این بخش‌ها اقتصاد و جمعیت خاص خود را دارد.

کسب اطلاعات کافی در مورد مزایا و معایب زندگی در قبرس در بخش شمالی و جنوبی یکی از مسائل بسیار مهم در امر مهاجرت به این کشور است.

چنانچه شما هم قصد مهاجرت به کشور قبرس شمالی یا جنوبی را دارید بهتر است قبل از انجام هر کاری اطلاعات کاملی درباره مزایا و معایب زندگی در قبرس در دو بخش شمالی و جنوبی جمع‌آوری کنید. در ادامه این مطلب در مورد معایب و مزایای زندگی در کشور قبرس توضیحات کاملی را ارائه می‌کنیم.

مزایا و معایب زندگی در قبرس

معرفی کشور قبرس

کشور قبرس سرزمینی پهناور واقع در دریای مدیترانه است. این کشور در واقع بنا بر آب و هوای بسیار خاص و مطلوب خود امروزه به یکی از بهترین مراکز توریستی و گردشگری تبدیل شده است. قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که در بخش شمالی آن اغلب افراد ترک زبان و مسلمان سکونت داشته و در بخش جنوبی آن نیز سبک زندگی اروپایی داشته و عمدتا افراد یونانی در آن  زندگی می‌کنند.

پایتخت کشور قبرس شهر نیکوزیا نام دارد، این شهر تنها شهر پایتخت مشترک بین دو کشور قبرس شمالی و جنوبی است. در حقیقت دو بخشی بودن شهر نیکوزیا زیبایی‌های خاص خود را دارد که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

کشور قبرس به دلیل رشد و تغییرات بسیار گسترده خود در طی چندین سال اخیر از نظر اقتصادی و امنیتی توانسته در لیست مهاجرپذیرترین کشورها قرار گیرد. این کشور با نرخ بیکاری کمتر از  درصد یکی از بهترین کشورها برای تضمین آینده شغلی و سرمایه گذاری افراد با تابعیت خارجی است.

این موضوع باعث به وجود آمدن سوالات بسیاری در زمینه مزایا و معایب زندگی در قبرس در بخش شمالی و جنوبی شده است. در حقیقت به دلیل وجود برخی تفاوت‌های فرهنگی و اقتصادی باعث شده تا مهاجرین در انتخاب هر یک از این دو بخش قبرس دچار شک و تردید شوند. اما با شفاف‌سازی نقاط قوت و ضعف هر یک از این بخش‌ها مهاجرین می‌توانند به صورت آگاهانه و بر اساس شرایط خود یکی از این دو بخش را انتخاب کنند.

مزایای زندگی در قبرس شمالی

در این بخش از مطالب مربوط به مزایای زندگی در قبرس در مورد بخش شمالی این سرزمین به توضیحات کاملی می‌پردازیم. با دیدن زیبایی‌های بی‌مانند سواحل قبرس شمالی هیچ جای شک و تردیدی در مهاجرین برای انتخاب این سرزمین باقی نمی‌ماند، چراکه قبرس شمالی مهد آرامش، امنیت و همچنین جاذبه‌های گردشگری متنوع است.

سالانه خیل عظیمی از افراد از سراسر دنیا تنها برای مشاهده زیبایی‌هایی طبیعی قبرس شمالی به این کشور سفر می‌کنند. از این رو بخش عظیمی از این مسافرین به دلیل آشنایی هر چه بیشتر با مزایای زندگی در قبرس شمالی تصمیم به اخذ اقامت دائم این کشور می‌کنند. سواحل و طبیعت بی‌کران قبرس شمالی بهترین مقصد برای گذراندن دوران بازنشستگی و اوقات فراغت است.

نرخ بسیار پایین جرم و جنایت در قبرس شمالی

یکی از اصلی‌ترین مزایای زندگی در قبرس در بخش شمالی تجربه یک زندگی بدون حاشیه و دردسر است. در حقیقت علت آرامش بسیار بالای حاکم در این کشور پایین بودن میزان جرم و جنایت است. البته باید به این نکته اشاره کنیم که به دلیل وجود فرصت‌های شغلی بسیار زیاد و همچنین مکفی بودن حقوق‌ها و از طرفی پایین بودن هزینه‌های زندگی آمار دزدی و سرقت نیز در این کشور بسیار کمتر است.

در ساعات متفاوتی از شب حتی در ساعاتی که هیچ گونه ترددی در خیابان‌های قبرس شمالی صورت نمی‌گیرد بازهم امنیت در این کشور برقرار بوده و هیچ خطری نمی‌تواند افراد را تهدید کند.

تجربه زندگی مرفه و لوکس با هزینه‌ پایین

بی‌شک هر فردی دوست دارد در طول عمر خود یک زندگی مرفه و با آسایش را با کمترین هزینه ممکن تجربه کند. کشور قبرس شمالی از جمله معدود کشورهایی است که امکانات رفاهی بسیار پیشرفته‌ای داشته و در عین حال هزینه‌های زندگی در آن نیز کم است.

در واقع هزینه‌های زندگی در کشور قبرس شمالی به نسبت کشورهای توسعه‌یافته‌ای چون کانادا، استرالیا، آمریکا و قبرس جنوبی کمتر است. به عبارتی یکی دیگر از مزایای زندگی در قبرس شمالی پایین بودن هزینه‌های زندگی است که منجر به رضایت کامل مردم از سکونت خود در این کشور شده است.


دریافت مشاور رایگان

کیفیت بالای سیستم بهداشت و درمان در قبرس شمالی

قبرس شمالی بی‌شک یکی از بهترین و مدرن‌ترین سیستم‌های ایمنی و بهداشت در جهان را دارد. شهروندان و افراد با تابعیت خارجی که توانسته‌اند اقامت دائم این کشور را اخذ کنند امکان بهره‌مندی از خدمات کاملا رایگان و باکیفیت سیستم بهداشتی و درمانی این کشور دارند. مراکز درمانی در کشور قبرس شمالی بسیار منظم بوده و از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا بهره‌ می‌برند.

بیمارستان‌های خصوصی واقع شده در قبرس شمالی کاملا تجهیز هستند، همین امر باعث شده تا این بخش از قبرس به قطب توریسم درمانی نیز تبدیل شود.

اقتصاد و بازار کار توسعه یافته و رو به رشد

اقتصاد هر کشوری یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تعیین کننده میزان توانایی آن در تامین رفاه و امنیت شهروندان خود است. کشور قبرس شمالی نیز در مقایسه با سال‌های گذشته در طی چندین سال اخیر در زمینه اقتصاد رشد و پیشرفت قابل توجهی داشته است.

میزان تولید ناخالص در سال 1980 میلادی حدود 2.15 میلیارد دلار بوده است، در حالی که در سال 2019 میزان این تولید حدود 22 میلیارد دلار بود. این آمار و ارقام نشان دهنده پیشرفت اقتصادی مطلوب قبرس شمالی است. در حقیقت یکی از مزایای زندگی در قبرس شمالی امکان خرید املاک ارزنده و آینده دار با قیمت مطلوب و مناسب است.

معایب زندگی در قبرس شمالی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد کشور قبرس شمالی مانند سایر کشورهای رده بالا در عین داشتن مزیت‌های فراوان دارای برخی محدودیت‌ها و مشکلات زندگی است. یکی از معایب زندگی در قبرس شمالی نبود فرصت‌های شغلی رده بالا است.

در واقع در قبرس شمالی دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیل شدن از رشه‌های رده بالا شانس کمتری در پیدا کردن شغل مناسب خواهند داشت. همچنین افرادی که در قبرس شمالی مشغول به تحصیلات دانشگاهی هستند تنها حدود 20 ساعت در هفته می‌توانند کار کنند. وجود این میزان محدودیت در کار دانشجویان باعث کاهش قدرت خرید و کیفیت زندگی آن‌ها می‌شود.

گرم بودن بیش از حد هوا در فصل‌های تابستان و بهار

یکی دیگر از معایب و مشکلات زندگی در قبرس شمالی گرم بودن بیش از حد هوا در فصل تابستان است. هوای قبرس شمالی در تابستان گرم‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید. گاهی اوقات دمای هوا در این کشور به بیش از 40 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

کمبود مشاغل صنعتی در قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی از جمله کشورهایی است که جاذبه گردشگری و توریستی بسیار زیادی دارد. اما یکی از معایب زندگی در قبرس شمالی کمبود مشاغل صنعتی است. در عین حال به دلیل پایین بدن نرخ تورم در این کشور و اعتبار اقتصادی بالا بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری تاجران است.

نیاز به یادگیری زبان یونانی و ترکی به علاوه زبان انگلیسی

یکی دیگر از سختی‌ها و معایب زندگی در قبرس شمالی به خصوص برای دانشجویان خارجی تازه ورود یادگیری سه زبان یونانی، ترکی و انگلیسی است. به عبارتی شما به عنوان مهاجر باید بر سه زبان ذکر شده مسلط باشید تا بتوانید ارتباط اجتماعی با کیفیتی در محیط کاری و سایر محیط‌های برقرار کنید. همچنین اگر فردی با استفاده از تحصیل به قبرس شمالی مهاجرت کند نمی‌تواند فرد دیگری را به عنوان همراه با خود به این کشور ببرد.

مزایا و معایب زندگی در قبرس در بخش شمالی

نبود شرکت‌های بزرگ در زمینه‌ها و صنعت‌های مختلف

قبرس شمالی بر خلاف سایر کشورهای توسعه یافته تعداد بسیار کمی شرکت توسعه یافته در بخش‌ها و صنایع مختلف دارد. به عبارتی بسیاری از اقلام ضروری و صنعتی این کشور از سایر کشورهای اروپایی وارد می‌شود که این مورد یکی از معایب زندگی در قبرس شمالی به شما می‌رود.

عدم امکان سفر زمینی (سفر به وسیله خودرو) به کشور قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی به دلیل جزیره‌ای بودن خود امکان سفر زمینی همچون سفر با خودرو شخصی را ندارد، به عبارتی مسافرین و مهاجران بایستی از طریق بلیط هواپیما و کشتی به این کشور سفر کنند.

مزایای زندگی در قبرس جنوبی

کشور قبرس جنوبی مانند قبرس شمالی مزایا و معایب خاص خود را دارد. از مزایای زندگی در قبرس در بخش جنوبی می‌توان به سبک زندگی پیشرفته‌تر و مدرن‌تر آن اشاره کرد. میزان جرم و جنایت در کشور قبرس جنوبی مانند قبرس شمالی بسیار کم بوده و همواره زندگی در آن آرام و امن است.

خرید ملک در قبرس – اخذ اقامت و هزینه ها

پایین بودن هزینه‌های تحصیل در قبرس جنوبی

یکی از بزرگ‌ترین مزایای زندگی در قبرس جنوبی به خصوص برای دانشجویان پایین بودن هزینه‌های دانشجویی و تحصیل است. بر اساس آخرین آمار و ارقام هزینه‌ سالانه‌ای که یک دانشجو باید در قبرس جنوبی برای تحصیل خود بپردازید حدود 3600 یورو است، در حالی که میزان هزینه‌های سالانه تحصیلی در قبرس شمالی چیزی بیش از 5600 یورو است.

ارزشمند بودن اقامت قبرس جنوبی

بر خلاف قبرس شمالی، قبرس جنوبی عضو اتحادیه اروپا (شینگن) است، به همین دلیل پاسپورت معتبر تری داشته و مهاجرین بعد از دریافت اقامت دائم این کشور می‌توانند با پاسپورت آن به بیش از 110 کشور دنیا به راحتی سفر کنند. در واقع یکی از بزرگ‌ترین مزایای زندگی در قبرس جنوبی بهره‌مندی از ویزای باارزش این کشور است.

باکیفیت بودن خدمات درمانی و بهداشتی در قبرس جنوبی

قبرس جنوبی مانند همسایه خود یعنی قبرس شمالی از سیستم بهداشت و درمان باکیفیت و مدرنی برخوردار است. شاید یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزایای زندگی در قبرس در بخش جنوبی همین باکیفیت بودن خدمات درمانی و بهداشتی باشد.

معایب زندگی در قبرس جنوبی

کشور قبرس جنوبی در حالت کلی برای سکونت مهاجران به خصوص ایرانیان چندان مناسب نیست، چرا که دین و مذهب اکثریت مردمان این بخش از قبرس مسیحی است. البته مشکلات و معایب زندگی در قبرس جنوبی تنها به دین و مذهب مردمان این کشور ختم نمی‌شود.

نبود فرصت‌های شغلی متنوع بر خلاف قبرس شمالی باعث شده تا افراد بیشتر به منظور سفر و گردشگری در این کشور رفت و آمد داشته باشند.

بالا بودن هزینه‌های زندگی

هزینه‌های زندگی در قبرس جنوبی در مقایسه با قبرس شمالی بالاتر است، برای مثال هزینه ماهانه زندگی در قبرس جنوبی حدود 700 یورو است، در حالی که در قبرس شمالی هزینه ماهانه زندگی حدود 540 یورو است. علت اصلی بالا بودن هزینه‌های زندگی در قبرس جنوبی واحد ارزی آن یعنی یورو است. بر اساس مقایسه قیمت کالاهای مختلف در هر دو بخش قبرس این نتیجه حاصل شد که کشور قیمت 84 نوع کالا در قبرس جنوبی بیشتر از قبرس شمالی است.

کیفیت پایین سیستم آموزشی در قبرس جنوبی

با اینکه هزینه‌های تحصیل در قبرس جنوبی نسبت به قبرس شمالی پایین‌تر است، اما کیفیت تحصیل و آموزش و پرورش در این کشور کمتر از قبرس شمالی است. بی‌شک قبرس شمالی بهترین انتخاب برای تحصیل است، چرا که این کشور دانشگاه‌های زیادی دارد که همه آن‌ها جزو دانشگاه‌های برتر جهان هستند.

کیفیت سیستم آموزشی در قبرس جنوبی

وضعیت نه چندان مناسب اقتصادی

در مقایسه با کشور قبرس شمالی، قبرس جنوبی وضعیت اقتصادی چندان مطلوبی ندارد، اما با این حال نسبت به سایر کشورها باز هم  شرایط اقتصادی حاکم بر این کشور مناسب است.

قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی؟

یکی از متداول‌ترین سوالات مهاجران در زمینه مهاجرت به قبرس این است که قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی؟ در حقیقت هر یک از این کشورها مزایا و معایب خاص خود را دارند. ممکن است برای دسته از افراد قبرس شمالی و برای برخی دیگر نیز قبرس جنوبی انتخاب و گزینه‌ای مناسب باشد. بنابراین شما هم برای رسیدن به پاسخ دقیق این سوال بایستی شرایط فعلی خود را با شرایط حاکم بر هر یک از این دو بخش قبرس بررسی کنید. به عبارتی میزان مزایا و معایب زندگی در قبرس در دو بخش شمالی و جنوبی به شرایط زندگی و فردی شما بستگی دارد.

قبرس شمالی مهد فرصت‌های تکرار نشدنی و ارزنده سرمایه گذاری و خرید ملک

اگر شما هم قصد سرمایه گذاری و خرید ملک را دارید، بی‌شک قبرس شمالی بهترین گزینه است. همان گونه در در بخش مزایا و معایب زندگی در قبرس در بخش شمالی گفته شد این کشور در بهترین وضعیت اقتصادی خود قرار گرفته و همچنین امید در سال‌های آینده در زمینه اقتصاد رشد و توسعه قابل توجهی داشته باشد.

قیمت ملک و املاک در مقایسه با قبرس جنوبی در قبرس شمالی بسیار کمتر بوده و در عین حال املاک موجود در این بخش بسیار ارزنده‌تر و آینده‌دارتر هستند. البته باید به این نکته بسیار مهم نیز اشاره کرد که مشورت و همکاری با یک شرکت سرمایه گذاری بین‌المللی معتبر و حرفه‌ای می‌تواند در امنیت و سود سرمایه گذاری شما تاثیر مستقیمی داشته باشد. شرکت آلتین رویا با بیش از 20 سال تجربه کاری موفق با افتخار آماده خدمت‌رسانی به مهاجران عزیز در زمینه خرید ملک در قبرس با قیمت‌‌های مناسب و ارزنده است.

مطالب مرتبط:

Rate this post

پیام بگذارید